Szybko rosnący udział Apple w rynku przedsiębiorstw napędza ekspansję ekosystemu usług wsparcia produktów. Hexnode to firma, która niedawno weszła w przestrzeń zarządzania urządzeniami Apple. Spędziłem czas z założycielem i dyrektorem generalnym firmy, Apu Pavithranem, aby zobaczyć tę część świata jego oczami.

Jak będzie wyglądać miejsce pracy przyszłości?

Kiedy przechodzimy przez pandemię, dużo słyszymy o nowym miejscu pracy. Ale nikt jeszcze nie wie, co to będzie. Wiemy, że oczekiwania się zmieniły, a pracownicy pokazali, że praca zdalna może być produktywna, chociaż wielu menedżerów ma problemy z przejściem na tę zmianę.

Jak Pavithran widzi przyszłość pracy?

Patrząc na to z perspektywy zarządzania urządzeniami, podkreśla to potrzebę natywnych dla chmury systemów zarządzania urządzeniami. „Możemy z całą pewnością powiedzieć, że w ciągu najbliższych kilku lat prawie wszystkie aplikacje przejdą do rozwiązania hybrydowego lub w pełni opartego na chmurze”, mówi.

To przejście z systemów lokalnych na inteligencję opartą na chmurze prawdopodobnie spowoduje wzrost wydatków na SAAS, czego z pewnością oczekują firmy Gartner, IDC i inni.

Stworzy również wyzwania w zakresie zarządzania wdrożeniami w wielu chmurach, wywierając nacisk na dostawców, aby tworzyli rozwiązania, które dobrze ze sobą współpracują” — mówi Pavithran. „Oprócz odciążenia administratorów IT integracja aplikacji oferuje wiele innych korzyści. Organizacje mogą ustanawiać integracje, które ulepszają ich infrastrukturę i umożliwiają sprawne operacje biznesowe, łącząc i optymalizując dane i przepływy pracy między różnymi aplikacjami.

„Nowe pomysły dotyczące cyberbezpieczeństwa, takie jak SASE, są wynikiem coraz większej konwergencji między istniejącymi rozwiązaniami”.

Szef Hexnode również postrzega nowe miejsce pracy jako inteligentne miejsce pracy. „Od medycyny po motoryzację, od cyberbezpieczeństwa po e-commerce, sztuczna inteligencja wywarła ogromny wpływ na prawie każdą branżę” – powiedział, przewidując, że będzie to trwać i przyspieszać.

Apple rozwija się w biznesie.

Pavithran zdecydowanie odnotowuje wzrost udziału w rynku Apple i Mac.Windows był de facto biznesowym systemem operacyjnym 10 lat temu. Dziś odrodzenie Apple oznacza, że ​​miliony komputerów Mac, iPhone'ów i iPadów są używane w różnych branżach. Z opinii wynika, że ​​wydatki na całkowity koszt posiadania spadają, wydajność rośnie, a lojalność pracowników rośnie, gdy oferują taką opcję.

„Firma Apple odegrała kluczową rolę w przekształceniu branży MDM w to, czym jest dzisiaj”, mówi Pavithran. „Interfejsy API do zarządzania urządzeniami, które firma Apple wprowadziła w systemie iOS 4 w 2010 r., wprowadziły wiele nowych funkcji… Na przykład za pośrednictwem Apple Device Manager lub Apple School Manager MDM mogą zintegrować ze swoją flotą dowolne urządzenie Apple należące do organizacji. Nowa funkcja rejestracji użytkowników została nawet wydana, aby MDM mogli lepiej zarządzać urządzeniami w swoim arsenale.

„Możliwości wydane przez Apple w celu obsługi funkcji zarządzania urządzeniami umożliwiły dostawcom takim jak my bezpieczne zarządzanie osobistymi i firmowymi urządzeniami Apple. Firma Hexnode odnotowała ogromny wzrost ze strony Apple w branży.

[Przeczytaj też: Jak firma Apple poprawiła wdrożenia dla przedsiębiorstw na WWDC]

Cyfrowa transformacja miejsca pracy

Wraz z trendem przyjmowania różnych platform i praktyk zmienia się również sposób pracy.

Ta cyfrowa transformacja, przyspieszona przez pandemię, oznacza nowe wyzwania i możliwości, aby nie zasnąć liderom biznesowym.

„To prawda, że ​​cyfryzacja różnych procesów pracy, procedur i operacji przyniesie znaczące korzyści w postaci zwiększonej produktywności, szybszych zakupów, redukcji kosztów itp. Niestety pojawienie się nowych technologii i rozwiązań wymaga zmian w tradycyjnych trybach pracy. Pracownicy, administratorzy IT i menedżerowie będą musieli na nowo uczyć się nowych technik, aby nadążyć. Na szczęście improwizacja jest jednym z największych atutów naszej rodziny, a wraz z pojawianiem się nowych wyzwań pojawiają się nowe rozwiązania.

