Przybyły 83-calowe telewizory OLED, kolego. Nowy rozmiar panelu OLED przenosi telewizory OLED 4K na nową skalę, znacznie powyżej 77-calowych modeli, które widzieliśmy wcześniej, choć nieco poniżej 88-calowych rozmiarów zarejestrowanych dla wyświetlaczy o rozdzielczości 8K.

Jak dotąd na rynku można znaleźć tylko dwa 83-calowe telewizory OLED: LG C1 i Sony A90J. Oba to telewizory premium 4K od największych marek telewizyjnych na rynku, które mają ambicję zaspokojenia popytu na coraz większe i bardziej imponujące wyświetlacze OLED. A ponieważ sprzedaż 65-calowych telewizorów OLED ostatnio przekroczyła ich 55-calowe odpowiedniki, nic dziwnego, że producenci chcą ulepszyć swoje gry.

To ciekawy czas na rozmiary telewizorów OLED. Zaledwie w zeszłym roku widzieliśmy wprowadzenie 48-calowych telewizorów OLED, mniejszych rozmiarów dla bardziej kompaktowych domów, podczas gdy LG Display (jedyny dostawca paneli telewizyjnych OLED) potwierdził, że prace nad 42-calowymi OLED-ami są również w toku. Oczywiste jest, że skala i zakres OLED się rozszerza, co oznacza po prostu więcej opcji niż kiedykolwiek, aby zaspokoić Twoje potrzeby.

Ale to 83-calowe telewizory OLED przemawiają do osób, które dysponują przestrzenią i budżetem, aby mieć w domu ekran o rozmiarze kinowym. Ale czy naprawdę musisz kupić 83-calowy telewizor OLED, z jakimi kosztami wiąże się to? Powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć poniżej.

Aktualne najlepsze oferty Sony XR-83A90J i LG OLED83C1

Czym są 83-calowe telewizory OLED?

Obecnie dostępne są dwa telewizory OLED z 83-calowymi panelami.

Jest LG C1, wyświetlacz 2021, który pojawia się w naszych najlepszych przewodnikach telewizyjnych i najlepszych telewizorach OLED. LG Electronics (producent telewizorów) jest pierwszym, który wprowadza nowe rozmiary paneli OLED, biorąc pod uwagę jego bliskie powiązania z LG Display (jedynym dostawcą paneli telewizyjnych OLED).

Tak jak widzieliśmy, jak LG CX 2020 ogłasza pojawienie się 48-calowego telewizora OLED przed pojawieniem się Sony A9S, Philips OLED + 935 i Beovision Contour, LG C1 był również pierwszym dostępnym w talii 83-calowej .

Drugim 83-calowym telewizorem OLED na rynku jest Sony A90J OLED, flagowy telewizor Sony 4K na 2021 rok. Teraz można również znaleźć dwa 83-calowe telewizory OLED na całym świecie.

Jesteśmy pewni, że w 83 roku zobaczymy więcej 2021-calowych telewizorów OLED, być może pojedynczy model Philipsa lub B&O, przed dalszą ekspansją w 2022 roku. Jednak telewizory 55-calowe i 65-calowe prawdopodobnie pozostaną bestsellerami. jeszcze.

LG C1 2021 to jedyny 83-calowy telewizor OLED w ofercie LG (Źródło zdjęcia: LG)

Ile kosztuje 83-calowy telewizor OLED?

Ile kosztuje 83-calowy telewizor OLED? Wszystko zależy od telewizora, na którym prezentowany jest rozmiar.

83-calowe rozmiary paneli są jak dotąd ograniczone do flagowych lub bliskich flagowych modeli. Oznacza to, że cena bazowa jest już nieco zawyżona.

1-calowy LG C83 jest wyceniony na 5,999 6,999 EUR / 12,599 77 EUR / 3,499 3,999 EUR, co stanowi duży krok w stosunku do 6,995-calowego modelu, który kosztuje XNUMX EUR / XNUMX EUR / XNUMX EUR.

