Canon EOS R5: wszystko, co wiemy do tej pory o nowym bezlusterkowcu

Canon EOS R5: wszystko, co wiemy do tej pory o nowym bezlusterkowcu
Pod koniec zeszłego roku wszyscy wiedzieliśmy, że w przygotowaniu jest wysokiej klasy pełnoklatkowy aparat bezlusterkowy EOS R, po tym jak kierownictwo firmy Canon potwierdziło, że jest w fazie rozwoju. W tamtym czasie mówiono, że snapper ma czujnik o wysokiej rozdzielczości 75 MP, a nawet 83 MP. Chociaż nie mamy oficjalnego słowa na temat rozdzielczości matrycy, Canon poinformował świat, że wkrótce pojawi się nowy, wysokiej jakości aparat w postaci EOS R5. Zapowiedź rozwoju pozostawiła wiele wyobraźni, ale to, co zostało ujawnione, wprawiło nas w podekscytowanie. Chociaż EOS R i EOS RP same w sobie były doskonałymi aparatami, rozczarowały w porównaniu z konkurencją Nikon Z7 i Z6, a także Lumix S1 i Panasonic Lumix S1R. Z tego, co do tej pory ujawnił Canon, wygląda na to, że EOS R5 przewyższy całą konkurencję, dając nam wrażenie, że japoński producent aparatów stara się zadowolić swoich fanów. A jeśli Canon EOS 1D X Mark III jest czymś godnym uwagi, firma jest tam, aby udowodnić, że zawsze może wprowadzać innowacje i konkurować. To prowadzi nas do EOS R5, który ma wszelkie zadatki na to, by być jak dotąd najpotężniejszym pełnoklatkowym aparatem bezlusterkowym.

Canon EOS-R5

(Źródło: Canon) Ogłoszenie o rozwoju EOS R5 było tylko złośliwością i niewiele wiemy o nadchodzącej strzelance, ale po raz pierwszy mamy oficjalne potwierdzenie niektórych jego specyfikacji. Co więc wiemy na pewno i czego możemy się spodziewać po nowym bezlusterkowcu?

EOS R5: cena i dostępność

Jedną z dużych luk w ogłoszeniu o rozwoju Canona EOS R5 była cena, jaką trzeba było zapłacić za następny aparat, a nawet kiedy moglibyśmy się spodziewać, że dostaniemy go w swoje ręce. . Nie wiemy, czy Canon wypełni tę lukę, przekazując nam więcej informacji na targach fotograficznych CP+ pod koniec lutego, ale plotki wskazują na możliwą datę premiery w lipcu 2020 r. Chociaż może się to wydawać długim oczekiwaniem, jest prawie w zgodnie z tym, co Canon zrobił z EOS 1D X Mark III: oficjalna zapowiedź rozwoju została ogłoszona w październiku 2019 r., dostawa & # 39; Aparat wystartował dopiero w lutym 2020 roku. Cenowo możemy jedynie przypuszczać, że będzie konkurował z Nikonem Z7 45.7 MP, a może nawet Sony Alpha A7R IV 61 MP. Jeśli tak, przygotuj się na zapłacenie znacznie powyżej 3,500 $ / 3,500 £ / 4,500 AU $.

EOS R5: konstrukcja

Canon udostępnił mały obraz EOS R5 z ogłoszeniem o rozwoju i już na podstawie tego jasne jest, że nowy aparat będzie fizycznie wyglądał jak oryginalny EOS R. Jednak wyciekły specyfikacje ujawnione przez Canon Rumours w styczniu wskazują, że wielofunkcyjny pasek z tyłu EOS R trafi do następnego snapera. Zamiast tego kółko przewijania znajdzie drogę powrotną. Mówiąc o układzie tylnych przycisków, byliśmy ciekawi, czy inteligentny kontroler wprowadzony w aparacie EOS 1D X Mark III (w celu przyspieszenia wyboru punktu ostrości) osiągnął swój cel. w kierunku R5 i joysticka z tyłu wydaje się być opcją standardową, a nie opcją dotykową. Jeśli pominięto inteligentny kontroler, uważamy, że to wstyd, ponieważ uważamy, że była to genialna innowacja firmy Canon. Plotki sugerują również, że R5 będzie korzystał z zupełnie nowej baterii o większej pojemności, ale nie jest jeszcze jasne, czy wpłynie to na ogólny rozmiar aparatu.

