Plan granic danych Microsoftu w UE wejdzie w życie 1 stycznia

Plan granic danych Microsoftu w UE wejdzie w życie 1 stycznia (* 1 *)

Microsoft ogłosił w czwartek, że od 1 stycznia 2023 r. rozpocznie wdrażanie pierwszej fazy planu rozgraniczenia danych w Unii Europejskiej, który umożliwi klientom przechowywanie i przetwarzanie ich danych w UE. Posunięcie to nastąpiło dwa dni po tym, jak Komisja Europejska ogłosiła, że ​​oficjalnie rozpoczął się proces zatwierdzania ram ochrony danych UE-USA.

W pierwszej fazie planu firmy korzystające z produktów i usług Microsoft będą mogły przechowywać i przetwarzać dane swoich klientów na terenie UE. Microsoft włączył Azure, Power BI, Dynamics 365 i Office 365 w pierwszej fazie.

„Dzięki tej premierze Microsoft rozszerza istniejące lokalne zobowiązania do przechowywania i przetwarzania, radykalnie zmniejszając przepływy danych poza Europą i wykorzystując nasze wiodące w branży rozwiązania do przechowywania danych” — napisała Julie Brill, wiceprezes firmy Microsoft w poście na blogu. W przyszłych fazach, według Brill, Microsoft rozszerzy plan delineation o przechowywanie i przetwarzanie dodatkowych kategorii danych osobowych, w tym danych przekazywanych podczas otrzymywania pomocy technicznej.

Microsoft ogłosił plany uruchomienia unijnego planu granicznego w marcu, mniej więcej w tym samym czasie, gdy Stany Zjednoczone i UE zgodziły się podpisać transatlantyckie ramy polityki danych.

Ramy zostały podpisane, ponieważ duże firmy działające w UE nadal obawiały się przenoszenia danych swoich klientów poza granice Europy po wprowadzonym w 2018 r. ogólnym rozporządzeniu o ochronie danych (RODO). Firmy te obawiały się głównie dotkliwych sankcji, głównie ze względu na Stany Zjednoczone. przepisy dotyczące nadzoru, które mogą potencjalnie obejść standardy RODO w zakresie niewłaściwego wykorzystania lub naruszenia danych osobowych bez zgody.

Chociaż Microsoft nie podał nowych szczegółów na temat tego, jak dokładnie będzie działał plan, na początku marca powiedział, że zakwestionuje wszelkie prośby o transfer danych, które nie są zgodne z transatlantyckimi ramami ochrony danych i bezpieczeństwa.

Firma, która otworzyła i zbudowała centra danych w ponad 17 regionach centrów danych w Europie, ogłosiła, że ​​opublikuje nową dokumentację przepływu danych, aby zapewnić przejrzysty wgląd w dane klientom, których usługi zostaną objęte granicą.

Prawa autorskie © 2022 IDG Communications, Inc.

(* 1 *)