Czy hakowanie mrożonego snu TikTok zrujnuje Twój materac?

Czy hakowanie mrożonego snu TikTok zrujnuje Twój materac?

Bycie zbyt gorącym, by dobrze spać, jest frustrujące i może sprawić, że następnego dnia poczujesz się oszołomiony i zmęczony. Ze wszystkich trików dotyczących snu, które pomogą Ci nauczyć się spać w gorącą noc, zamrażanie pościeli okazuje się obecnie najbardziej popularne na TikTok.

Ta sztuczka istnieje od lat i polega na umieszczeniu dolnego prześcieradła (prześcieradła) w torbie strunowej lub worku próżniowym, a następnie włożeniu go do zamrażarki na co najmniej 10 minut przed snem. Celem jest posiadanie zimnego prześcieradła, na którym można się położyć, kiedy będziesz gotowy do snu.

Brzmi dobrze w teorii, ale czy to naprawdę działa? A co zamrożone prześcieradło wpłynie na zdrowie Twojego materaca? Przyjrzymy się...

@amylouisephillips (Otwiera się w nowej karcie) ♬ Emotional (wersja instrumentalna) - BLVKSHP (Otwiera się w nowej karcie)

Zamrażanie pościeli dla chłodniejszego snu: czy to działa?

Niższa temperatura ciała w nocy jest znacznie lepsza dla snu, dlatego zawsze zachęcamy ludzi do unikania aktywności, jedzenia lub napojów, które podnoszą temperaturę ciała przed snem. Im wyższa temperatura ciała, tym trudniej będzie ci zasnąć.

Więc chociaż rozumiemy ideę, na której pościel marznąć w gorącą noc, efekty są krótkotrwałe. Jasne, będą chłodne i rześkie, kiedy po raz pierwszy się na nich położysz, ale twoje ciało szybko rozgrzeje to prześcieradło.

Kiedy tak się dzieje, wilgoć przedostaje się do powietrza w pomieszczeniu, sprawiając, że jest ono ciężkie i ciepłe. Nie pożądany efekt, prawda?

Jedynym sposobem, aby to zrekompensować lub spowolnić, jest jednoczesne użycie wentylatora pokojowego lub przenośnego klimatyzatora, ponieważ konieczne jest utrzymanie cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. Nawet wtedy prześcieradła w końcu się rozgrzeją, ale miejmy nadzieję, że do tego czasu zaśniesz.

Czy zamrożone prześcieradła uszkodzą Twój materac?

Zależy to od tego, jak często kładziesz zamrożone prześcieradła na materacu, z czego wykonany jest materac i czy używasz ochraniacza na materac.

Materace spiralne i hybrydowe cyrkulują powietrze znacznie lepiej niż materace piankowe z pamięcią kształtu, a to dlatego, że oba wykorzystują cewki lub sprężyny. Powietrze lepiej krąży przez nie i wokół nich, dzięki czemu ciepło i wilgoć są mniej podatne na gromadzenie się w materacu.

Materac Emma przedstawiony na czarnej metalowej ramie i sfotografowany na zielonym tle

Zachowaj ostrożność podczas umieszczania zamrożonych prześcieradeł na materacu z pianki z pamięcią kształtu (Źródło zdjęcia: Przyszłość)

Materace całkowicie piankowe są bardziej podatne na pleśń i pleśń, więc jeśli ciągle kładziesz zamrożone prześcieradła na łóżku z pianki z pamięcią kształtu, możesz stworzyć idealną pożywkę dla tych nieprzyjemności. Zwłaszcza gdy leżysz na pościeli i dodajesz ciepła.

Ochraniacz na materac może działać jako bufor między materacem a zamarzniętym prześcieradłem, więc zdecydowanie warto rozważyć, czy sprzedajesz sztuczkę z zamarzniętym prześcieradłem.

Lepsze alternatywy dla mrożonych arkuszy

Teraz widzimy coraz więcej materacy chłodzących na wirtualnych półkach, a są to zasadniczo łóżka hybrydowe lub materace z pianki z pamięcią kształtu, nasączone żelami chłodzącymi lub materiałami zmiennofazowymi w celu rozpraszania ciepła.

Widzimy również większą różnorodność nakładek na materace i podkładek chłodzących, a wszystkie te produkty są skuteczniejszym i trwalszym sposobem na zwiększenie przepływu powietrza w łóżku w nocy w porównaniu z użyciem zamrożonego prześcieradła. Oto kilka na początek...

gorące podkłady w wielkiej brytanii

gorące podkłady w wielkiej brytanii

Czytaj więcej: