Apple znacznie rozszerza swoją inicjatywę Creative Studios, ale nie

Apple i Google stoją w obliczu nowego dochodzenia antymonopolowego prowadzonego przez ich wieloletniego rywala, brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA).

Tym razem CMA kwestionuje siłę gigantów technologicznych na rynku mobilnym. Po rocznym śledztwie opublikowali swój raport końcowy (otwiera się w nowej zakładce) na stronie rządu Wielkiej Brytanii, gdzie każdy może przeczytać go za darmo. Raport ma ponad 350 stron. Jeśli wolisz coś bardziej przyswajalnego, CMA wydała również krótszą wersję (otwiera się w nowej karcie), która odnosi się do wszystkich kluczowych punktów.

Nie ogłoszono żadnego oficjalnego dochodzenia ani dochodzenia. CMA jest nadal na etapie planowania i konsultacji dotyczących dalszego postępowania.

Uduszenie

CMA twierdzi, że Apple i Google są za duże i obawia się, że ten „duopol” nie sprzyja konkurencji. Według raportu obie firmy skutecznie „uderzają” w brytyjskie rynki telefonów komórkowych, w tym „systemy operacyjne, sklepy z aplikacjami i przeglądarki internetowe…”.

Dyrektor generalny CMA, Andrea Coscelli, mówi, że ze względu na ich przytłaczającą obecność Apple i Google utrudniają brytyjskim firmom technologicznym konkurowanie z nimi i ograniczają wybór konsumentów. CMA twierdzi, że 97% „wszystkich przeglądarek mobilnych w Wielkiej Brytanii w 2021 r.” zostało wykonanych przy użyciu odpowiednich wyszukiwarek Apple lub Google.

Apple zmusza programistów do korzystania z silnika przeglądarki WebKit, co według CMA może zniechęcić programistów do tworzenia szybszego silnika i lepszych przeglądarek na platformie Apple. Możesz pobrać inną przeglądarkę na iPhonie, taką jak Google Chrome, ale obsługuje ona również WebKit.

Praktyki antykonkurencyjne

W szczególności Apple powinien otrzymać dodatkową uwagę w proponowanym dochodzeniu. CMA twierdzi na przykład, że zakaz Apple dotyczący gier w chmurze w App Store jest również antykonkurencyjny.

Planuje wykorzystać swoje proponowane dochodzenie, aby zdecydować, które obszary pod kontrolą Apple powinny zostać wycięte i jak to zrobić. Może to wiązać się z nakazami prawnymi wymuszenia zmiany.

Okres konsultacji ankiety zakończy się 22 lipca. Stamtąd CMA zdecyduje, czy dodać to konkretne dochodzenie do tych, które już stoją przed Apple i Google.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o dochodzeniach antymonopolowych, Microsoft ma również kłopoty z własną działalnością w chmurze.

Udostępnij to