Zgodnie z nową plotką, Nvidia RTX 4090 może być jedynym GPU nowej generacji, który zostanie wprowadzony na rynek w tym roku, wraz z innymi kartami graficznymi Lovelace, RTX 4080 i starszymi, w 2023 roku.

To najnowsza ciekawostka od Greymona55, znanego przeciekacza sprzętu na Twitterze, który wydaje się być dość przekonany do tego, co podają źródła, choć wyraźnie powinniśmy wziąć to z przymrużeniem oka.

Jak widać z tych ostatnich tweetów, teoria jest taka, że ​​Nvidia ogłosi AD102, który odwołuje się do RTX 4090, we wrześniu przed październikową premierą (co oznacza, że ​​w tym czasie będzie dostępny w sprzedaży). Zauważ, że dotyczy to również procesorów Intel Raptor Lake, plotka, którą słyszeliśmy również z innych źródeł.

Jednak inne układy Lovelace, AD103, AD104 i AD106, które mają reprezentować RTX 4080 i RTX 4070 plus 4060, przy czym AD106 ma być RTX 4050, pojawią się dopiero w 2023 roku.

Byłoby to co najmniej zaskakujące, biorąc pod uwagę, że powszechnie krążą pogłoski, że pierwsze procesory graficzne Lovelace zostaną wprowadzone na rynek pod koniec 2022 r., a przed końcem roku pojawią się RTX 4090, a następnie 4080 i 4070. .

W kolejnym tweecie (otwiera się w nowej karcie) Greymon wyjaśnia, że ​​jest „bardzo prawdopodobne”, że tylko RTX 4090 zostanie wprowadzony na rynek w tym roku z powodu „zbyt dużych zapasów”, co prawdopodobnie odnosi się do nadmiaru zapasów RTX. 3000 kart graficznych obecnej generacji, które sprzedawcy i producenci kart nadal muszą sprzedać, zanim Nvidia będzie mogła wypuścić modele nowej generacji (bez pozostawiania partnerów w tyle).

Analiza: ważenie wagi statku pełnego plotek o Lovelace

Więc co z tym zrobić? To trochę szokujące, że tylko RTX 4090 pojawi się w 2022 roku, szczerze mówiąc, i z pewnością jest to sprzeczne z głównymi dotychczasowymi teoriami.

Ponownie, wiele słyszeliśmy o tym, że Nvidia ma problemy z producentami kart graficznych, którzy starają się wyeliminować nadmiar RTX 3000. Rzeczywiście, jest to ostatnio uporczywy komunikat w winnicy, a ostatnio inni przeciekający, tacy jak Moore's Law is Dead (MLID) mówili o możliwym opóźnieniu w wydaniu RTX 4000.

Jednak źródła MLID spekulowały, że nastąpi powrót najpóźniej do listopada lub grudnia 2022 r., a nie na początku przyszłego roku (kiedy Greymon mówi o 2023, zakładamy, że ma na myśli styczeń, a na pewno bardzo niedługo). Należy również zauważyć, że byliśmy świadkami dyskusji na temat chęci Nvidii do zmniejszenia zamówień w TSMC, a także przesunięcia harmonogramu produkcji układów GPU Lovelace nowej generacji.

Więc może Greymon jest na czymś, a Nvidia wynegocjowała jakieś opóźnienie? Może jest szansa, ale wcale nie jesteśmy tego pewni i będziemy musieli dowiedzieć się więcej o plotce, aby uwierzyć, że tak duże opóźnienie, jeśli chodzi o RTX 4090, który pojawi się dopiero w tym roku, może być możliwe. .

Jeśli Team Green wypuści tylko swój flagowy procesor graficzny, to pozostawiłoby to otwarte drzwi dla AMD do wprowadzenia nowych kart graficznych RDNA 3, które prawdopodobnie zadebiutują w październiku i mogą zrobić spore wrażenie. (Zwłaszcza jeśli średniej klasy procesory graficzne RDNA 3, które znajdą znacznie szerszą grupę docelową niż niszowy flagowiec, taki jak 4090, wyszły najpierw z AMD, chociaż nie jest to pewne, nawet jeśli kiedyś tak mówiono.)

Chociaż Nvidia może potrzebować dużej ostrożności, aby ominąć swoich partnerów produkujących karty graficzne, z pewnością istnieje tylko ograniczona ilość chodzenia na palcach między tymi firmami, które mogą zaoferować, zrównoważoną możliwą percepcją, że Team Green pozostaje w tyle za AMD, co ostatecznie byłoby gorsze dla biznes, jeśli chodzi o wojny GPU nowej generacji.

Ostatecznie nie przekonuje nas ta najnowsza plotka Greymona, zwłaszcza że ostatnią rzeczą, jaką słyszeliśmy od MLID w związku z wydaniem Lovelace, jest to, że „prawdziwa liczba” procesorów graficznych ma być dostępna przed grudniem, więc teoretycznie znaczna liczba kart nowej generacji RTX 4000 powinna trafić na półki w listopadzie. A sama premiera RTX 4090 z pewnością nie stanowiłaby poważnej liczby kart graficznych...

Ta nowa plotka może wskazywać na to, że Nvidia wstrzymuje sprawy i być może dobrym kompromisem jest to, że możemy zobaczyć bardziej ograniczone wydanie niż oczekiwano dla Team Green, ale przyzwoita liczba GPU nadal pojawi się w tym roku. Może to oznaczać uruchomienie RTX 4090 plus 4080 (w październiku, a może później w listopadzie), a może nawet obrót 4090 Ti, jeśli będzie to konieczne, aby konkurować z flagowym modelem RDNA 3, ponieważ Nvidia nie wie jeszcze, ile to będzie kosztować. końcowy. potężny. .

Z pewnością spodziewamy się, że w 2022 roku pojawi się więcej układów GPU Lovelace i bylibyśmy bardzo zaskoczeni, gdyby okazało się, że Nvidia wypuści RTX 4090 dopiero w tym roku.

Najlepsze dzisiejsze oferty na karty graficzne

Udostępnij to