Satellite Emergency SOS, funkcja iPhone'a 14, która umożliwia telefonowi łączenie się z satelitami w celu pogotowia ratunkowego, wreszcie została uruchomiona, spełniając obietnicę Apple dotyczącą wprowadzenia na rynek. Usługa jest najpierw dostępna w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a użytkownicy mogą wypróbować wersję demonstracyjną usługi na swoim iPhonie bez ponoszenia drogiego okupu.

Jeśli chcesz sam wypróbować demo usługi Emergency SOS, Twoje urządzenie z rodziny iPhone 14 może pokazać Ci, jak to działa. Przejdź do ustawień, a następnie przewiń w dół do menu Emergency SOS.

U dołu tego menu powinieneś zobaczyć akapit „Awaryjne SOS przez satelitę”. Możesz kliknąć link „Wypróbuj wersję demonstracyjną”, aby rozpocząć proces demonstracyjny. W wersji demonstracyjnej iPhone wyłączy usługę komórkową podczas skanowania nieba w poszukiwaniu dostępnego satelity.

Tak się dzieje, kiedy tego potrzebujesz

Nasz redaktor Lance Ulanoff wyszedł i przetestował Satellite Emergency SOS, kiedy został uruchomiony. Z naszych biur w nowojorskich wieżowcach nie mogliśmy uzyskać wyraźnego obrazu satelity, co jest dobre, ponieważ go nie potrzebujemy. Funkcja Emergency SOS jest lepsza tylko wtedy, gdy nie masz dostępnej usługi komórkowej. Apple mówi, że jeśli możesz wykonać połączenie głosowe lub połączyć się z siecią danych, powinieneś to zrobić.

Usługa Emergency SOS jest bardzo powolna, wysłanie wiadomości tekstowej w kosmos zajmuje co najmniej minutę. Opiera się na gotowych skryptach, które pomagają szybko zgłosić sytuację awaryjną bez konieczności wysyłania dużej ilości danych.

Demonstracja Emergency SOS jest dostępna w Ustawieniach (Źródło zdjęcia: Future)

Pierwsze pytanie dotyczy rodzaju sytuacji awaryjnej i umożliwia wybór między awarią pojazdu, chorobą lub urazem, pożarem lub zagubieniem lub uwięzieniem. Jeśli na przykład wybierzesz problem z pojazdem, pojawi się więcej pytań dotyczących liczby zaangażowanych osób, obecnego środowiska i wszystkiego, co pomoże ratownikom przygotować się do ratowania Ciebie.

Podczas gdy Ty zarządzasz komunikacją, iPhone będzie podążał za satelitą i podpowiadał, gdzie szukać. Powie Ci, aby skręcić w lewo lub w prawo, jeśli potrzebujesz lepszego sygnału lub znaleźć nowego satelitę.

Twoja transmisja alarmowa zostanie wysłana za pośrednictwem własnej usługi Apple, a Apple może rozmawiać z dostawcami usług ratunkowych, niezależnie od tego, czy mogą oni odbierać wiadomości tekstowe i informacje cyfrowe dostarczane przez iPhone'a. Apple działa jako pośrednik, a nie tylko ustanawia bezpośrednie połączenie między telefonem a służbami ratunkowymi.

Ten satelita jest bardzo, bardzo daleko.

Jeśli myślałeś, że Twój iPhone już rozmawia z satelitą za każdym razem, gdy wykonujesz połączenie, jesteś tylko kilka kilometrów stąd. Twoja przeciętna wieża telefonii komórkowej znajduje się najwyżej kilka kilometrów stąd. Teoretyczne maksimum odbioru komórkowego wynosi około 45 mil, ale w rzeczywistości przewoźnicy stawiają wieże, aby zapewnić dostęp w promieniu kilku mil od miejsca, w którym się znajdujesz.

Satelita używany przez iPhone'a do awaryjnego SOS znajduje się 850 mil nad ziemią. To mały cel w kosmosie, więc iPhone pomaga wycelować we właściwe miejsce na niebie i śledzić ścieżkę satelity podczas strzelania.

Ekran blokady Apple iPhone 14

Satelita awaryjny działa ze wszystkimi telefonami iPhone 14 (Źródło zdjęcia: Future/Lance Ulanoff)

Należy zauważyć, że Apple twierdzi, że wszystkie dane wysyłane podczas sesji Emergency SOS są w pełni zaszyfrowane na obu końcach. Nawet jeśli korzystasz z Emergency SOS, aby zaktualizować Find My na swoich urządzeniach o aktualną lokalizację, dane o Twojej lokalizacji pozostają prywatne.

Apple twierdzi, że przez co najmniej pierwsze dwa lata usługa będzie bezpłatna dla właścicieli kwalifikujących się urządzeń, w tym iPhone'a 14 Pro, iPhone'a 14 Plus i iPhone'a 14 Pro Max. Usługa jest już dostępna w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a jeszcze w tym roku pojawi się w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech i Francji.

Udostępnij to