Domowe audio ewoluuje. Technologie dźwięku przestrzennego i multiroom zrobiły w ostatnich latach duży krok naprzód dzięki trzem technologiom: DTS:X, Dolby Atmos i DTS Play-Fi.

Pierwsze dwie to technologie dźwięku przestrzennego, które obiecują, że Twoje filmy i programy telewizyjne będą bardziej wciągające niż kiedykolwiek, podczas gdy DTS Play-Fi to niezależna od producenta platforma multiroom, która może łączyć urządzenia ze wszystkich rodzajów pomieszczeń w domu.

Być może słyszałeś o jednej, dwóch lub wszystkich trzech technologiach. Ale czy naprawdę wiesz, co mają na myśli, jak działają i czym się od siebie różnią? Nakłuj uszy, a my wszystko Ci wyjaśnimy.

Co to jest DTS:X? Stwórz otwarty dźwięk przestrzenny nowej generacji

Podobnie jak jego rywal Dolby Atmos, DTS:X to format dźwięku oparty na obiektach, który może umieszczać dźwięk w bardziej określonych miejscach w pomieszczeniu niż ogólny dźwięk przestrzenny. Jednak w przeciwieństwie do swojego rywala, rozpoczął życie na urządzeniach kina domowego (w 2015 r.), zanim pojawił się w samych kinach.

Cel jest taki sam, jak w przypadku Dolby Atmos – pozwolić dźwiękowi poruszać się po pokoju w bardziej realistyczny sposób, aby dopasować się do akcji na ekranie, tworząc bardziej wciągające wrażenia kinowe. Ale sposób, w jaki to działa, jest inny.

Zamiast wymagać dodatkowych głośników (takich jak Dolby Atmos), współpracuje ze standardowymi systemami dźwięku przestrzennego. Więc jakakolwiek konfiguracja, którą masz w domu, czy to 5.1 czy 7.1, prawdopodobnie będzie zgodna. Ale DTS:X może również obsługiwać znacznie większe systemy, w tym do 32 gniazd głośnikowych i system 11.2-kanałowy.

DTS: X wykorzystuje platformę Open Source Multi-Dimensional Audio (MDA). Tak więc, podobnie jak Android, każdy producent może zbudować system kompatybilny z DTS:X bez specjalnego zezwolenia.

Co to jest Dolby Atmos? Przynieś wrażenia kinowe do domu

Efekt końcowy Dolby Atmos jest bardzo podobny do DTS:X, ale sama technologia jest zupełnie inna.

Początkowo Atmos rozpoczął życie w kinach, a następnie przeniósł się do produktów kina domowego, takich jak głośniki i soundbary. Atmos i DTS:X to technologie dźwięku przestrzennego oparte na obiektach, ale Atmos kładzie większy nacisk na wysokość, do tego stopnia, że ​​Dolby zaleca zainstalowanie głośników sufitowych, aby jak najlepiej je wykorzystać.

Oczywiście nie jest to praktyczne dla większości ludzi. Ale na szczęście istnieją głośniki, telewizory i listwy dźwiękowe z certyfikatem Dolby Atmos z głośnikami skierowanymi w górę, które odbijają dźwięk od sufitu. Wynik? Zostaniesz otoczony „bańką” dźwięków, a działania, takie jak przelatujący helikopter lub pociski świszczące nad uszami, będą brzmieć bardziej realistycznie niż kiedykolwiek.

Głośniki Atmos również liczą się w nomenklaturze Twojego systemu. Dlatego system 5.1 (składający się z pięciu satelitów i subwoofera) z 4 głośnikami Dolby Atmos nazwałby 5.1.4 lub 7.1.4 jest konfiguracją referencyjną dla Dolby Atmos; innymi słowy, technologia działa natywnie w konfiguracji składającej się z siedmiu satelitów, subwoofera i 4 głośników Atmos.

Aby uzyskać bardziej dogłębne spojrzenie na Dolby Atmos, zapoznaj się z naszym pełnym przewodnikiem.

Klipsch wprowadza nowe soundbary Dolby Atmos i działają

(Zdjęcie: Dolby)

DTS:X vs Dolby Atmos: co jest lepsze?

To jest prawdziwe pytanie. Na papierze DTS:X ma przewagę pod względem jakości dźwięku, ponieważ obsługuje wyższe przepływności.