(Zdjęcie: Canon)

EOS R5: czujnik i procesor

Canon zachował rozdzielczość czujnika EOS R5 w ściśle strzeżonej tajemnicy, ale plotki sugerują, że osiągnie ona 45 MP. Jednak jedyne, co wiemy na pewno, to to, że Canon użyje „nowo zaprojektowanej matrycy CMOS” w nowej strzelance. Wiemy również na pewno, że aparat jest w stanie przechwytywać wideo 8K (więcej szczegółów później), co oznacza, że ​​aparat wymagałby czujnika 7680 x 5120 pikseli. To stawia rozdzielczość czujnika na etapie 40 MP. Jednak będziemy musieli poczekać i zobaczyć. Chociaż nie mamy pojęcia o systemie autofokusa EOS R5, Canon potwierdził, że nadchodzący aparat będzie w stanie robić zdjęcia z prędkością 12 klatek na sekundę przy użyciu mechanicznej migawki, łącząc jednocześnie prędkość zdjęć seryjnych 20 klatek na sekundę aparatu EOS 1D X Mark III podczas korzystania z trybu Cicha migawka lub Fotografowania na żywo. Oczekujemy, że EOS R5 będzie korzystał z nowego procesora Digic X, który niedawno zadebiutował w profesjonalnych sportowych lustrzankach jednoobiektywowych, choć będziemy musieli poczekać na potwierdzenie od firmy Canon w tej sprawie.

EOS R5: specyfikacje wideo

Oto wiadomości: Canon potwierdził, że EOS R5 będzie w stanie przechwytywać wideo 8K. Po raz pierwszy taka możliwość nagrywania w wysokiej rozdzielczości osiągnęła poziom konsumencki (pasujący do możliwości wideo niedawno zaprezentowanego Samsunga Galaxy S20), kiedy jest już dostępna w niektórych kamerach kinowych klasy premium firmy Canon. Według firmy Canon możliwość nagrywania w rozdzielczości 8K pozwoli użytkownikom wyodrębnić próbkowane wideo 4K i „wyodrębnić zdjęcia w wysokiej rozdzielczości z materiału wideo”. Nie wiemy jeszcze, czy aparat będzie w stanie rejestrować obrazy RAW 8K i czy będzie trzeba wziąć pod uwagę współczynnik kadrowania lub czy będzie w stanie uchwycić je w 10-bitowym zakresie kolorów 4:2:2, ale to zdecydowanie stawia Canona EOS R5 na pierwszym miejscu.Konkurencja z Panasonic Lumix S1H, który dominuje w wideo 6K. W tej chwili nieznana jest również liczba klatek na sekundę, ale poprzednie raporty twierdziły, że EOS R5 powinien być w stanie przechwytywać 8K przy 30 klatkach na sekundę i 4K do 120 klatek na sekundę. Jednak moc obliczeniowa, która będzie wymagana do nagrywania filmów 8K, generowałaby dużo ciepła i nie jest jasne, jak R5 sobie z tym poradzi. Na podstawie zdjęć, które widzieliśmy, wydaje się, że nie ma wbudowanego radiatora, takiego jak Lumix S1H.

EOS R5: stabilizacja obrazu

W przeszłości firma Canon unikała dodawania stabilizacji obrazu w korpusie (IBIS) do swoich aparatów, polegając na obiektywach z wbudowaną stabilnością. Co czyni R5 wyjątkowym, ponieważ Canon ogłosił, że nowy aparat będzie wyposażony w IBIS, który będzie „działał w połączeniu z systemem stabilizacji obiektywu” podczas korzystania z obiektywów z wbudowaną Stabilizacją. Firma Canon Rumours poinformowała w styczniu, że IBIS R5 zapewni sam 5 stopni stabilności, ale straci „7-8 stopni korekcji, gdy zostanie użyty ze stabilizacją w obiektywie”. Jeśli to prawda, fotografowanie z wolnej ręki za pomocą R5 byłoby marzeniem i nie możemy się doczekać, aby samemu to wypróbować.

EOS R5: łączność

Dzięki Wi-Fi i Bluetooth dostępnemu w prawie wszystkich nowoczesnych aparatach, R5 z pewnością będzie miał oba na pokładzie, a plotki sugerują, że snapper będzie obsługiwał Wi-Fi 5 GHz dla szybszych czasów transferu. Nie wiemy, czy R5 będzie obsługiwał tylko sieć bezprzewodową 5 GHz, czy też, podobnie jak Sony Alpha A9 II, będzie obsługiwał 2,4 GHz i 5 GHz, co może spodobać się profesjonalistom, którzy pozostają w kontakcie ze starszym sprzętem. nawet wiedzieć, czy Canon użyje najnowszego standardu Bluetooth 5.1 do łączności bezprzewodowej, firma ogłosiła, że ​​użytkownicy będą mogli pobierać obrazy w oryginalnej rozdzielczości i jakości bezpośrednio na nową platformę chmurową Canon Image.Canon. który będzie dostępny od kwietnia 2020 r. EOS R5 będzie miał również dwa gniazda na karty, chociaż wszystkie obsługują szybkie karty CFExpress lub SD, takie jak EOS 1D X Mark III.