Wielka Brytania nie pójdzie za przykładem UE i będzie wymagać, aby producenci smartfonów, w tym Apple, dołączyli do swoich produktów wspólny kabel ładujący.

Na początku tego tygodnia europejscy prawodawcy potwierdzili, że większość rodzajów elektroniki użytkowej powinna zawierać port USB typu C, powołując się na znaczne ilości e-odpadów powodowanych przez nieużywane ładowarki i niedogodności doświadczane przez użytkowników urządzeń USB. różne urządzenia. .

Zasady obejmują smartfony, tablety, czytniki e-booków, słuchawki, aparaty cyfrowe, słuchawki i słuchawki, przenośne konsole do gier wideo i przenośne głośniki, natomiast laptopy będą musiały zmieścić się w ciągu 40 miesięcy od wejścia w życie zasad. Ładowanie bezprzewodowe nie jest objęte gwarancją, ale można je dodać później.

Wreszcie dywidenda z Brexitu?

UE twierdzi, że nowe przepisy przyniosą korzyści konsumentom, oszczędzając im 250 mln euro rocznie i unikając 11.000 XNUMX ton odpadów elektronicznych.

Jednak rząd Wielkiej Brytanii, być może zdesperowany, by zasygnalizować, że Wielka Brytania jest wolna od tak zwanej brukselskiej „biurokracji” w świecie po Brexicie, powiedział, że „obecnie” nie planuje zrobić tego samego. Pomimo tego stanowiska konsumenci w Wielkiej Brytanii prawdopodobnie odniosą cios.

Zgodnie z warunkami umowy o wystąpieniu z UE przepisy miałyby zastosowanie do Irlandii Północnej. Tymczasem producenci będą musieli dostosować swoje projekty lub wprowadzić specjalne modele na rynek europejski, aby były zgodne z przepisami. Tak czy inaczej, te urządzenia mogłyby znaleźć się na półkach w Wielkiej Brytanii.

Krytycy unijnych przepisów twierdzą, że zdławią one innowacje. Apple, na które ta polityka będzie miała nieproporcjonalny wpływ ze względu na zastrzeżony interfejs Lightning. Apple konsekwentnie sprzeciwia się wszelkim nakazom, argumentując, że spowoduje to powstanie ogromnej ilości odpadów elektronicznych, gdy konsumenci pozbędą się starych ładowarek Lightning.

Przez BBC (otwiera się w nowej karcie)

Udostępnij to