Producent zasilaczy Seasonic ma teraz na swojej stronie internetowej sprytne narzędzie (w otwartej wersji beta): kalkulator mocy, który pozwala wprowadzić specyfikację żądanej wersji komputera i uzyskać sugestie, którego zasilacza użyć. za jego komponenty. Jest to przydatne narzędzie dla każdego, kto buduje nowy komputer PC, ale może również ujawnić nowe informacje o nadchodzących wydaniach GPU od AMD.

Narzędzie wymaga wybrania procesora i karty graficznej z menu rozwijanego, z których ostatnie zawiera teraz trzy nowe karty graficzne Radeon: RX 7700 XT, RX 7800 XT i RX 7900 XT. Chociaż wiemy, że AMD planuje wypuścić nowe procesory graficzne z architekturą RDNA 3, aby konkurować z serią Nvidia RTX 4000, dodatkowych informacji jest obecnie niewiele.

Podłączenie tych procesorów graficznych do kalkulatora mocy Seasonic sugeruje zasilacz 650 W dla 7700 XT i 750 W dla 7800 XT i 7900 XT. Są one zasadniczo takie same, jak wymagania dotyczące zasilania ich odpowiedników z serii RX 6000, a strona internetowa firmy Seasonic zaleca również zasilacze ze standardowymi 8+6-pinowymi złączami PCIe, zamiast nowszych 16-pinowych.

W tej chwili nie jest jasne, czy te wymagania dotyczące zasilania są uzasadnione, czy tylko zastępcze, które wdrożył Seasonic, ale te liczby są całkowicie rozsądne i zgodne z naszymi oczekiwaniami. Wydaje się również sugerować, że pierwszy zestaw kart graficznych Radeon z serii 7000 będzie zawierał wszystkie trzy z tych kart, a AMD potencjalnie ma nadzieję na wypuszczenie na rynek niższych kart graficznych i rezygnację z wariantów innych niż XT.

Analiza: Co te specyfikacje energetyczne oznaczają dla konsumentów?

Jeśli są dokładne, te wycieki zasilania są mile widzianą wiadomością dla przeciętnego konstruktora komputerów. Jeśli karty Radeon z serii 7000 mogą oferować lepszą wydajność w porównaniu do ich odpowiedników z serii 6000 bez znaczącego wzrostu TDP, będą bardzo atrakcyjne dla graczy na PC, którzy chcą dokonać aktualizacji.

Przyda się to, jeśli nowsze procesory graficzne AMD będą nadal używać złączy 8+6-stykowych do zasilania, ponieważ nie trzeba uaktualniać zasilacza, aby zainstalować nowy procesor graficzny w systemie. Nowe 16-stykowe złącze jest obecnie dostępne tylko w wybranych zasilaczach i wygląda na to, że nowe oddzielne procesory graficzne Intela będą również korzystać z konfiguracji 8+6.

Jednak takie przecieki należy brać z przymrużeniem oka. Nie byłbym zbyt zaskoczony, gdyby topowy RX 7900 XT wymagał 16-stykowego złącza, biorąc pod uwagę, że będzie musiał konkurować z nowymi procesorami graficznymi Intela i nadchodzącymi kartami Nvidii RTX 4000 (wśród których bez wątpienia będzie flagowy RTX 4090). . Ceny również są zupełnie nieznane, a niektóre źródła spekulują, że RX 7900 XT może kosztować nawet 2,000 euro.

Przez NotebookCheck

Udostępnij to