Deutsche Telekom rozważa sprzedaż lub podział aktywów wieży

Deutsche Telekom podobno bada możliwość sprzedaży lub przeniesienia swoich aktywów wieżowych w Europie, stając się najnowszym operatorem komórkowym szukającym sposobów na zarabianie na swojej pasywnej infrastrukturze sieciowej.

Według Bloomberga, niemiecki przewoźnik współpracuje z doradcami nad szeregiem możliwości, w tym strategicznym partnerstwem z inną dużą europejską grupą telekomunikacyjną, być może Vodafone lub Orange.

Vodafone już zbył swoje aktywa wieżowe w Vantage Towers, które weszły na giełdę w zeszłym roku, a formalne powiązanie z którymkolwiek operatorem ustanowiłoby lub wzmocniło głównego gracza na rynku europejskim.

sprzedaż wieża

Podobno odbyły się również rozmowy z firmą infrastrukturalną Cellnex, otwierając możliwość hiszpańskiej firmie dodania aktywów niemieckich i środkowoeuropejskich do rosnącego portfolio lokalizacji na całym kontynencie. Cellnex nabył większość aktywów wieżowych spółki macierzystej Three, CK Hutchison w Europie, ale organy regulacyjne nie zatwierdziły jeszcze transakcji w Wielkiej Brytanii.

TechRadar Pro skontaktował się ze wszystkimi czterema stronami w celu uzyskania komentarza.

Wielu operatorów próbowało w ostatnich latach sprzedać lub rozładować swoje aktywa wieżowe, mając nadzieję na zebranie środków na inwestycje w nowe sieci. Sprzedaż generuje natychmiastowy kapitał, a osobny podmiot lub wspólne przedsięwzięcie może być bardziej efektywne w monetyzacji infrastruktury niż pozostawanie w firmie.

Tymczasem firmy private equity i inwestorzy zewnętrzni, którzy mogą patrzeć z daleka, doceniają przewidywalne zwroty i możliwości wzrostu, biorąc pod uwagę oczekiwaną eksplozję popytu na dane mobilne i usługi 5G.

Via Bloomberg

Udostępnij to