Apple wydaje dużo pieniędzy, aby upewnić się, że nigdy się nie zgubisz i zawsze możesz udostępniać swoją lokalizację za pomocą narzędzia o nazwie Emergency SOS przez satelitę, dostępnego na iOS 16.1 i iPhone 14 lub nowszym.

Co to jest Emergency Satellite SOS na iPhonie 14?

Na razie dostępna tylko w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, od przyszłego miesiąca będzie udostępniana użytkownikom we Francji, Niemczech, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Ta funkcja umożliwia użytkownikom iPhone'a 14 łączenie się ze służbami ratunkowymi, gdy zasięg sieci komórkowej i Wi-Fi jest niedostępny.

Obsługuje również śledzenie lokalizacji FindMy, gdy jesteś poza siecią. Użytkownicy mogą udostępniać swoją lokalizację innym osobom za pomocą aplikacji FindMy.

Satellite Emergency SOS opiera się na rosnącej konstelacji satelitów należących do Globalstar. Wiemy, że Apple dużo zainwestował w firmę satelitarną, aby zasilić tę funkcję, jak dotąd prawie pół miliarda dolarów.

Jak działa satelitarny alarmowy sygnał SOS?

Usługa wykorzystuje widmo w pasmach L i S specjalnie wyznaczonych dla mobilnych usług satelitarnych przez Regulamin radiowy ITU. Wykorzystuje również specjalnie zaprojektowane komponenty w sprzęcie.

Gdy użytkownik iPhone'a wysyła przez satelitę żądanie alarmowego SOS, wiadomość jest odbierana przez jednego z 24 satelitów Globalstar na niskiej orbicie okołoziemskiej, poruszających się z prędkością około 16,000 XNUMX mil na godzinę.

Satelita wysyła wiadomość do stacji naziemnych w kluczowych punktach na całym świecie, a następnie jest kierowana do służb ratunkowych, które mogą wysłać pomoc, lub do centrum przekaźnikowego, w którym pracują wyszkoleni przez Apple specjaliści ds. wiadomości tekstowe).

„Uruchomienie awaryjnego SOS przez satelitę bezpośrednio na iPhone'a to pokoleniowy postęp w komunikacji satelitarnej i jesteśmy dumni, że satelity i zasoby widma Globalstar odgrywają kluczową rolę w ratowaniu życia” - powiedział Jay Monroe, dyrektor generalny Globalstar.

Jak korzystać z satelitarnego alarmowego SOS

Gdy nie możesz uzyskać dostępu do sieci komórkowej lub Wi-Fi, przy próbie skontaktowania się ze służbami ratunkowymi pojawi się opcja skorzystania z satelitarnego SMS-a alarmowego. System działa poprzez prosty interfejs, który przeprowadza Cię przez krótki kwestionariusz w celu uzyskania informacji o Tobie i Twojej sytuacji awaryjnej. Informacje te są następnie udostępniane za pośrednictwem predefiniowanych komunikatów dyspozytorom, którzy wykorzystują je do pomocy. Apple twierdzi, że współpracowało z ekspertami w celu zidentyfikowania najczęstszych napadów padaczkowych, z którymi ludzie szukają pomocy.

  • Proces tworzenia wiadomości rozpoczyna się od ekranu, na którym wymienione są następujące sytuacje awaryjne: awaria samochodu lub pojazdu, choroba lub uraz, przestępstwo, uwięzienie/strata, pożar.
  • Poniższe pytania dotyczą tego, czy nagły wypadek dotyczy Ciebie, kogoś innego lub więcej niż jednej osoby i czy ktoś został ranny.
  • Zostaniesz również poproszony o opisanie sytuacji awaryjnej (możesz utknąć, zostać uwięziony, zgubiony lub robić coś innego) oraz o rodzaj terenu, w którym się znajdujesz, na przykład uwięzienie w jaskini (chociaż jeśli jesteś w jaskinia, to chyba nie zadziała.
  • Apple ostrzega, że ​​jeśli znajdujesz się pod gęstym listowiem lub w otoczeniu przeszkód, ta funkcja może nie działać.

Utworzona wiadomość będzie zawierała:

  • Twoje odpowiedzi na pytania;
  • Lokalizacja, w tym wysokość;
  • Poziom baterii;
  • Identyfikacja medyczna.

Po udzieleniu odpowiedzi na pytania iPhone łączy się i wysyła prośbę o pomoc. W tym momencie na Twoim urządzeniu pojawi się grafika, która pomoże Ci połączyć się z satelitą. Spróbuje pokazać Ci, w którą stronę skierować telefon i pomoże znaleźć lepszą pozycję do połączenia.

System obsłuży również wszelkie dodatkowe pytania.

Apple twierdzi, że wysłanie wiadomości przez satelitę może zająć zaledwie 15 sekund, ale w praktyce potrwa to dłużej, a ponieważ prawdopodobnie jesteś w kryzysie, prawdopodobnie będziesz mieć w tym momencie inne obawy oprócz tego, czy wiadomość jest pobierana szybko.

Transkrypcję wiadomości można również udostępnić kontaktom alarmowym.

Co jeśli jesteś ranny?

Apple twierdzi, że system awaryjny będzie działał również z innymi funkcjami bezpieczeństwa iPhone'a, takimi jak wykrywanie kolizji i wykrywanie upadków.

Jak mogę przetestować funkcjonalność?

Dobre wieści. Jeśli już używasz iPhone'a 14 i jesteś w USA lub Kanadzie, możesz wypróbować Emergency SOS przez satelitę bez powiadamiania służb ratunkowych; Firma Apple zintegrowała wersję demonstracyjną systemu z iPhonem. To połączy się z prawdziwym satelitą, aby pokazać, jak działa ten proces, chociaż żadne wiadomości nie będą udostępniane.

Jaki jest koszt usługi?

Apple twierdzi, że (*14*) SOS przez satelitę będzie dostępny za darmo przez dwa lata od aktywacji nowego urządzenia z serii iPhone 14. Oznacza to, że rozwiązanie docelowo stanie się usługą płatną, choć wyobrażam sobie z dodatkowymi funkcjami.

Satelitarne alarmowe połączenie alarmowe nie jest dostępne w przypadku modeli iPhone'a zakupionych w Chinach kontynentalnych, Hongkongu i Makau. Nie jest dostępny na Guam i Samoa Amerykańskim i może nie działać w miejscach położonych powyżej 62° szerokości geograficznej, takich jak północna Kanada i Alaska.

Śledź mnie na Mastodon i Twitterze lub dołącz do mnie w grupach AppleHolic's Bar & Grill i Apple Discussions na MeWe.

Prawa autorskie © 2022 IDG Communications, Inc.

Udostępnij to