Competencia en habilidades tecnológicas + conocimiento. Metamorworks/Getty Images

Pierwszy kwartał 2022 roku upłynął pod znakiem dynamicznych projektów rekrutacyjnych w Polsce. Pracodawcy nadal znajdowali się w środku luki kwalifikacyjnej, co skutkowało wzrostem atrakcyjności otwarć. Ale te oferty musiały być bardziej dopasowane do indywidualnych preferencji. To był zdecydowanie rynek kupców. A w ostatnich miesiącach miały miejsce pewne wydarzenia, w których specjaliści IT zdecydowali się na jeszcze bardziej strategiczny wybór kariery.

Początek pierwszego kwartału 2022 roku to okres lekkiego spowolnienia na rynku pracy IT, ale nie ze względu na spadek zatrudnienia czy mniejsze zapotrzebowanie na pracowników, ale ze względu na nastawienie kandydatów.

Styczeń był okresem wdrażania przepisów polskiego rozporządzenia z 2022 r., czyli zmian w harmonogramie podatkowym, w tym wzrostu kwot zwolnionych z podatku oraz znaczącego wpływu na dochody starszych specjalistów IT. W obliczu wielu niewiadomych kandydaci chcieli czasu, aby zobaczyć, jak nowe prawo wpłynie konkretnie na ich dochody. W efekcie byli mniej otwarci na zmianę pracy, czekając, czy firmy będą skłonne zaproponować podwyżki płac w obliczu wysokiej inflacji wynikającej z nowego prawa podatkowego. Jednak specjaliści wysokiego szczebla negocjowali z obecnymi i potencjalnymi pracodawcami w miarę reakcji rynku.

Jednak poprzednia sytuacja była krótkotrwała, a dynamika zatrudnienia wróciła do normy w lutym. W tym czasie kandydaci dostrzegli możliwość podniesienia wynagrodzenia jeszcze bardziej niż dotychczas w zmianie pracy.

Udostępnij to