Procesory Raptor Lake firmy Intel są obecnie świadkami częstszych przecieków, a właśnie zauważono kolejną próbkę inżynieryjną, która sugeruje szybkie taktowanie i wydajność flagowego układu.

Ten wyciek ma postać rzekomego testu porównawczego Core i9-13900K, z 24-rdzeniowym procesorem (z 8 rdzeniami wydajnościowymi i 16 rdzeniami wydajnościowymi) pojawiającymi się w wynikach Geekbench.

Wynik sam w sobie nie jest tak wspaniały, jak zegary 13900K, co oznacza zegar bazowy 3 GHz i podbicie 5,5 GHz. Pamiętaj, że to wciąż próbka chipa. Teoretycznie przedpremierowa wersja, zakładając, że test porównawczy jest t rigged, więc nie będą to ostateczne prędkości (zdecydowanie oczekujemy więcej niż bazowe taktowanie z elementem skończonym).

Wyciek pokazuje również, że prędkości Turbo (doładowania) na krótko dotykają 5,7 GHz, co może być obiecującą wskazówką, że maksymalne prędkości doładowania (przez krótki czas, z Thermal Velocity Boost) mogą nawet spaść nieco bardziej niż w przypadku ostatecznego procesora.

W końcu słyszeliśmy w przeszłości o tym, że flagowiec Raptor Lake osiągnął maksymalne przyspieszenie do 5,8 GHz od razu po wyjęciu z pudełka, i tego rodzaju rozmowy trwają już od jakiegoś czasu (niektórzy handlarze plotek nawet krążą wokół pomysłu, że można osiągnąć jeszcze szybsze maksymalne wzrosty, choć z pewnością podchodzimy do tego z większym sceptycyzmem niż zwykle).

Jeśli chodzi o sam wynik Geekbench 5, umieszcza próbkę 13900K o około 8% i 37% szybszą niż jej poprzednik, zarówno dla wydajności jednordzeniowej, jak i wielordzeniowej, takiej jak VideoCardz (otwiera się w nowej karcie), która wykryła wynik (oznaczony by BenchLeaks - otwiera się w nowej karcie)), podkreślone. Nie możemy jednak zbyt wiele o nim przeczytać, ponieważ, jak już zaznaczyliśmy, nie jest to gotowy procesor.

Analiza: Bitwa o procesory nowej generacji jest trudna do wywołania

To kolejna sugestia, że ​​Core i9-13900K może osiągać bardzo wysokie prędkości przy ustawieniach domyślnych, nie wspominając o tym, zanim entuzjaści zaczęli majstrować przy nim i podkręcać procesor.

Możliwości, które tam istnieją, mogą martwić AMD, zwłaszcza że inne niedawne przecieki dotyczące wydajności Raptor Lake sugerują, że Intel ma coś bardziej obiecującego, niż mogłoby się wydawać, biorąc pod uwagę, że krzem 13. generacji ma być prostą aktualizacją z Alder Lake.

To powiedziawszy, AMD robi duży krok naprzód dzięki nowej generacji procesorów Ryzen 7000, które zostaną zbudowane na zupełnie nowej architekturze Zen 4, a Team Red również chce wprowadzić duże postępy dzięki przyspieszonym prędkościom.

Tak więc procesory nowej generacji mogą być zaciętą bitwą i ostatecznie trudno jest ocenić na podstawie tego, co krąży w plotkach. Bardziej niepokojące dla AMD może być to, jak szybko Intel może nadążyć za Raptorem napędzanym Meteor Lake, w zupełnie nowym procesie 7 nm, przy czym spekulacje wskazują na wypuszczenie tych czternastych generacji chipów. drugi kwartał. z 14 r. naprawdę wywrzeć presję na AMD, jeśli dojdzie do skutku.

Chociaż powinniśmy uważać na przecieki, warto zauważyć, że widziany tutaj układ inżynierski został zainstalowany na płycie głównej Asus ROG Maximus Z690 Extreme, której BIOS został właśnie zaktualizowany o obsługę procesorów Raptor Lake. To daje temu wyciekowi nieco większą wagę pod względem prawdopodobnej autentyczności, zwłaszcza że specyfikacje pasują do innej niedawno pokazanej przedpremierowej próbki 13900K, która wykazała przyspieszenie do 5.5 GHz.

Fakt, że obecnie istnieje pozornie ciągły strumień wycieków Raptor Lake, jest również pozytywnym znakiem, że procesory Intel 13. generacji mogą wkraść się wcześniej niż oczekiwano. Jak niedawno wysunęliśmy teorię, może to oznaczać wrześniowe wydanie zamiast powszechnie plotkowanej październikowej osi czasu, ale tylko czas pokaże.

Dzisiejsze najlepsze oferty procesorów

więcej informacji Amazon Prime Day oferuje do

Udostępnij to