Założyciel FTX, Sam Bankman Fried, publicznie odmawiaSam Bankman-Fried. Źródło: zrzut ekranu wideo, HBO/YouTube

Sam Bankman-Fried, były dyrektor generalny i założyciel upadłej giełdy kryptowalut FTX, publicznie zasugerował, że może nie pojawić się na nadchodzącym przesłuchaniu komisji Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, aby zeznawać o upadku jego kryptowaluty.

W tweecie skierowanym do przewodniczącego Komisji Usług Finansowych, Maxine Waters i komisji, Bankman-Fried powiedział, że „wciąż nie skończył się uczyć i zastanawiać nad tym, co się stało”, więc mógł nie być gotowy do udziału w audiencji.

„Kiedy skończę się uczyć i analizować to, co się stało, czułbym, że moim obowiązkiem jest pójście przed komisję i wyjaśnienie się. Nie jestem pewien, czy stanie się to przed 13. Ale kiedy to się stanie, złożę zeznania” – powiedział. . powiedział.

Oświadczenie pojawiło się w odpowiedzi na tweet obecnej przewodniczącej i kongresmenki Maxine Waters oraz komisji, prosząc ją o stawienie się na przesłuchaniu 13 grudnia i wypowiedzenie się na temat upadku FTX.

Jak zauważono, Komisja Usług Finansowych Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych ogłosiła w zeszłym miesiącu, że planuje przeprowadzić przesłuchanie w celu zbadania upadku giełdy kryptowalut FTX. Komitet powiedział, że oczekuje na kontakt od zaangażowanych firm i osób, w tym założyciela FTX, Sama Bankmana-Frieda, Alameda Research, Binance i innych.

W tamtym czasie Waters powiedział, że awaria FTX dotknęła ponad milion użytkowników, z których wielu było handlowcami detalicznymi, którzy przelali swoje „ciężko zarobione” oszczędności na platformę, tylko po to, by później zrobić wszystko, co w ich mocy, aby zobaczyć, jak znika w kilka sekund.

„Niestety, to wydarzenie to tylko jeden z wielu przykładów awarii platform kryptowalutowych w ubiegłym roku” – dodał. „[Wiem], że potrzebujemy działań legislacyjnych, aby zapewnić, że podmioty zajmujące się aktywami cyfrowymi nie mogą działać w cieniu poza silnym nadzorem federalnym i jasnymi zasadami postępowania. »

Brak powagi prawodawców w dochodzeniu w sprawie FTX i jej kadry kierowniczej rozgniewał członków społeczności kryptograficznej, którzy uważają, że Bankman-Fried, który rzekomo sprzeniewierzył miliardy dolarów klientom, uchodzi na sucho z jednym z największych oszustw w historii z niewielkimi lub nic. kontrola.

W szczególności spekulowano, że SBF mógł przekazać Demokratom do 1 miliarda euro. Według dostępnych danych SBF był drugim co do wielkości darczyńcą Partii Demokratycznej, po miliarderze George'u Sorosie, w cyklu wyborczym 2021-2022, przekazując Demokratom 39,884,256 XNUMX XNUMX euro.

Will Manidis, współzałożyciel i dyrektor generalny ScienceIO, wymienił nawet darowizny jako jeden z powodów, dla których SBF nie podlega kontroli regulacyjnej. W niedawnym tweecie powiedział, że Bankman-Fried dokonał „jednej z najbardziej dochodowych giełd w historii”, przekazując 40 milionów euro i nie idąc do więzienia za kradzież ponad 10 miliardów euro funduszy użytkowników.

Udostępnij to