Nie jest tajemnicą, że innowator próżniowy Dyson interesuje się robotyką, ale jest poważniejszy, niż ktokolwiek przypuszczał.

Sześć lat temu firma wprowadziła na rynek zrobotyzowany odkurzacz Dyson 360 Eye, który był idealnym połączeniem skierowanej do przodu automatyzacji i nieco nietypowych innowacji (bez najnowszego kanału łączności Wi-Fi, a Dyson zablokowany w aparacie jako system prawie dekadę przed dostarczeniem pierwszego produktu).

W dzisiejszych czasach nie można nawet kupić Dyson 360 Eye w USA (otwiera się w nowej karcie), ale to nie znaczy, że ambicje robotyczne firmy się skończyły. Z dala od.

W tym tygodniu, bez większych fanfar, Dyson opublikował wideo (otwiera się w nowej karcie) oferujące wgląd w „ściśle tajną” pracę robotów firmy. Prowadzony przez Jake'a Dysona, syna założyciela i dyrektora generalnego Jamesa Dysona, film oferuje rzadki wgląd w nieustające wysiłki Dysona w celu złamania domowej robotyki.

Stojąc przed parą wysokich wieszaków na lotnisku Hullavington w londyńskim Wiltshire, Dyson powiedział, że firma ma „świetną przyszłość w robotyce” i współpracuje z naukowcami z Imperial College nad opracowaniem wszelkiego rodzaju automatów, które mogą ratować ludzi. czas i poprawić swoje życie.

Odkurzacz automatyczny Dyson

(Zdjęcie: Dyson)

Roboty, przynajmniej te, które mogliśmy wyraźnie zobaczyć (niektóre z supertajnych rzeczy zostały zamazane na filmie), były zajęte ostrożnym chwytaniem zabawek dla dzieci z podłogi przegubowymi robotami rękoma, wyrywaniem naczyń z odpływu i używaniem robota wzroku do prowadzenia ramienia robota wyposażonego w mały odkurzacz Dyson do czyszczenia krzesła w salonie.

„Oznacza to, że nigdy nie znajdę żetonów z tyłu mojego krzesła”, zażartował Dyson do niezręcznie wyglądającego badacza.

Wiele przedstawionych robotów reprezentuje obecne postępy Dyson w zakresie robotów do środowisk domowych, w tym wymagających, takich jak schody. Na filmie widzimy zestaw schodów, ale żaden robot nie próbuje się po nich poruszać.

Robotyka domowa to notorycznie trudny rynek. iRobot, prawdopodobnie odnosząca największe sukcesy na świecie firma zajmująca się robotyką konsumencką, radzi sobie dobrze, ale zbliża się do swoich robotycznych korzeni próżniowych. Pracowała dostarczając zrobotyzowane systemy opieki zdrowotnej (otwiera w nowej karcie) do szpitali, ale wyraźnie nie jest to przedmiotem zainteresowania firmy.

Chwytak robota Dyson

(Zdjęcie: Dyson)

Ambicje Dysona, przynajmniej na razie, wydają się znacznie większe, chociaż nie było nic innego jak wykopać subtelne kopanie w iRobot, kiedy Dyson wspomniał o swoim odkurzaczu robota 360 i dodał: „a przy okazji, nasze naprawdę odkurzacze”. Prawdę mówiąc, Roombas też, aczkolwiek z około połową mocy ssania Dyson 360 Eye (i znacznie mniejszą mocą ssania niż standardowy odkurzacz pionowy Dyson).

Chociaż Dyson oświadczył, że roboty (i urządzenia do noszenia) są „przyszłością Dysona”, a projekty badawcze są już dojrzałe, w rzeczywistości nie jest jasne, czy którykolwiek z tych robotów Dyson kiedykolwiek pojawi się w naszych domach. Jednak Dyson powiedział, że to, czego dowiadują się z badań nad robotami, jest przenoszone na obecne produkty, aby poprawić ich funkcjonalność i wydajność dla konsumentów.

Prawda jest taka, że ​​to nie jest zapowiedź wprowadzenia produktu na rynek, to film rekrutacyjny firmy Dyson. Dyson powiedział, że chce między innymi zatrudnić 700 inżynierów do pracy nad mózgiem robota. Jednak nie jest jasne, dokąd ten „mózg” może się udać. Większość robotów, które widzimy na filmie, to części robotów: ramiona, dłonie i systemy wizyjne. W żadnym momencie Dyson nie skręcił za róg i nie podszedł bezpośrednio do humanoidalnego robota Dyson.

Ale szczerze mówiąc, nie widzieliśmy całego centrum badawczego. Ten imponujący robot mógł ukryć się wszędzie...

W przypadku robotów, które możesz kupić i używać już dziś, sprawdź nasze najlepsze odkurzacze zrobotyzowane.

Udostępnij to