Spalanie amoniaku może pomóc w zasilaniu centrów danych na całym świecie, ale robienie tego z obecną technologią generowania amoniaku może pozostawić katastrofalny ślad węglowy, co według Fujitsu można zmienić.
Fujitsu współpracuje z islandzkim start-upem Atmonia, dostarczając wysokowydajne obliczenia i moc sztucznej inteligencji, aby wspierać badania nad zrównoważoną produkcją amoniaku.
Dostęp do obliczeń o wysokiej wydajności to jeden z obszarów, w którym Fujitsu z pewnością nie brakuje; firma obsługuje superkomputer Fugaku, obecnie uważany za drugi najpotężniejszy na świecie.
Jak będzie działać stowarzyszenie?
Islandzka firma wykorzysta moc obliczeniową Fujitsu do odkrycia nowych materiałów kandydujących i katalizatorów do syntezy amoniaku. Starszy dyrektor ds. badań Fujitsu, Surya Josyula, powiedział dziennikowi Register.
Atmonia ogłosiła w kwietniu, że bada nowe metody produkcji amoniaku przy użyciu wyłącznie wody, azotu z powietrza i czystej energii elektrycznej.
Atmonia ma na celu rozszerzenie i poprawę efektywności swoich badań nad katalizatorami do produkcji amoniaku, przeprowadzając różne testy symulujące reakcje chemiczne z wykorzystaniem obliczeń chemii kwantowej.
Możesz zrozumieć, dlaczego tak wiele wysiłku wkłada się w to, aby produkcja amoniaku była mniej szkodliwa dla środowiska.
Uważa się, że proces Haber-Bosch, w którym azot i wodór są przekształcane w amoniak, odpowiada za około 1% rocznych globalnych emisji CO2, więcej niż jakakolwiek inna przemysłowa reakcja chemiczna.
Jeśli jednak zrównoważony amoniak mógłby być używany do zasilania centrów danych, może to znacznie przyczynić się do zmniejszenia śladu węglowego działu IT.
Centra danych zużywają obecnie prawie 1% światowego zapotrzebowania na energię elektryczną lub 0,3% wszystkich globalnych emisji CO2, według badania przeprowadzonego przez Międzynarodową Agencję Energetyczną.
„Możliwe jest zmodernizowanie procesu przemysłowego tak, aby wykorzystywał wodór z elektrolizy wody” – powiedziała Atmonia w kwietniowym komunikacie. „Jednak jest to droga bardziej energochłonna i nie pasuje do przerywanego charakteru energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych (takich jak słońce/wiatr), ponieważ proces Haber-Bosch wymaga ciągłego źródła wodoru, aby utrzymać procesy. . co z kolei wymaga nieprzerwanego źródła energii elektrycznej.”
- Chcesz uruchamiać obciążenia naukowe w chmurze? Sprawdź nasz przewodnik po najlepszym hostingu w chmurze