Brytyjski regulator koncentruje się na duopolu Apple i Google na platformach mobilnych

Brytyjski regulator koncentruje się na duopolu Apple i Google na platformach mobilnych

Apple i Google stoją w obliczu nowego dochodzenia antymonopolowego prowadzonego przez ich starego rywala, brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA).

Tym razem CMA kwestionuje siłę gigantów technologicznych na rynku telefonii komórkowej. Po rocznym dochodzeniu opublikowali swój raport końcowy – otwiera się w nowej karcie – na stronie internetowej rządu Wielkiej Brytanii, gdzie każdy może go przeczytać za darmo. Raport ma ponad 350 stron. Jeśli wolisz coś bardziej strawnego, CMA wydało również krótszą wersję (otwiera się w nowej karcie), która obejmuje wszystkie kluczowe punkty.

Nie ogłoszono żadnego oficjalnego dochodzenia ani dochodzenia. CMA wciąż znajduje się na etapie planowania i konsultacji dotyczących dalszego postępowania.

Uduszenie

CMA twierdzi, że Apple i Google są zbyt duże i obawia się, że ten „duopol” nie sprzyja konkurencji. Według raportu, obie firmy prowadzą skuteczny „strajk” na rynkach telefonów komórkowych w Wielkiej Brytanii, który obejmuje „systemy operacyjne, sklepy z aplikacjami i przeglądarki internetowe…”.

Dyrektor generalny CMA, Andrea Coscelli, mówi, że ze względu na swoją przytłaczającą obecność Apple i Google utrudniają brytyjskim firmom technologicznym konkurowanie z nimi i ograniczają wybór konsumentom. CMA twierdzi, że 97% „całego mobilnego przeglądania Internetu w Wielkiej Brytanii w 2021 roku” zostało wykonane przy użyciu odpowiednich silników przeglądarek Apple lub Google.

Apple zmusza programistów do korzystania z silnika przeglądarki WebKit, co według CMA może zniechęcić programistów do tworzenia szybszego silnika i lepszych przeglądarek na platformie Apple. Możesz pobrać inną przeglądarkę na iPhone'a, taką jak Google Chrome, ale obsługuje ona również WebKit.

praktyki antykonkurencyjne

W proponowanym dochodzeniu szczególną uwagę należy zwrócić w szczególności na Apple. CMA twierdzi na przykład, że zakaz Apple dotyczący gier w chmurze w App Store jest również antykonkurencyjny.

Planuje wykorzystać swoje proponowane badania, aby zdecydować, które obszary pod kontrolą Apple powinny zostać wycięte i jak to zrobić. Może to obejmować nakazy prawne wymuszające zmianę.

Okres konsultacji ankiety zakończy się 22 lipca. Stamtąd CMA zdecyduje, czy dodać to konkretne dochodzenie do tych, z którymi już borykają się Apple i Google.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o dochodzeniach antymonopolowych, Microsoft ma również kłopoty z własnym biznesem w chmurze.