Flagowy procesor Intel Raptor Lake może zabić Core i9-12900K

Flagowy procesor Intel Raptor Lake może zabić Core i9-12900K

Procesory Intel Raptor Lake były przedmiotem kolejnego przecieku, a tym razem wyciek benchmarków jest duży, skupiając się na flagowym układzie Core i9-13900K.

Oczywiście przedstawmy zwykłe zastrzeżenia: są to tylko domniemane wyniki i mogą nie być prawdziwe; powinniśmy przyjąć to z ufnością, a jest to przedpremierowa (inżynierska) próbka 13900K (który, jak pamiętacie, jest 24-rdzeniowym procesorem z ośmioma rdzeniami wydajności i 16 rdzeniami wydajności).

Wyniki testów porównawczych pochodzą z Bilibili (otwiera się w nowej karcie) (zauważony przez VideoCardz (otwiera się w nowej karcie)), witryny do udostępniania wideo w Chinach, więc pamiętaj, że nie jest to to, co uważamy za bardziej niezawodne, więc stąpaj jeszcze ostrożniej niż normalnie. To powiedziawszy, wyniki wyglądają na szczegółowe i pracę hakerską, jeśli w ogóle są w całości zmyślone.

Benchmarki pochodzą z różnych pakietów, w tym zwykłych podejrzanych, takich jak Blender, CineBench, Geekbench i CPU-Z, z 13900K sparowanym z procesorem graficznym RTX 3060 Ti i pamięcią RAM systemu DDR5 na płycie głównej Asus ROG Z690 Extreme.

Co więc pokazują nam wyniki? Oznacza to, że w porównaniu z obecnym 12900K, nadchodzący flagowy Raptor Lake jest średnio o około 10% szybszy w przypadku wydajności jednordzeniowej i około 35% szybszy w przypadku wielordzeniowości.

Zgodnie z oczekiwaniami, niektóre testy pokazują wyraźniejszą przewagę dla 13900K, a wydajność wielordzeniowa jest nawet o 46% szybsza niż w CPU-Z (przy czym procesor Raptor Lake jest o 40% szybszy w wielordzeniowym CineBench R23 i o 41% szybszy w niektórych Testy blendera).

Analiza: kolejny dowód na to, że Raptor Lake będzie godnym ulepszeniem

Kolejnym kluczowym punktem jest deklarowana częstotliwość zegara dla przykładowego układu 13900K, która jest częstotliwością podstawową 3 GHz, rosnącą do 5,5 GHz, ale do 5,7 GHz, gdy osiąga najwyższą prędkość. Jest to dokładnie zgodne z innym wyciekiem, który widzieliśmy kilka dni temu, ponownie w przypadku rzekomej flagowej próbki inżynieryjnej procesora Raptor Lake, dodając trochę wagi do tej plotki.

I w rzeczywistości jest to więcej paliwa dla ognia niż ogólna teoria, że ​​13900K powinien osiągnąć 5,7 GHz, gdy przysłowiowa przepustnica jest na ziemi, z Thermal Velocity Boost oznaczającym krótki wzrost prędkości i że możemy zobaczyć 5,8 GHz jako wcześniej plotkowano. Pamiętaj, że to wciąż próbka krzemowa, więc ostateczna wersja 13900K prawdopodobnie będzie miała nieco więcej mocy, i to samo dotyczy wyników testów porównawczych. Ponownie, nie jest to pierwszy raz, kiedy widzimy mocne wskazówki, że flagowy Raptor Lake będzie imponującym krokiem naprzód w stosunku do istniejącego 12900K.

Wzmocnienia pojedynczego rdzenia są skromniejsze, ale wciąż całkiem zdrowe, jak na przykładowy układ, chociaż wydają się bardziej związane z szybszymi poziomami doładowania, do których 13900K jest przesunięty w tym miejscu (12900K osiąga maksymalny wzrost na poziomie 5,2 GHz). Benchmarki rozgrywki będą oczywiście skupiać się na postępach w Raptor Lake, z ulepszonymi poziomami pamięci podręcznej na pokładzie, co powinno pomóc w porównaniu z Alder Lake pod tym względem.

W przypadku tego, co jest zapowiadane jako prosta aktualizacja Alder Lake, procesory Intel 13. generacji wyglądają wystarczająco atrakcyjnie z miejsca, w którym się teraz znajdujemy. Fani Team Blue, którzy rozważają zakup procesora nowej generacji, obawiają się, że ten przeciek pokazuje, że pobór mocy 4K „PL13900” osiąga (maksymalne dozwolone jako tymczasowy skok) nawet 420 W, co zużywa dużo energii . ale musimy pamiętać, że jest to wciąż procesor przedpremierowy.

Warto również zauważyć, że Raptor Lake zmierzy się z układami Ryzen 7000 zbudowanymi na zupełnie nowej architekturze Zen 4, która sama w sobie wygląda bardzo obiecująco pod względem wpływu, jaki może mieć, osiągając charakterystyczne prędkości doładowania dla początkujących graczy. . Uważa się, że te dwie linie konkurencyjnych procesorów nowej generacji pojawią się mniej więcej w tym samym czasie, czyli we wrześniu lub październiku 2022 roku.

Dzisiejsze najlepsze oferty procesorów