Popularność bezpłatnych usług VPN ostatnio wzrosła. Jak ujawniła ekskluzywna ankieta TechRadar Pro, około 60% czytelników mieszkających w Stanach Zjednoczonych już zaktualizowało swoją płatną subskrypcję do planu bezpłatnego.

Liczba osób rozważających darmowe narzędzie jest jeszcze wyższa w krajach, w których surowe ograniczenia internetowe sprawiają, że korzystanie z VPN jest koniecznością.

Po zebraniu informacji od 2000 internautów w Chinach, Arabii Saudyjskiej, Wietnamie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), badanie (otwiera się w nowej karcie) przeprowadzone przez dostawcę darmowej sieci VPN Hola we współpracy z firmą zajmującą się badaniem rynku de Vanson Bourne wykazało, że około 80 % respondentów rozważyłoby użycie bezpłatnego narzędzia do obejścia cenzury online.

Jednocześnie wiele gratisów słynie również z tego, że nie chronią prywatności swoich użytkowników. Prawdopodobnie dlatego zdecydowana większość respondentów (97%, wzrost do 99% w Chinach) chce, aby dostawcy robili więcej, aby treści online były dostępne dla wszystkich.

„Zgadzamy się z użytkownikami w tych regionach, że firmy technologiczne powinny zrobić więcej, aby rozwiązać ten problem, a jedną z kluczowych broni w tej bitwie są bezpłatne narzędzia do treści internetowych, które pomagają odblokować zablokowane treści” – powiedział dyrektor generalny Hello, Avi Raz Cohen.

„Jesteśmy dumni z tego, że oferujemy bezpłatną technologię VPN i narzędzia internetowe, które odblokowują treści online i pomagają ominąć ograniczenia”.

(Zdjęcie: Shutterstock)

Oczekuje się, że rynek VPN wzrośnie w ciągu następnego roku

Ograniczenia w Internecie mają ogromny wpływ na codzienne życie obywateli. Ponad czterech na dziesięciu respondentów stwierdziło, że nie ma dostępu do edukacji i innych zasobów online, a 10% ma trudności z dostępem do informacji.

Ponieważ autorytarne rządy wciąż doskonalą swoje taktyki cenzury, aby zwiększyć swoją dominację w sieci, nie jest niespodzianką, że ponad 80% użytkowników spodziewa się dalszego wzrostu popytu na najlepsze usługi VPN w nadchodzącym roku.

Zgadzamy się z użytkownikami w tych regionach, że firmy technologiczne powinny robić więcej

Avi Raz Cohen, dyrektor generalny Hola

„Internet został stworzony, aby być globalnym zasobem bez granic, który przynosi korzyści wszystkim, ale z powodu ingerencji geopolitycznej w niektórych obszarach staje się coraz bardziej zamknięty i wszyscy musimy współpracować, aby temu przeciwdziałać” – powiedział Raz Cohen.

Darmowa sieć VPN bez narażania Twojej prywatności

Zasadniczo należy zachować ostrożność podczas pobierania tylko bezpłatnych aplikacji VPN. Dzieje się tak głównie dlatego, że bez uiszczania opłaty prawdopodobnie zwrócą się do reklamy w celu generowania przychodów. Reklamy mogą również naruszyć Twoją prywatność, ponieważ zbierają i udostępniają niektóre Twoje dane osobowe stronom trzecim.

Dobrą wiadomością jest to, że istnieje wielu dostawców premium, którzy również oferują użytkownikom bezpieczny plan bez żadnych kosztów.

Proton VPN z siedzibą w Szwajcarii jest obecnie naszą rekomendacją nr 1. Twój niezawodny bezpłatny plan może być przydatny do omijania ograniczeń internetowych i unikania natrętnej inwigilacji rządowej. Chociaż ma pewne ograniczenia, takie jak na przykład odblokowywanie zagranicznych katalogów przesyłania strumieniowego lub pobieranie torrentów, zapewnia nieograniczoną przepustowość danych, trzy bezpieczne lokalizacje serwerów (USA i ochronę przed wyciekiem DNS).

Proton VPN używany na smartfonie

(Źródło zdjęcia: Proton VPN) (Otwiera się w nowej karcie)

Kolejną interesującą opcją jest PrivateVPN. Ma limit danych 10 GB, ale dla wielu będzie to więcej niż wystarczające, aby kontynuować swoje zwykłe czynności w prywatności. Torrenty z przyjemnością dowiedzą się, że ma również serwery obsługujące udostępnianie P2P, ale najbardziej imponujące są możliwości przesyłania strumieniowego. W naszych testach odblokowaliśmy US Netflix, BBC iPlayer, Prime Video i Disney+.

Jeśli zdecydujesz się na Windscribe z siedzibą w Kanadzie, będziesz mógł wybierać spośród 14 bezpiecznych serwerów w 11 krajach. Udało nam się nawet odblokować serwis Netflix w Wielkiej Brytanii, kiedy ostatnio sprawdzaliśmy.

Atlas VPN, TunnelBear, Hotspot Shield i Hide.me to inni zaufani dostawcy oferujący bezpłatne usługi.

Jeśli szukasz tymczasowego rozwiązania, możesz rozważyć dostawcę premium, który oferuje bezpłatną wersję próbną VPN. Prawie wszystkie nasze najlepsze usługi oferują 30- lub 45-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy. Należy zauważyć, że musisz zapłacić za subskrypcję z góry, ale otrzymasz zwrot pieniędzy, jeśli anulujesz subskrypcję przed wygaśnięciem okresu próbnego.

Porównaj dzisiejsze najlepsze ogólne sieci VPN

Udostępnij to