Github ogłosił, że jego asystent kodowania oparty na sztucznej inteligencji, Copilot, jest teraz dostępny dla ogółu społeczeństwa.

Wydany jako prywatny podgląd w zeszłym roku, GitHub Copilot jest teraz dostępny dla wszystkich programistów za 10 EUR miesięcznie lub 100 EUR rocznie, a także bezpłatnie dla studentów i opiekunów popularnych projektów open source.

Według Github, wydanie Copilot na dużą skalę oznacza „pierwszy raz w historii oprogramowania”, w którym sztuczna inteligencja może być wdrażana na dużą skalę, aby pomóc w komponowaniu kodu.

GitHub Copilot wylądował

GitHub Copilot wywołał falę wraz ze swoim pierwszym ogłoszeniem w 2021 r., obiecując znaczny wzrost produktywności dzięki wskazówkom dotyczącym kodowania w locie dla programistów.

Podczas wprowadzania kodu lub komentarzy GitHub Copilot sugeruje następny wiersz kodu. Ale to nie tylko słowo czy linia kodu. GitHub Copilot może sugerować pełne metody, standardowy kod, pełne testy jednostkowe, a nawet złożone algorytmy” – powiedziała firma. wyjaśniono.

Narzędzie integruje się również z szeroką gamą środowisk programistycznych, od Neovim przez Visual Studio po JetBrains IDE.

Niektórzy ludzie zgłaszali obawy dotyczące możliwości wprowadzenia przez kod Copilota kosztownych nieefektywności i luk w zabezpieczeniach projektów; w końcu kod generowany przez serwis jest niedoskonały. W międzyczasie inni podnieśli pytania dotyczące własności kodu i odpowiedzialności prawnej.

Ogólnie jednak wydaje się, że narzędzie zostało dobrze przyjęte przez społeczność programistów. Od pierwszego uruchomienia Copilot wypróbowało ponad 1,2 miliona osób, z czego jedna trzecia to nadal zwykli użytkownicy. Według Github, Copilot sugeruje obecnie prawie 40% nowo napisanego kodu w projektach obsługiwanych przez serwis.

„Podobnie jak rozwój kompilatorów i oprogramowania open source, wierzymy, że kodowanie wspomagane sztuczną inteligencją zasadniczo zmieni charakter tworzenia oprogramowania, dając programistom nowe narzędzie do łatwiejszego i szybszego pisania kodu, dzięki czemu „mogą być szczęśliwsi w swoim życiu”. powiedział GitHub.

Teraz, gdy Copilot jest dostępny dla indywidualnych programistów, kolejnym krokiem będzie udostępnienie usługi przez Github dużym zespołom programistycznym. Firma twierdzi, że do końca roku umożliwi klientom biznesowym zakup dużych, wielostanowiskowych licencji.

Udostępnij to