Canon planuje wypuścić pięć aparatów w 2023 roku, ale nie ten, którego wszyscy chcą

Canon planuje wypuścić pięć aparatów w 2023 roku, ale nie ten, którego wszyscy chcą

Nadchodzący rok może być jeszcze większy niż ostatnie dwanaście miesięcy dla nowych aparatów Canon, a nowe pogłoski przewidują pięć nowych wydań w 2023 roku. Ale niezależnie od tego, jak ekscytujące są te nowicjusze, na liście brakuje jednej godnej uwagi rzeczy: niedrogiego aparatu pełnoklatkowego.

Lista Canon Rumours aparatów Canon spodziewanych w nadchodzącym roku obejmuje trzy aparaty APS-C i dwa modele pełnoklatkowe. Na bardziej przystępnym końcu znajduje się Canon EOS R50 (budżetowy model, który rzekomo będzie siedział poniżej Canona EOS R10) i inny aparat APS-C, który (w ten czy inny sposób) zmieści się między tym ostatnim a Canon EOS R7. Skoncentrowany na wideo Canon EOS R7 C również może być w drodze, ale to mniej pewne.

Mniej obszerne są jednak planowane oferty pełnoklatkowe. Każdy, kto ma nadzieję na następcę Canona EOS RP, aparatu, który pojawił się w 2019 roku z hasłem „pełna klatka dla mas”, może być szczególnie rozczarowany. Dwa modele na liście plotek Canona to Canon EOS R5 S (prawdopodobnie megapikselowa bestia) oraz Canon EOS R5 Mark II, który będzie jednym z najbardziej oczekiwanych aparatów roku.

Canon EOS RP oparty o kamienną ścianę

Canon EOS RP (powyżej) oferował wielką wartość, gdy został wprowadzony na rynek w 2019 roku, ale ma już prawie cztery lata. (Źródło zdjęcia: przyszłość)

Jednak to podniecenie odczują głównie zamożni profesjonaliści lub amatorzy z dużymi budżetami. Obecny Canon EOS R5 został wyceniony na 3899 euro / 4199 funtów / 6899 dolarów australijskich.A jeśli wierzyć plotkom o jego następcy (nowy 61-megapikselowy czujnik BSI, 9,44 miliona punktów EVF i wideo 8K / 60p mieszczą się w specyfikacji), wtedy Mark II może być jeszcze droższy.

Następca Canona EOS RP mógłby być bardzo popularny w obecnym klimacie finansowym, więc gdzie on jest? Istnieje kilka możliwych odpowiedzi. Pierwszym i, miejmy nadzieję, najbardziej prawdopodobnym, jest to, że jest w drodze, ale jeszcze nie wyciekł. Canon Rumours nie twierdzi, że jego lista aparatów na rok 2023 jest wyczerpująca lub kompletna. Mimo to historyczna wiarygodność witryny sugeruje, że przynajmniej nowy Canon EOS RP znajduje się na dole kolejności dziobania firmy Canon. Co pozostawia kilka mniej atrakcyjnych wyjaśnień.

Początek uprawy

Pierwszym wyjaśnieniem jest to, że Canon po prostu chce zmaksymalizować potencjał swojej nowej linii aparatów APS-C, a tani pełnoklatkowy korpus zagroziłby temu planowi.

W uczciwości wobec firmy Canon, naszym największym zarzutem dotyczącym oferty aparatów bezlusterkowych z początku 2022 roku był brak przystępnych cenowo modeli. W tym roku spotkała się z bardzo dobrą reakcją z Canon EOS R7 i Canon EOS R10, które obecnie uważamy za najlepszy aparat dla początkujących.

To, co musisz jeszcze zrobić, to przetworzyć te nowe aparaty za pomocą szeregu natywnych obiektywów APS-C. Obecnie nadal dostępne są tylko dwa obiektywy RF-S do tych aparatów, obiektyw kitowy 18–45 mm i obiektyw zmiennoogniskowy 18–150 mm. Plotki o wydaniu trzech kolejnych aparatów APS-C w 2023 roku sugerują, że Canon planuje zaradzić tej sytuacji w przyszłym roku. Ale to wszystko wymagałoby czasu i zasobów od potencjalnego następcy Canona EOS RP.

Aparat Canon EOS R7 obok EOS R10

Canon EOS R10 (po lewej) i EOS R7 (po prawej) pojawiły się w tym roku w stosunkowo przystępnych cenach. (Źródło zdjęcia: Canon)

Ostatnie kilka lat było idealną burzą spadającego popytu, nieszczęść w łańcuchu dostaw i kryzysów kosztów utrzymania dla marek aparatów fotograficznych, a Canon nie ma nieograniczonych zasobów na rozwój produktów. Jak sugerują plotki, w przyszłym roku może skoncentrować te zasoby na skrajnych krańcach swojego zasięgu, z użytecznym efektem ubocznym unikania kanibalizacji w środku.

Ale inną możliwością jest po prostu to, że podobno Canon EOS R8 ma czujnik pełnoklatkowy zamiast czujnika APS-C. W najnowszym poście Canon Rumours napisano, że EOS R8 (lub EOS R9) „będzie prawdopodobnie APS-C”, ale wcześniejsze plotki sugerowały coś innego i na to właśnie liczą marzący o następcy Canona EOS RP.

mieszane wiadomości

W zeszłym miesiącu osobny artykuł Canon Rumours (otwiera się w nowej karcie), oparty na niepełnym poście na chińskim portalu społecznościowym Weibo, sugerował, że wkrótce pojawi się „pełnoklatkowy aparat pod Canon EOS R6”. A tym modelem byłby prawdopodobnie Canon EOS R8.

Wyciekłe specyfikacje, które obejmowały pełnoklatkowy czujnik 30,3 MP, procesor Digic X i dwa gniazda na karty, w rzeczywistości wskazywały na aparat, który wyglądał bardziej jak następca Canona EOS R niż nowy EOS.Canon PR. I możliwe, że była to po prostu błędna prognoza tego, co ostatecznie stało się aparatem Canon EOS R6 Mark II, który pojawił się w zeszłym miesiącu.

Nikona Z5

Nikon Z5 (powyżej) nadal oferuje świetną wartość dla aparatu pełnoklatkowego, ale Canon nie ma prawdziwej alternatywy w swoim obecnym asortymencie. (Źródło zdjęcia: przyszłość)

Tak czy inaczej, nadal istnieją poważne pytania dotyczące tego, jakim aparatem będzie Canon EOS R8 (lub EOS R9). Każdy, kto szuka pełnoklatkowej okazji, nadal może kupić Canon EOS RP za 989 USD / 999 GBP / 1,299 USD, ale zbliżają się jego czwarte urodziny, są teraz lepsze opcje.

Na przykład Nikon Z5 spadł ostatnio do zaledwie 997 USD / 999 GBP / 1,696 USD podczas sprzedaży w Czarny piątek. Nawet Sony A7 III, który wciąż jest fantastycznym aparatem pełnoklatkowym, szybko zbliża się do tej ceny, ostatnio spadając do 1276 funtów (około 1580 funtów / 2275 dolarów australijskich) w Wielkiej Brytanii, z pomocą kuponu Amazon.

Czy Canon zaoferuje swoim fanom pełnoklatkową ofertę, aby konkurować z tymi ofertami w 2023 roku? Plotki obecnie sugerują, że nie, ale miejmy nadzieję, że wciąż ma kilka niespodzianek w rękawie na przyszły rok.