Deepfake'i pojawiają się na zdalnych rozmowach kwalifikacyjnych

Deepfake'i pojawiają się na zdalnych rozmowach kwalifikacyjnych

W zeszłym tygodniu FBI ostrzegło, że ludzie ubiegający się o stanowiska w branży technologicznej biorą udział w rozmowach kwalifikacyjnych, posługując się skradzionymi tożsamościami, a nawet fałszywymi filmami wideo.

W szczególności Centrum skarg dotyczących przestępstw internetowych (IC3) FBI poinformowało 28 czerwca o wzroście liczby skarg dotyczących wykorzystania skradzionych danych osobowych, a nawet fałszywej technologii wideo w czasie rzeczywistym podczas rozmów kwalifikacyjnych na platformie Zoom, przez niektórych kandydatów do pracy ze względów technicznych w celu fałszywego przedstawienia swojego doświadczenia zawodowego lub kłamać na temat tego, kto ubiega się o pracę.

FBI stwierdziło, że wzrost liczby fałszywych kandydatów dotyczy przede wszystkim rozwoju oprogramowania, baz danych i innych zawodów związanych z oprogramowaniem.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​według FBI technologia deepfake stosowana w wywiadach na żywo nie działa. (Wideo ma tendencję do opóźnień w dźwięku, a inne anomalie mogą ujawnić fałszywą tożsamość.)

Zła wiadomość jest taka, że ​​choć technologia wideo deepfake na żywo może jeszcze nie dojrzeć w niedalekiej przyszłości, zatrudnianie zdalne może wiązać się z wykorzystaniem cyfrowych deepfake’ów wykorzystujących sztuczną inteligencję.

W przeszłości deepfakes były mniej wyrafinowane, a zdalne rozmowy kwalifikacyjne były rzadkością.

Jednak w świecie po pandemii Covid-19 zdalne wywiady stały się powszechne, a deepfake z roku na rok staje się coraz lepszy.

Pracownicy zdalni, cyfrowi nomadzi, zdalni konsultanci i zdalni pracownicy tymczasowi będą coraz częściej przeprowadzać rozmowy kwalifikacyjne, zatrudniać i wchodzić w interakcje na odległość za pośrednictwem wiadomości tekstowych, audio i wideo.

Wszystko to może zostać sfałszowane, zmanipulowane i zautomatyzowane przez sztuczną inteligencję w sposób, który pozwoli złym aktorom pracować w firmach i otrzymać wynagrodzenie w postaci oszustów.

Jak wynika z ankiety Green Building Elements, ponad połowa wszystkich pracowników w USA zatrudnionych od początku pandemii w marcu 2020 r. nigdy nie spotkała się osobiście ze swoimi kolegami.

Fałszywe podania o pracę stały się ostatnio również techniką cyberataków sponsorowanych przez państwo. Na przykład w maju Departamenty Stanu, Skarbu USA i FBI wydały wspólne oświadczenie ostrzegające, że amerykańskie firmy zatrudniają pracowników IT z Korei Północnej.

Czasami pracownicy przebywali w Korei Północnej i kłamali na temat swojej lokalizacji. W innych kłamali na temat swojej tożsamości.

Tak czy inaczej, według FBI zatrudnianie Koreańczyków z Korei Północnej stanowi naruszenie amerykańskich sankcji i grozi karą grzywny w wysokości około 330,000 XNUMX euro za każde naruszenie.

Ogólnie rzecz biorąc, rzeczywistość pracy zdalnej i zatrudniania na odległość oznacza, że ​​menedżerowie ds. rekrutacji muszą zachować szczególną ostrożność, aby dokładnie wiedzieć, kogo zatrudniasz.

Oszustwo działa w obie strony

W miarę wzrostu liczby fałszywych kandydatów do pracy rośnie także liczba fałszywych firm udających, że zatrudniają.

A duże odejście oznacza, że ​​miliony pracowników szukają zdalnych stanowisk. Według Better Business Bureau w czasie pandemii wzrosła liczba oszustw związanych z zatrudnieniem.

Oszuści reklamują się jako osoby rekrutujące i próbują nakłonić kandydatów do uiszczenia opłat za rozpatrzenie aplikacji lub próbują ukraść ich dane osobowe.

(Indeed.com ma dobry przewodnik, jak unikać oszustw związanych z pracą.)

Rada na przyszłość: Aplikuj!

Konkluzja jest taka, że ​​przyszłość pracy będzie wiązać się ze znacznie częstszym zatrudnianiem pracowników zdalnych, co oznacza, że ​​ryzyko oszustw znacznie wzrasta.

Najlepszą radą dla firm jest aktywne weryfikowanie tożsamości i oświadczeń osób ubiegających się o pracę. Upewnij się także, że wiesz, kogo zatrudniasz.

To samo dotyczy osób poszukujących pracy. Uważaj na oszustwa dotyczące stanowisk technika pracy zdalnej. Skorzystaj ze wskazówek firmy Indeed, aby zidentyfikować oferty pracy, które są zwykłym oszustwem.

Zatrudnianie i praca zdalna mogą pomóc firmom i pracownikom. Jednak z tymi korzyściami wiąże się zwiększone ryzyko i nowa konieczność sprawdzania i ponownego sprawdzania, kto dokładnie znajduje się po drugiej stronie procesu aplikacyjnego.

Prawa autorskie © 2022 IDG Communications, Inc.