Ponad miliard użytkowników TikTok narażonych na

Zwracając się do Kongresu USA, dyrektor FBI Christopher Wray wyraził „ekstremalne” zaniepokojenie zdolnością Chin do „uzbrojenia” danych należących do amerykańskich użytkowników TikTok, poinformował Cyberscoop (Otwiera się w nowej karcie) na początku tego tygodnia.

TikTok jest obecnie jedną z najpopularniejszych platform społecznościowych na świecie i umożliwia użytkownikom tworzenie krótkich filmów (ok. 15 sekund) na dowolny temat.

Jednak TikTok jest zbudowany i jest własnością chińskiej firmy ByteDance, co stanowi problem dla władz USA, zwłaszcza biorąc pod uwagę kontrolę chińskiego rządu nad danymi generowanymi przez lokalne firmy. Zgodnie z chińskim prawem rząd może zmusić każdą firmę do przekazania wszelkich danych, które ma na swoich serwerach.

Problematyczne interfejsy API

Firma próbowała uspokoić rząd USA, przenosząc dane użytkowników na serwery Oracle (otwiera się w nowej karcie) przechowywane w kraju w czerwcu ubiegłego roku, ale raport BuzzFeed News (otwiera się w nowej karcie) opublikowany wkrótce potem twierdził, że wszystkie te dane był nadal widoczny w Chinach.

Podczas przesłuchania Komisji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Izby Reprezentantów Wray powiedział, że interfejsy API, które ByteDance integruje z TikTokiem, są kwestią bezpieczeństwa narodowego. Według niego Pekin mógłby wykorzystać je do „kontrolowania gromadzenia danych milionów użytkowników lub kontrolowania algorytmu rekomendacji, który można wykorzystać do operacji wywierania wpływu”.

Innymi słowy, Chiny mogą próbować zasiać podziały, wpływając na sposób, w jaki amerykańscy użytkownicy TikTok postrzegają określone wydarzenia i problemy.

Firmom z mediów społecznościowych nie jest obca działalność influencerów. W 2014 roku Facebook zaczął ulepszać swój algorytm (otwiera się w nowej karcie), aby wyświetlać użytkownikom tylko określone typy postów. Dlatego został oskarżony o manipulowanie użytkownikami w sposób emocjonalny.

Wray wyjaśnił dalej, że chińskie firmy mogą stwarzać poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa, ponieważ „robią to, czego chce chiński rząd, jeśli chodzi o udostępnianie informacji lub służąc chińskiemu rządowi jako narzędzie”. […] to samo w sobie jest powodem do ogromnego zaniepokojenia”.

Podczas gdy prawodawcy w USA jak dotąd powstrzymali się od zakazu, TikTok pozostaje niezwykle popularny, zastępując Facebooka, Instagram i Twitter wśród młodych użytkowników i jest mało prawdopodobne, aby opuścili platformę bez konieczności szukania alternatywy.

  • Chroń swoje przeglądanie dzięki najlepszym sieciom VPN (otwiera się w nowej karcie) na rynku
Udostępnij to