Kongres USA odrzuci ustawę, która nakładałaby ograniczenia na używanie chińskich chipów przez rząd i jego kontrahentów, po tym, jak firmy argumentowały, że środki te zwiększą koszty.

O ile ustawa nadal przewiduje wprowadzanie ograniczeń, to pracodawcy mają teraz pięć lat na ich przestrzeganie, zamiast dwóch przewidzianych we wcześniejszej wersji projektu, a nowe brzmienie projektu pozostawia miejsce na wyjątki od ograniczeń. w pewnych okolicznościach.

We wrześniu senator Chuck Schumer z Nowego Jorku i senator John Cornyn z Teksasu ogłosili zapis w ustawie o zezwoleniach na obronę na rok 2023 (NDAA), który uniemożliwi agencjom federalnym i wykonawcom stosowanie półprzewodników i układów scalonych. od chińskiej firmy Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC), Yangtze Memory Technologies Corp (YMTC) oraz ChangXin Memory 703 Technologies (CXMT).

Przepis został zainspirowany ustawą NDAA z 2019 r., która zabraniała rządowi USA i jego kontrahentom korzystania ze sprzętu telekomunikacyjnego lub nadzoru wideo chińskich firm Huawei, ZTE, Dahua, Hytera czy Hikvision.

Jednak przepis dotyczący chińskich producentów półprzewodników nie został uwzględniony w wersji House NDAA z 2023 r. W oświadczeniu wyjaśniającym opublikowanym we wtorek, Komisja Sił Zbrojnych Senatu USA zauważyła, że ​​Senat i Izba Reprezentantów wynegocjowały teraz porozumienie, w ramach którego zniesiono ograniczenia NDAA dotyczące importu chińskich producentów chipów. Będą obowiązywać do 2028 r. Po tym okresie, jak dotąd, zwolnienia do tych ograniczeń mogą nadal być wydane przez Sekretarza Obrony USA, Dyrektora Bezpieczeństwa Wewnętrznego i innych wyższych urzędników rządowych, jeśli uważają, że zwolnienia są konieczne dla interesów bezpieczeństwa narodowego.

„Dla celów wszelkich zwolnień, które mogą zostać wydane”, czytamy w oświadczeniu, „krytyczne interesy bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych mogą obejmować ochronę bezpieczeństwa ekonomicznego kraju i konkurencyjności technologicznej przed strategicznymi konkurentami”.

Zgodność z ograniczeniami dotyczącymi importu chińskich chipów została opóźniona do pięciu lat.

Amerykańskie grupy handlowe protestują przeciwko chińskim ograniczeniom importu chipów

W listopadzie koalicja grup obronnych, technologicznych i handlowych napisała list do Senackiej Komisji Sił Zbrojnych, argumentując, że początkowe restrykcje Senatu dotyczące importu chińskich chipów były niejasne i ostatecznie nałożyłyby „ogromne obciążenia zgodności” na kontrahentów rządowych bez żadnych dowód. . korzyści dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych.

W międzyczasie jednak NDAA nie jest zakończoną umową. Najnowsza wersja, zatwierdzona przez negocjatorów Izby Reprezentantów i Senatu, musi jeszcze zostać przegłosowana przez wszystkich przedstawicieli Kongresu, po czym zostaje przedstawiona prezydentowi Joe Bidenowi do zatwierdzenia. Głosowanie w Kongresie spodziewane jest w tym tygodniu.

Kwestia produkcji chipów była w centrum uwagi rządu USA w ostatnich miesiącach, ponieważ napięcia geopolityczne z Chinami nasiliły się w czasie, gdy Stany Zjednoczone wytwarzają zaledwie 12% światowego rynku chipów, w porównaniu z ponad 30%. 20 lat temu.

W sierpniu prezydent Joe Biden podpisał ustawę CHIPS and Science Act z 2022 r., przekazując 52.7 mld euro na zachęty produkcyjne w celu zwiększenia odsetka chipów produkowanych w Stanach Zjednoczonych poprzez zmniejszenie różnic w kosztach w porównaniu z innymi krajami, takimi jak Tajwan, Korei Południowej i Chin. W tych krajach rządy już dotują producentów półprzewodników.

Producenci chipów mogą zacząć korzystać z ulg podatkowych i funduszy na zrekompensowanie kosztów budowy i innych kosztów od przyszłego roku.

Przemawiając w październiku, Gaurav Gupta, wiceprezes firmy Gartner ds. pojawiających się technologii i trendów, powiedział, że chociaż pieniądze, ulgi podatkowe i inne zachęty w ustawie CHIPS to niewielkie zmiany dla głównych producentów, zachęty pokazują, że rząd USA. o wspieraniu przemysłu.

Jednak Gupta ostrzegł, że potrzeba więcej, mówiąc, że „musi to być bardziej spójna polityka ze strony rządu USA w ciągu następnej dekady i później, jeśli poważnie myślą o przywróceniu tutaj większej produkcji chipów. En los Estados Unidos”.

Prawa autorskie © 2022 IDG Communications, Inc.

Udostępnij to