Nie jest to jednak takie proste. Dolby twierdzi, że jego kodeki są bardziej wydajne niż DTS i dlatego brzmią podobnie lub nawet lepiej przy niższej przepływności. Tak czy inaczej, należy wziąć pod uwagę znacznie więcej niż tylko jakość dźwięku.

DTS:X pozwala na ręczną regulację obiektów dźwiękowych, dzięki czemu można zwiększyć głośność głosów, na przykład ułatwi to rozszyfrowanie stłumionych dialogów, za którymi wielu z nas tęskniło podczas hollywoodzkiego hitu.

DTS:X nie ma również oficjalnych wymagań dla głośników, więc jeśli Twoje są kompatybilne, możesz je uporządkować w dowolny sposób. To powiedziawszy, wymagania Dolby Atmos są uważane przez wielu za przydatny przewodnik, aby jak najlepiej wykorzystać technologię.

1575442211 Denon DHT S216 wykorzystuje DTS Virtual X do dźwięku przestrzennego

(Źródło zdjęcia: DTS)

Dolby Atmos jest też bardziej konwencjonalny niż DTS:X, chociaż około 90% domowego rynku AV obsługuje to drugie. Netflix i Amazon Prime Video obsługują Atmos, a nie DTS: X, jak robią to niektóre kanały telewizyjne, takie jak BT Sport Ultimate. Atmos i DTS: X można znaleźć na wielu płytach DVD i Blu-ray, jeśli oglądasz je również na odtwarzaczu Blu-ray 4K.

Tak więc w wojnie między DTS:X i Dolby Atmos nie ma wyraźnego zwycięzcy. Dobrą wiadomością jest to, że niekoniecznie musisz wybierać między tymi dwoma. Wiele amplitunerów AV i systemów dźwięku przestrzennego obsługuje obie technologie, więc jeśli masz odpowiednią treść źródłową, możesz cieszyć się dźwiękiem wysokiej jakości bez względu na używany kodek.

Co to jest DTS Play-Fi? Wiele pokoi bez zobowiązań

Jeśli chcesz połączyć oddzielny zestaw audio w różnych pomieszczeniach w domu, aby stworzyć efekt multi-room, DTS Play-Fi może pomóc. Jest to licencjonowana bezprzewodowa platforma audio dla marek hi-fi. Oznacza to, że zamiast kupować cały swój sprzęt audio od jednego producenta, takiego jak Sonos czy Bluesound, można bezprzewodowo połączyć urządzenia różnych producentów. Są to w większości „poważne” marki hi-fi, takie jak McIntosh, Onkyo, Arcam, Klipsch, Polk i Thiel.

Zgodne urządzenia obejmują głośniki bezprzewodowe, systemy stereo, amplitunery AV, przedwzmacniacze, streamery, serwery multimedialne i inne. Możesz sterować nimi wszystkimi za pomocą aplikacji Play-Fi na urządzeniu z Androidem lub iOS, tablecie Amazon Fire lub komputerze.

Aplikacja obsługuje wszystkie główne usługi przesyłania strumieniowego (Spotify, Tidal, Amazon Music itp.), z godnym uwagi wyjątkiem Apple Music, chociaż niektóre produkty z obsługą Play-Fi obsługują technologię bezprzewodową AirPlay. 2 Jabłko.

DTS Play-Fi obsługuje pliki MP3, M4A, AAC, FLAC, WAV i AIFF o rozdzielczości do 16 bitów/48 kHz bez kompresji. Ale jeśli chcesz, możesz przesyłać strumieniowo pliki o wyższej rozdzielczości: dzięki krytycznemu trybowi nasłuchiwania usługi, możesz przesyłać strumieniowo utwory do 24bit/192kHz (tj. w wysokiej rozdzielczości) przez sieć Wi-Fi. Chociaż te pliki są dość duże, możesz użyć połączenia przewodowego, aby uniknąć zacinania się odtwarzania, takiego jak Grandmaster Melle Mel.

Następnie Ile urządzeń możesz dodać do swojej sieci domowej? Tyle, ile chcesz, chociaż DTS zaleca maksymalnie 32, aby uniknąć problemów z wydajnością. Ten sam utwór może odtwarzać maksymalnie 16 urządzeń Play-Fi. Wyobraź sobie: Rocketman Eltona Johna podąża za tobą do domu.

Możesz także sterować Play-Fi za pomocą głosu za pomocą asystentów głosowych Amazon Alexa lub Siri firmy Apple.

Udostępnij to