Nowy chip Qualcomm doprowadzi do okularów rzeczywistości

Drugiego dnia dorocznego Snapdragon Summit, organizowanego przez producenta chipów Qualcomm, firma zaprezentowała Snapdragon AR2 Gen 1, pierwszy dedykowany chipset firmy do rzeczywistości rozszerzonej, zaprojektowany w celu lepszego obsługi doświadczeń AR za pośrednictwem inteligentnych okularów i innych urządzeń do noszenia.

Qualcomm ma już ugruntowaną pozycję w przestrzeni XR (rzeczywistość wirtualna / VR, rzeczywistość mieszana / MR i rzeczywistość rozszerzona / AR), z Meta Quest 2 i Pico 4 działającymi w szczególności na najnowszej platformie XR2 firmy, podczas gdy nowy Taking lekki wypad do mieszanej rzeczywistości dzięki obsłudze przejścia kolorów, zestaw słuchawkowy Quest Pro firmy Meta jest jednym z pierwszych zestawów słuchawkowych działających na zaktualizowanym chipsecie XR2 Plus firmy Qualcomm. Jednak doświadczenia i urządzenia, które ma obsługiwać AR2 Gen 1, są nieco inne.

Do tej pory nawet urządzenia ubieralne wykorzystujące rozszerzoną rzeczywistość oparte na technologii Qualcomm, takie jak HoloLens 2 firmy Microsoft, miały swój rozmiar i kształt częściowo podyktowane rozmiarem i wymaganiami dotyczącymi mocy obecnych chipsetów, na których działają. Pomimo zbliżenia się do wyglądu, który bardziej przypomina popularne codzienne okulary przeciwsłoneczne, nawet projekt referencyjny AR z procesorem Snapdragon XR1 firmy ma masywne ramiona i niezwykłe proporcje pasujące do chipsetu XR1. .

Pomimo nieco mylącej nazwy, niedawno zaprezentowany Snapdragon AR2 Gen 1 to pierwsza próba Qualcomm na dedykowaną platformę AR, aby lepiej pasowała do docelowej formy zestawów słuchawkowych AR; noszony na głowie system AR, który nie musi rezygnować z wymiarów konwencjonalnych okularów przeciwsłonecznych, jak poprzednie próby, oferując jednocześnie lepszą łączność i mniejsze opóźnienia niż poprzednie urządzenia.

Zamiast instalować pojedynczy SoC w mostku lub ramionach pary inteligentnych okularów, trzy elementy AR2 Gen 1 są oddzielone, aby zmniejszyć całkowity ślad platformy; co ułatwia integrację z szerszą gamą obudów.

W porównaniu z XR2, AR2 Gen 1 ma o 40% mniejszą płytkę drukowaną i o 45% mniej okablowania, z nowym projektem referencyjnym Qualcomm zaprezentowanym na Summit, który umieszcza główny procesor AR na ramieniu, moduł łączności na drugim i AR Koprocesor na mostku.

Po przeniesieniu cięższych obliczeń na urządzenie nośne (takie jak smartfon), sprzęt AR2 Gen 1 może skupić się na szybszym, bardziej responsywnym doświadczeniu, przerywanym przez ten sam moduł WiFi FastConnect 7800, który można znaleźć w Snapdragon 8 Gen 2 niedawno ogłoszonym przez firmę . . układ mobilny, zapewniający wiodącą w branży prędkość Wi-Fi 7.

Udostępnij to