Ericsson, Qualcomm i Thales zabierają 5G w kosmos

Ericsson, Qualcomm i Thales zabierają 5G w kosmos

Ericsson, Qualcomm i Thales planują wprowadzić łączność 5G do konstelacji satelitów o niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), potencjalnie rozszerzając zasięg sieci komórkowej nowej generacji na odległe lub wcześniej niedostępne części planety.

Trzy firmy przeprowadziły serię badań i symulacji w celu zweryfikowania wykonalności takiego projektu i są teraz gotowe do wdrożenia testów przypadków użycia smartfonów i walidacji nienaziemnych sieci 5G (5G NTN).

3GPP, globalny organ normalizacyjny, po raz pierwszy obsługuje sieci nienaziemne, a jeśli testy zakończą się sukcesem, przyszłe smartfony 5G mogą zawierać natywną obsługę 5G NTN, zamieniając je w telefony satelitarne.

5G w kosmosie

Kilka firm, w tym wspierany przez rząd Wielkiej Brytanii OneWeb i Starlink Elona Muska, buduje konstelacje LEO, które oferują znacznie szybszą łączność z mniejszymi opóźnieniami niż starsze technologie satelitarne.

To toruje drogę bardziej zaawansowanym satelitarnym usługom szerokopasmowym, które mogą konkurować nawet z łącznością stacjonarną. Dodanie 5G do miksu zapewniłoby kolejną opcję dla przewoźników, firm i sektora publicznego.

Oprócz rozszerzenia zasięgu na oceany, góry i pustynie, 5G NTN zwiększyłoby roaming międzynarodowy i zapewniłoby rozwiązanie zapasowe na wypadek poważnej awarii sieci lub klęski żywiołowej. Komunikacja rządowa byłaby kolejnym potencjalnym przypadkiem użycia, biorąc pod uwagę funkcje bezpieczeństwa 5G.

„Współpraca w zakresie testowania i walidacji pomiędzy firmami Ericsson, Thales i Qualcomm Technologies będzie kamieniem milowym w historii komunikacji, ponieważ wynik końcowy może w rzeczywistości oznaczać, że niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz na Ziemi, w środku oceanu czy w „najdalszym części lasu: bezpieczna i opłacalna łączność wysokiego poziomu będzie dostępna dzięki wspólnej łączności satelitarnej i naziemnej 5G” – powiedział Erik Ekudden, dyrektor ds. technicznych firmy Ericsson.

Celem następnej fazy testów jest walidacja różnych technologii potrzebnych do aktywacji 5G NTN. Obejmuje to smartfon, ładunek satelitarny i komponenty sieci naziemnej.

Ericsson wykorzysta technologię wirtualnej sieci dostępu radiowego (vRAN) do zarządzania sygnałami radiowymi z kosmosu, podczas gdy Qualcomm dostarczy telefony testowe, a Thales planuje zweryfikować ładunek satelity radiowego. Testerzy będą następnie emulować propagację radiową 5G i opóźnienia między satelitami a sprzętem testowym.

„Chociaż jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, kiedy prototypowy satelita wyposażony w 5G mógłby zostać umieszczony na orbicie w celu rzeczywistego użytku operacyjnego, do osiągnięcia tego niezbędne są wysoce techniczne testy naziemne i prace walidacyjne zaplanowane przez firmy Ericsson, Thales i Qualcomm Technologies”. . .