Ericsson szacuje, że do końca roku będzie ponad miliard subskrypcji mobilnych 5G, a do 4.400 r. liczba ta sięgnie 2027 miliarda.

Coroczny Raport Mobilności firmy Ericsson (otwiera się w nowej karcie) mówi, że 5G ewoluuje szybciej niż jakakolwiek poprzednia generacja technologii mobilnych, a jedna czwarta światowej populacji ma teraz do niej dostęp. Do 2027 r. liczba ta wzrośnie do trzech czwartych, co pomoże wyjaśnić szybkie tempo adopcji.

W ciągu pięciu lat 5G będzie stanowić 90% wszystkich abonamentów mobilnych w Ameryce Północnej, 82% w Europie Zachodniej i 74% w Azji Północno-Wschodniej. W Indiach, gdzie wdrożenie jeszcze się nie rozpoczęło, analitycy spodziewają się, że adopcja wyniesie 40%, podkreślając tempo ekspansji.

Wdrożenie 5G

Ale dostępność to tylko część równania. Raport wykazał, że wielkość globalnego ruchu mobilnego podwoiła się w ciągu ostatnich dwóch lat, wraz z poprawą infrastruktury sieciowej i szerszą cyfryzacją społeczeństwa, przyspieszoną przez pandemię, napędzającą konsumpcję.

Raport zauważa również, że stały dostęp bezprzewodowy (FWA) 5G osiągnie 100 milionów subskrypcji do 2022 r. i 230 milionów do 2027 r., przy czym 4G i 5G zastąpią starsze standardy 2G i 3G w przestrzeni Internetu Rzeczy (IoT).

„Najnowszy raport firmy Ericsson dotyczący mobilności potwierdza, że ​​5G jest najszybciej rozwijającą się generacją technologii mobilnych w historii, a Ericsson odgrywa kluczową rolę w jej dostarczaniu” — powiedział Fredrik Jejdling, dyrektor sieci w firmie Ericsson.

„Codziennie współpracujemy z naszymi klientami i partnerami ekosystemu na całym świecie, aby zapewnić milionom ludzi, firm, branż i społeczeństw korzyści płynące z łączności 5G tak szybko, jak to możliwe”.

Prognoza Ericssona jest zasadniczo zgodna z bardziej optymistyczną niedawną analizą CCS Insight, która mówi, że do końca 1.200 r. będzie 2022 mld subskrypcji i 4.500 mld do 2026 r.

„Pomimo lat założycielskich 5G zachmurzonej przez pandemię COVID-19 i problemów, które spowodowała, rynek jest w silniejszej pozycji, gdy wchodzimy w drugą połowę 2022 r.” – powiedział James Manning Smith, główny analityk CCS Insight.

„Świat wciąż stoi w obliczu ponurych perspektyw geopolitycznych i makroekonomicznych w 2022 r., w połączeniu z wyzwaniami związanymi z łańcuchem dostaw. Oczekuje się jednak, że przejście abonentów mobilnych do sieci 5G będzie postępować dobrze, a liczba połączeń 5G wzrośnie w tym roku prawie dwukrotnie, osiągając 1200 miliarda.

Udostępnij to