Canon EOS R5 może być nowym flagowym aparatem bezlusterkowym giganta z pełną klatką, ale daleko mu do jedynej gry w mieście.; W rzeczywistości dla większości ludzi przystępny cenowo aparat Canon EOS R6 może być urządzeniem, które naprawdę chcesz kupić, zamiast pożądliwie patrzeć.

EOS R6 nie powinien być postrzegany jako ważny krok: to bardziej atrakcyjna alternatywa dla EOS R5 niż poważny kompromis. Hierarchicznie plasuje się pomiędzy Canonem EOS R a EOS R5 i jest bezlusterkowym odpowiednikiem lustrzanek cyfrowych Canon 6D.

EOS R5 i EOS R6 mają ze sobą wiele wspólnego- Mają prawie identyczny korpus, ten sam wbudowany system stabilizacji obrazu, mogą fotografować z szybkością 12 klatek na sekundę przy użyciu mechanicznej migawki (lub 20 klatek na sekundę w przypadku odpowiednika elektronicznego) i oba korzystają z najnowszej wersji autofokusa Canon DualPixel.

Najbardziej oczywistą różnicą między nimi jest ich cena. Canon EOS R5 kosztuje zaledwie 3,899 USD / 4,199 EUR (około 7,585 USD) i będzie dostępny pod koniec lipca, podczas gdy Canon EOS R6 jest znacznie tańszy i kosztuje 2499 USD / 2499 EUR (około 4515 USD).

Następnie Co jeszcze tłumaczy różnicę w cenie między nowymi pełnoklatkowymi bezlusterkowcami i jakiego aparatu naprawdę potrzebujesz?

Canon EOS R5 kontra EOS R6: matryca i rozdzielczość

Jedną z największych różnic między tymi dwoma pełnoklatkowymi aparatami są ich matryce.. Podczas Canon EOS R5 ma nową matrycę 45 MP, EOS R6 wykorzystuje bardzo podobny układ 20.1 MP znaleźć w Canon 1D X Mark III.

Oba czujniki mają ten sam rozmiar, oczywiście, ale to oznacza, że ​​każdy z nich ma nieco inne cechy. Imponujące w EOS R5 jest to, że nie ma on żadnych tradycyjnych ograniczeń czujników o wysokiej rozdzielczości, takich jak zdjęcia seryjne: oba aparaty mogą nagrywać z szybkością 12 kl./s/20 kl./s dzięki mechanicznym/elektronicznym migawkom, dlatego firma Canon była podekscytowana, mogąc nadać aparatowi hasło „bezkompromisowe”.

Canon EOS R5 dostaje większą zniżkę w Amazon Australia

(Zdjęcie: przyszłość)

To powiedziawszy, czujniki o niskiej rozdzielczości mają pewne zalety. Jednym z nich jest po prostu łatwiejszy w zarządzaniu przepływ pracy: mniej pikseli oznacza mniejsze rozmiary plików, co może być dobrodziejstwem dla fotografów wydarzeń, takich jak fotografowie ślubni. Ze względu na niższą rozdzielczość, a tym samym mniej rygorystyczne wymagania dotyczące przepustowości, R6 może robić ciągłe zdjęcia dłużej niż R5: ponad tysiąc więcej plików JPEG lub do 240 obrazów RAW (R5 może robić 350 plików JPEG lub 180 Raw).

Istnieje również teoretyczna przewaga w słabym świetle (patrz poniżej). Naturalnie, fotografowie krajobrazu mylą się co do rozdzielczości 45 MP aparatu EOS R5 i 20.1 MP aparatu R6 może być uważany za nieco słaby ze starszym EOS-em R oferującym rozdzielczość 30.3 MP. Ale ważne jest, aby wyjaśnić, że niekoniecznie istnieje „najlepsza” rozdzielczość, ale tylko taka, która pasuje do Twojego stylu fotografowania.

Canon EOS R5 kontra EOS R6: wydajność przy słabym oświetleniu

Podczas gdy Canon EOS R5 ma przewagę pod względem rozdzielczości, EOS R6 ma teoretyczną przewagę przy fotografowaniu w bardzo słabym świetle.

R6 ma zakres ISO 100-102400 (z możliwością rozszerzenia do 50-204,800), w porównaniu do R100 51200-5 (z możliwością rozszerzenia do 50-102400). To dodatkowy przystanek na wydajność ISO. Niekoniecznie przekłada się to na lepszą wydajność przy słabym oświetleniu, ale wyższy zakres ISO może sugerować niższy szum przy równoważnych czułościach, a czujnik R6 ma większe fotosity niż jego rodzeństwo.

Canon twierdzi również, że ta niewielka przewaga R6 obejmuje również ustawianie ostrości, podczas gdy EOS R5 może najwyraźniej skupiać światło do -6 EV, EOS R6 idzie nieco dalej, będąc pierwszym aparatem EOS oferującym minimalne EV dla AF wynoszące -6.5. EV.