Z kolei 90-calowy Sony A83J będzie kosztował 7,999 euro / 6,999 euro (około 10,500 euro). W związku z tym model LG będzie tańszy, choć Sony ma kilka wyjątkowych zalet, jak chociażby system nagłośnienia Acoustic Surface Audio+ (który wykorzystywał panel jako głośnik) czy regulowane nóżki do ustawiania ostrości ekranu. Zostaw miejsce na soundbar pod spodem. Warto również zauważyć, że A90J jest flagowym modelem Sony OLED, podczas gdy LG oferuje dwa inne modele z wyższej półki powyżej C1 (LG G1 i LG Z1).

Możesz oczywiście kupić wiele 85-calowych telewizorów z technologią paneli LCD lub QLED, która w niektórych przypadkach jest znacznie tańsza, chociaż nie uzyskasz nieskończonego współczynnika kontrastu ani podświetlenia pikseli ekranu OLED.

Czy większy telewizor OLED byłby lepszy?

Nie można zaprzeczyć, że większy ekran zapewnia bardziej efektowny obraz, na którym wyraźniej widać zalety nowoczesnej technologii telewizyjnej. Korzyści z rozdzielczości 4K, z wszystkimi dodatkowymi szczegółami w tych 8 milionach pikseli, będą bardziej widoczne na 83-calowym telewizorze OLED niż na 40-calowym telewizorze (o połowę mniejszym), czy nawet 65-calowym. pokoje).

Jest też coś do powiedzenia o znaczeniu skali. 83-calowy telewizor zapewni wrażenia kinowe, zwłaszcza w połączeniu z dobrym systemem dźwięku przestrzennego lub głośnikami Dolby Atmos. Byłoby znacznie lepiej na spotkania grupowe lub rodzinne wieczory filmowe, z dobrą widocznością (jak również doskonałymi kątami widzenia OLED), dzięki czemu nie będziesz rywalizować o dobre miejsce na kanapie.

Jednak w przypadku LG C1 i Sony A90J obraz nie pasuje do dźwięku: 40-watowe głośniki pierwszego są lekko zniekształcone w basie, a drżący dźwięk wyświetlacza drugiego jest mniej dokładny niż dobry , soundbar byłby.

90-calowy telewizor Sony A83J OLED

(Zdjęcie: Sony)

Jakie będą inne rozmiary telewizorów OLED?

Właśnie pojawiły się 83-calowe telewizory OLED, ale wydaje się, że producenci telewizorów OLED na tym nie poprzestają.

LG Display powiedział, że jest „gotowy do wzmocnienia swojej linii poprzez produkcję 83- i 42-calowych ekranów telewizorów OLED począwszy od tego roku, dodając 88- i 77-calowe do istniejących 65-, 55- i 48-calowych wyświetlaczy”. calowe ekrany telewizorów OLED.

„W tym roku”, podobnie jak w 2021 roku, wygląda na to, że 42-calowe telewizory OLED pojawią się w drodze przed końcem roku, choć nie mamy jeszcze żadnych konkretów. 42-calowe panele mogą rozpocząć produkcję, ale nie będą używane w gamach komercyjnych do początku do połowy 2022 roku.

Szczerze mówiąc, nie spodziewamy się, że rozmiary telewizorów OLED będą znacznie większe, biorąc pod uwagę, że 8-calowe diody OLED 88K już istnieją, a poza tym nie szukasz rozmiarów, które są wygodne dla współczesnego konsumenta. Dodatkowe rozmiary prawdopodobnie będą próbować celować w mniejsze budżety z 42-calowymi ekranami, chociaż jest mało prawdopodobne, że dostaniemy 32-calowe telewizory z ekranami OLED.

Paul Lee, szef globalnych badań Deloitte, mówi nam: „Posiadanie dużej ilości danych na małym ekranie jest trudne. Oglądanie świetnego filmu na małym ekranie jest trudne. Spodziewałbym się, że telewizja coraz częściej, jeśli chodzi o dramat, sport i tym podobne, będzie sformatowana na duże ekrany. Więc tak naprawdę nie widzę znacznie mniejszych telewizorów OLED.

Aktualne najlepsze oferty Sony XR-83A90J i LG OLED83C1

Czy powinienem kupić 83-calowy telewizor OLED?

Udostępnij to