Przez cztery lata z rzędu JavaScript zachował tytuł najpopularniejszego języka programowania na świecie, zgodnie z nowymi danymi (otwiera się w nowej karcie) ze Stack Overflow.

Przeprowadzając ankietę wśród ponad 73.000 65 programistów na całym świecie, platforma kodująca wykazała, że ​​JavaScript jest używany przez 55,08% wszystkich respondentów, a następnie HTML/CSS (49,43%) i język baz danych SQL (XNUMX%).

Konkurencja na szczycie tabeli liderów jest ostrzejsza dla początkujących programistów, jednak JavaScript, HTML/CSS i Python (otwiera się w nowej karcie) są „prawie remisowe” jako najpopularniejsze języki dla osób uczących się programowania. .

naucz się kodować

Wiele osób, które uczą się kodować, korzysta z kursów online. Spośród wszystkich platform oferujących tego rodzaju usługi, Udemy jest zdecydowanie najpopularniejszy, z którego korzysta dwie trzecie (66%) ankietowanych. Coursera zajmuje drugie miejsce z trzecim (35%), a Codeacademy trzecie (26%).

Jednym z powodów, dla których Udemy wydaje się być tak niezwykle popularny w porównaniu z innymi platformami, jest to, że umożliwia użytkownikom kupowanie indywidualnych kursów, które chcą, i niekoniecznie wymaga od nich podążania określoną ścieżką.

Ale najpopularniejszy niekoniecznie oznacza najbardziej dochodowy. Raport stwierdza, że ​​Clojure pozostaje najlepiej opłacanym językiem do poznania, ze średnią pensją przekraczającą 100,000 43,724 euro. Dart to najniżej opłacany język, a programiści zarabiają średnio zaledwie XNUMX XNUMX euro rocznie.

Jeśli chodzi o najlepiej opłacane role, najważniejsi programiści zabierają do domu najwyższe wynagrodzenie, a następnie inżynierowie infrastruktury chmury, inżynierowie blockchain i inżynierowie danych. Deweloperzy z doświadczeniem w zakresie kolokacji zazwyczaj otrzymują wyższe wynagrodzenie niż ich rówieśnicy z doświadczeniem tylko w chmurze.

Umiejętności Big Data i strumieniowania danych również dobrze się opłacają, a Apache Spark, Apache Kafka i Hadoop to pozostałe trzy główne struktury i biblioteki.

Większość respondentów nadal stanowią programiści typu full-stack (46%), back-end (43%), front-end (26%) i desktop (15%).

Udostępnij to