FBI ostrzegło w zeszłym tygodniu, że ludzie przeprowadzają rozmowy kwalifikacyjne na stanowiska związane z technologią, używając skradzionych tożsamości, a nawet fałszywych filmów.

W szczególności Centrum Skarg na Przestępczość Internetową (IC3) FBI poinformowało 28 czerwca o wzroście skarg dotyczących wykorzystywania skradzionych danych osobowych, a nawet fałszywej technologii wideo w czasie rzeczywistym podczas rozmów kwalifikacyjnych Zoom, przez niektórych kandydatów do pracy o charakterze technicznym, aby fałszywie przedstawiać swoje doświadczenie zawodowe lub kłamać na temat tego, kto stara się o pracę.

FBI powiedziało, że wzrost liczby fałszywych kandydatów dotyczy głównie tworzenia oprogramowania, baz danych i innych zawodów związanych z oprogramowaniem.

Dobrą wiadomością jest to, że technologia deepfake używana do wywiadów na żywo nie działa, według FBI. (Wideo ma tendencję do opóźniania dźwięku, a inne anomalie mogą ujawnić fałszywą tożsamość.)

Zła wiadomość jest taka, że ​​chociaż technologia wideo deepfake na żywo może jeszcze nie dojrzeć w niezbyt odległej przyszłości, zdalne zatrudnianie może być obarczone wykorzystaniem cyfrowych podróbek wykorzystujących sztuczną inteligencję.

W przeszłości deepfake były mniej wyrafinowane, a rozmowy kwalifikacyjne na odległość były rzadkie.

Ale w tym świecie po COVID-19 zdalne wywiady stały się powszechne, a deepfake z roku na rok stają się coraz lepsze.

Zdalni pracownicy, cyfrowi nomadzi, zdalni konsultanci i zdalni pracownicy tymczasowi będą coraz częściej przeprowadzać wywiady, zatrudniać i komunikować się zdalnie za pośrednictwem wiadomości tekstowych, audio i wideo.

Wszystko to może być podszywane, manipulowane i zautomatyzowane przez sztuczną inteligencję w sposób, który pozwala złym aktorom pracować w firmach i otrzymywać wynagrodzenie jako oszustowie.

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Green Building Elements, ponad połowa wszystkich pracowników zatrudnionych w USA od pierwszych dni pandemii w marcu 2020 r. nigdy nie spotkała się osobiście z żadnym ze swoich kolegów.

Fałszywe podania o pracę stały się ostatnio również techniką sponsorowanych przez państwo cyberataków. Na przykład w maju Departamenty Stanu i Skarbu USA oraz FBI wydały wspólne oświadczenie ostrzegające, że amerykańskie firmy zatrudniają pracowników IT z Korei Północnej.

Czasami pracownicy przebywali w Korei Północnej i kłamali na temat swojej lokalizacji. W innych kłamali o swojej tożsamości.

Tak czy inaczej, według FBI, zatrudnianie Koreańczyków z Północy jest naruszeniem sankcji USA, za które grozi grzywna w wysokości około 330,000 XNUMX euro za każde naruszenie.

Ogólnie rzecz biorąc, rzeczywistość pracy zdalnej i zatrudniania na odległość oznacza, że ​​menedżerowie ds. rekrutacji muszą zachować szczególną ostrożność, aby dokładnie wiedzieć, kogo zatrudniasz.

Oszustwo działa w obie strony

Wraz ze wzrostem liczby fałszywych kandydatów do pracy, rosną również fałszywe firmy, które twierdzą, że zatrudniają.

A duża rezygnacja oznacza, że ​​miliony pracowników poszukują odległych stanowisk. Oszustwa związane z zatrudnieniem nasiliły się podczas pandemii, według Better Business Bureau.

Oszuści reklamują się jako rekruterzy i próbują nakłonić kandydatów do uiszczenia opłat za przetwarzanie aplikacji lub próbują ukraść ich dane osobowe.

(Indeed.com ma dobry przewodnik, jak unikać oszustw związanych z pracą.)

Rada na przyszłość: aplikuj!

Najważniejsze jest to, że przyszłość pracy będzie wiązała się z dużo większym zatrudnianiem zdalnych pracowników, co oznacza znacznie zwiększone ryzyko oszustwa.

Najlepszą radą dla firm jest aktywna weryfikacja tożsamości i oświadczeń kandydatów do pracy. Upewnij się też, że wiesz, kogo zatrudniasz.

To samo dotyczy osób poszukujących pracy. Uważaj na oszustwa związane z pracą technika pracy zdalnej. Skorzystaj ze wskazówek serwisu Indeed, aby zidentyfikować oferty pracy, które są tylko oszustwami.

Telepraca i zatrudnianie mogą pomóc firmom i pracownikom. Ale z tymi korzyściami wiąże się zwiększone ryzyko i nowy imperatyw weryfikacji i ponownej weryfikacji dokładnie, kto jest po drugiej stronie procesu aplikacyjnego.

Prawa autorskie © 2022 IDG Communications, Inc.

Udostępnij to