Jeśli korzystałeś dzisiaj z Google, być może zauważyłeś, że Google Doodle dotyczy gier, podkreślając Geralda (Jerry'ego) Lawsona — ojca kaset z grami wideo.

Uwielbiam dobre Google Doodle, zwłaszcza interaktywne. Nie ma lepszego sposobu na oderwanie się od pracy niż granie w gry Doodle pomiędzy zadaniami. Jednak tym razem, w hołdzie dla Jerry'ego Lawsona, możesz stworzyć własną.

Zamiast jednej gry otrzymujesz pięć modeli opartych na kultowych kartridżach retro, takich jak Pong i Space Invaders. Stamtąd możesz grać w jej standardową wersję lub dodać do niej własny zwrot akcji, dodając nowych wrogów i bloki lub zmieniając styl.

Człowiek za nabojem

Rozpoczynając karierę w elektronice, Lawson naprawiał telewizory, aby zarobić trochę pieniędzy w wieku 13 lat. Lawson został następnie zatrudniony przez Fairchild, gdzie pracował jako główny inżynier sprzętu i stworzył konsolę Fairchild Channel F i przycisk pauzy. Obie kreacje na zawsze zmienią branżę gier wideo.

Podczas pobytu w Fairchild Lawson był jednym z zaledwie dwóch czarnych członków Homebrew Computer Club. Ta grupa entuzjastów komputerów miała dość imponującą listę, w tym założycieli Apple, Steve'a Jobsa i Steve'a Wozniaka.

(Kredyt obrazu: Google)

moc gwiazdy

Jerry Lawson może nie jest powszechnie znanym nazwiskiem, ale dla entuzjastów gier wideo powinno nim być. Chociaż konsola Fairchild Channel F nie odniosła sukcesu, jej projekt zainspirował Atari, które wykorzystało podejście do kartridży dla Atari 2600, wydanego w 1977 roku. To później spopularyzowało użycie kartridży w grach, dzięki czemu konsole stały się możliwe po tej technologii. . poruszał się szybko po rynku.

Bez zaangażowania firmy Lawson w zapewnianie komfortu i zamiłowania do gier możemy nie mieć tych samych konsol i kartridży, których używamy dzisiaj. Przechodzi mnie dreszcz na myśl, że ominęła mnie radość ze spiętrzenia wszystkich moich kartridży z grami na Gameboya i Nintendo Lite i ułożenia ich na półce w taki sposób, aby tworzyły tęczę.

Więc następnym razem, gdy będziesz grać w swoje zakurzone gry wideo lub naciskać przycisk pauzy, aby odetchnąć i coś przekąsić, musisz pamiętać o Jerrym Lawsonie i wszystkim, co dla nich zrobił.

Udostępnij to