Po wzroście przestępczości związanej z kryptowalutami i ataków ransomware, Federalne Biuro Śledcze USA (FBI) ujawniło plany uruchomienia nowej jednostki poświęconej powstrzymywaniu cyberprzestępców nadużywających walut cyfrowych.

Na tegorocznej monachijskiej konferencji cyberbezpieczeństwa zastępca prokuratora generalnego USA Lisa Monaco ogłosiła utworzenie Grupy Zadaniowej ds. Aktywów Wirtualnych (VAXU). Według Monako, nowy zespół zapobiegnie pozostawieniu rządu USA w tyle przez „zagrożenia, które wykorzystują innowacje tak szybko, jak produkuje je rynek”.

Zespół VAXU zgromadzi również pod jednym dachem ekspertów ds. kryptowaluty, analityki blockchain i wirtualnych aktywów, aby prowadzić dochodzenia i szkolić innych członków FBI, jak radzić sobie z tymi rosnącymi zagrożeniami.

Narodowy Zespół ds. Zgodności z Kryptowalutami

Zespół FBI VAXU będzie częścią utworzonego pod koniec ubiegłego roku wydziału Departamentu Sprawiedliwości o nazwie National Cryptocurrency Enforcement Team (NCET), którego zadaniem jest zbadanie, w jaki sposób cyberprzestępcy wykorzystują zasoby cyfrowe w swoich operacjach.

Zastępca Prokuratora Generalnego Kenneth A. Polite Jr. z Wydziału Karnego Departamentu Sprawiedliwości przedstawił dodatkowe informacje w komunikacie prasowym na temat tego, dlaczego w pierwszej kolejności utworzono NCET, mówiąc:

„Dzięki szybkim innowacjom w zakresie zasobów cyfrowych i technologii rozproszonych rejestrów zaobserwowaliśmy wzrost ich nielegalnego wykorzystywania przez przestępców, którzy wykorzystują je do napędzania cyberataków, oprogramowania ransomware i programów wymuszeń; handel narkotykami, narzędzia hakerskie i nielegalny przemyt online; popełnić kradzież i oszustwo; i prać dochody ze swoich zbrodni. NCET będzie służyć jako punkt centralny dla wysiłków departamentu w celu zwalczania wzrostu przestępczości z udziałem tych technologii”.

Oprócz uruchomienia nowej jednostki VAXU FBI, zastępca prokuratora generalnego USA Lisa Monaco ogłosiła również, że prokurator Eun Young Choi, która ma doświadczenie w ściganiu cyberprzestępców, zostanie pierwszym dyrektorem NCET.

Prawdopodobnie usłyszymy więcej od FBI i NCET, gdy zaczynają ścigać cyberprzestępców, którzy wykorzystywali kryptowalutę do prania pieniędzy i jako zapłaty w swoich atakach ransomware.

Via TechCrunch

Udostępnij to