W ramach swojej dwudziestej rocznicy firma Google News oficjalnie wprowadziła nowy projekt, kładąc większy nacisk na ułatwienia dostępu i dostosowywanie.

Google twierdzi, że przeprojektowanie (otwiera się w nowej karcie) „zostało zainspirowane opiniami, które otrzymali od czytelników”, ponieważ witryna na komputery ma na celu ułatwienie nadrabiania zaległości. Najważniejsze artykuły będą miały obok nich większą miniaturę i załączone artykuły dla różnych rodzajów relacji.

Obraz nowego serwisu Google News

Nowe Wiadomości Google (Źródło zdjęcia: Google)

Zreorganizowane sekcje

Zaraz po otwarciu Wiadomości Google na komputerze otrzymasz najlepsze artykuły z danego dnia z sekcją wiadomości lokalnych (nie ukrytą już za menu) i spersonalizowanymi opcjami po prawej stronie. Możesz dodać wiele lokalizacji do wiadomości lokalnych, jeśli zasięg w jednym mieście nie jest dla Ciebie wystarczający. A pasek menu, który kiedyś znajdował się po lewej stronie, został teraz przeniesiony na górę strony.

Przewijając otwierające sekcje, natkniesz się na Twoje tematy, które są sześcioma różnymi kategoriami, które możesz wybrać spośród ośmiu. Należą do nich technologia, rozrywka, biznes i sport.

Następnie masz to, co jest prawdopodobnie największą zmianą: nową sekcję Sprawdzanie faktów. Wcześniej historie w ramach sprawdzania faktów były zdegradowane do roli organizacji sprawdzającej fakty, takiej jak PolitiFact. Teraz tytuły będą dostarczane z potwierdzeniem, które zostało zweryfikowane. Na przykład można twierdzić, że prezydent Joe Biden zawetował pewną ustawę. Oprócz tego możesz zobaczyć weryfikację faktów PolitiFact wskazującą, że roszczenie jest prawdziwe, fałszywe, a nawet zmanipulowane.

Poniżej znajduje się sekcja Poza stroną główną, w której znajdziesz więcej niecodziennych historii, a nawet szczegółowe artykuły od firm technologicznych.

Odnowienie jest już dostępne i będzie „dostępne w ponad 125 krajach i 40 językach”, w tym powrót do Hiszpanii (otwiera się w nowej karcie), którego Google News nie miał od około ośmiu lat. Google twierdzi, że wynikało to z prawa autorskiego, które uniemożliwiało im tam działalność, ale od tego czasu prawo się zmieniło.

Możesz teraz przejść do Google News i kliknąć „Wypróbuj” u góry, aby przejść na nowy wygląd. Aby wrócić do starego stylu, otwórz menu Ustawienia i odznacz pole „Zacznij korzystać z nowych Wiadomości Google”.

Analiza: niechlujny wygląd

Trudno powiedzieć, czy ludziom spodoba się przeprojektowanie. Prace nad nowym Google News trwają od maja, kiedy to niektórzy odkryli go przypadkiem. Początkowo nie wszyscy akceptowali przeprojektowanie. Niektórzy uznali, że jest on zbyt zaprojektowany, ze zbyt dużymi nagłówkami.

Google News jest teraz bardziej jak gazeta z nagłówkami i obrazami na małej przestrzeni. Pomimo zagraconego wyglądu niektórzy mogą docenić skupienie się na lokalnych wiadomościach i ponowne sprawdzanie faktów. W końcu dezinformacja to wciąż gorący temat.

Mówiąc o fałszywych wiadomościach, Google niedawno zakazał projektów deepfake w swojej usłudze Collaboratory. Mimo naszego dochodzenia nikt nie wie dokładnie, dlaczego Google podjął taką decyzję.

Udostępnij to