Należą do nich interfejsy API MDM dostarczane przez firmę Apple, w tym stosunkowo nowa możliwość rejestracji użytkowników, która pomaga rozwiązaniom do zarządzania punktami końcowymi, takim jak ujednolicone zarządzanie punktami końcowymi (UEM) lub zarządzanie urządzeniami mobilnymi (MDM), chronić prywatność użytkowników dzięki oddzielnym danym osobistym i firmowym.

„Nie sądzę, by praca hybrydowa miała się w najbliższym czasie zakończyć. Jednak pomyślne utrzymywanie zdalnego środowiska stwarza wiele wyzwań zarówno w zakresie zarządzania urządzeniami, jak i bezpieczeństwa danych”, mówi.

To dlatego rynek MDM zmienia się tak szybko.

„UEM są nawet częścią architektury nowej generacji, takiej jak zero zaufania. Jedną z zasad zerowego zaufania jest to, że ani użytkownik, ani urządzenie nie są zaufane. Zasadniczo ludzie muszą weryfikować, czy są tym, za kogo się podają, a urządzenia muszą weryfikować, czy są tym, za kogo się podają. UEM to klasa rozwiązań, które umożliwiają administratorom ten wgląd w ich zdalne urządzenia, zapewniając jednocześnie dodatkowe bezpieczeństwo.

Jak działa MDM z urządzeniami Apple

Apple używa zarządzanych identyfikatorów Apple ID do uwierzytelniania rejestracji użytkowników. Kontrolowane i tworzone przez administratorów biznesowych w usłudze Apple School Manager lub Apple Business Manager zarządzane identyfikatory Apple ID różnią się od tradycyjnych identyfikatorów Apple ID. Zwykle zarządzają takimi rzeczami, jak poczta e-mail, mogą obsługiwać przechowywanie danych i udostępnianie aplikacji, a także prawdopodobnie zasilają systemy bezpieczeństwa punktów końcowych. Teraz możliwe jest hostowanie zarówno osobistego identyfikatora Apple ID, jak i zarządzanego identyfikatora Apple ID na jednym urządzeniu za pomocą kontenerów.

Konteneryzacja oznacza, że ​​istnienie danych osobowych danej osoby jest oddzielne, w tym dostęp do jej osobistego miejsca przechowywania w iCloud, co zapewnia równowagę między bezpieczeństwem a prywatnością dla firmy i pracownika.

Systemy UEM/MDM zapewniają administratorom złożoną widoczność i zarządzanie każdym urządzeniem, ale może to wpłynąć na prywatność użytkowników, jeśli nie jest używana konteneryzacja.

Różnica między rejestracją użytkowników Apple i Android

Z zewnątrz rejestracja użytkowników Apple i profil służbowy Androida mają na celu ochronę zasobów firmy przy jednoczesnym poszanowaniu prywatności pracowników, mówi Pavithran.

„Wdrożenie jest podobne, ponieważ oba systemy tworzą osobne wirtualne kontenery dla aplikacji i danych biznesowych” – wyjaśnia.

Jednak w systemie Android wirtualny kontener jest widoczny w interfejsie użytkownika jako osobny folder lub sekcja szuflady aplikacji, co oznacza, że ​​różne wersje tej samej aplikacji mogą być uruchamiane na różnych kontach.

„Niestety, ponieważ Android definiuje tylko ramy dla tej funkcji, zakres i możliwości profilu roboczego Androida różnią się w zależności od producenta urządzenia”.

W Apple działa to trochę inaczej, powiedział, opisując to jako „ukryte” podejście.

Oddzielna przestrzeń (firma) istnieje w zapleczu i nie jest tak widoczna.

Oznacza to, że zamiast tworzyć równoległe aplikacje do pracy i do użytku osobistego, „ta sama aplikacja może utworzyć profil osobisty ze standardowym identyfikatorem Apple ID oraz profil do pracy z zarządzanym identyfikatorem Apple ID”.

Pavithran wydaje się być przekonany, że Apple będzie nadal rozszerzać wsparcie dla przedsiębiorstw, które wbudowuje w swój system. „Ponieważ Apple czyni swoje interfejsy API bardziej dostępnymi dla dostawców zewnętrznych, wynikająca z tego synergia z pewnością pomoże zapewnić płynne działanie przyszłych firm” – powiedział.

Śledź mnie na Twitterze lub dołącz do mnie w barze i grillu AppleHolic oraz w grupach dyskusyjnych Apple w MeWe.

Prawa autorskie © 2022 IDG Communications, Inc.

Udostępnij to