Dowód będzie w budyniu i dopóki nie będziemy mieli pełnej jednostki kontrolnej, nie można powiedzieć, czy R6 radzi sobie lepiej w słabym świetle niż R5. Ale warto o tym pamiętać, jeśli dużo fotografujesz o zmierzchu lub w nocy.

Canon EOS R5 kontra EOS R6: konstrukcja i obsługa

Trzeba przyjrzeć się wystarczająco blisko EOS R6, aby odróżnić go od R5. Ku naszemu lekkiemu zdziwieniu w rzeczywistości jest nieco większa: ta sama wysokość i głębokość, ale szersza o około 3 mm.

Jest też nieco lżejszy: 680g z kartą i baterią, w porównaniu do 738g R8, choć traci on wyświetlanie danych fotografowania na górze aparatu, zamiast liczyć na ekranie dotykowym, aby zobaczyć, jak jest skonfigurowany.

Układ obu komór jest praktycznie identyczny, nie ma też paska dotykowego, a zamiast tego jest joystick AF do przesuwania punktów ostrości.

Jednak w EOS R6 widać oznaki oszczędności, jeśli chodzi o monitor i jakość wykonania. Monitor to wciąż ruchomy ekran dotykowy, na tym końcu rynku nie spodziewaliśmy się niczego innego, ale jest to 1.62 MP zamiast 2.1 MP, a to nieco mniejsze, 3 cale zamiast 3.15 cala EOS R5.

Profesjonalne trendy aparatu EOS R5 przejawiają się również w doskonałej odporności na warunki atmosferyczne, a także w doskonałym wizjerze.

Canon EOS R5 kontra EOS R6: EVF

Wczesne plotki sugerowały, że oba aparaty będą miały te same elektroniczne wizjery, ale tak nie jest. Oba wizjery EVF mierzą 0.5 cala (12.7 mm) i zapewniają 100% pokrycie klatek, ale występują różnice w rozdzielczości i częstotliwości odświeżania.

1625768158 Canon EOS R5 i EOS R6 otrzymują ważne aktualizacje od

(Zdjęcie: Canon)

Canon EOS R6 ma rozdzielczość 3.69 miliona punktów przy 60 fps, w porównaniu z 5.76 miliona punktów R5 przy 120 fps. Wyższa rozdzielczość i szybsza liczba klatek na sekundę w R5 powinny oznaczać, że oferuje on bardziej organiczne wrażenia wizualne, bliższe wizjerowi optycznemu.

Prawdopodobnie jest bardzo podobny do Panasonica Lumix S1, który jest jednym z najlepszych, jakich używaliśmy, ale będziemy musieli poczekać, aby przetestować EVF R5, aby mieć pewność.

Canon EOS R5 kontra EOS R6: umiejętności wideo

Dzięki zmiennym czujnikom i rozdzielczościom wideo to kolejna duża różnica między tymi dwoma kamerami. EOS R6 nie jest pod tym względem ułomny, ale nie ma opcji Raw; Nie ma też możliwości kręcenia 8K.

Jednak 4K można filmować do 60 klatek na sekundę lub Full HD do 120 klatek na sekundę, a zawsze istnieje możliwość filmowania w Logu, więc chociaż R6 nie oferuje wystarczającej elastyczności. Skład R5 jest jeszcze wiele, które pozwolą fotografom wypełnić lukę w profesjonalnej jakości kinie.

Canon EOS R5 vs EOS R6 10 kluczowych różnic, które

(Zdjęcie: Canon)

Jednak EOS R5 idzie znacznie dalej. Nagrywaj materiał Raw 8K wewnętrznie, jednocześnie przechwytując materiał 4K ProRes zewnętrznie, dzięki czemu idealnie nadaje się do edycji i zapisywania obrazów proxy. R5 łączy się nawet z tą samą siecią, co 1D X Mark III, aby ułatwić wiadomościom lub strzelcom sportowym wysyłanie plików do jednego miejsca.

Wzory zebry są również używane w R5, aby wskazać poziomy ekspozycji w filmie. Zebry można używać w aparacie lub na monitorach zewnętrznych, dzięki czemu idealnie nadają się do większych ujęć i zacierania linii między kamerami kinowymi a małymi korpusami bezlusterkowymi.

Canon EOS R5 kontra EOS R6: mocowanie aparatu

Jedna z mniejszych funkcji, których oczekujemy w Canon EOS R5 to ulepszona edycja Raw Raw Pixel Raw, która jest dostępna tylko w tym R5.

Po raz pierwszy zobaczyliśmy technologię Dual Pixel Raw na aparacie Canon EOS 5D Mark IV. Co jest? DPonieważ system Dual Pixel CMOS AF firmy Canon widzi każdy piksel złożony z dwóch fotodiod, pozwala dostosować takie rzeczy jak ostrość i oświetlenie po zrobieniu zdjęcia.

1592538787 Długo oczekiwany Canon EOS R5 i R6 wreszcie

(Zdjęcie: Canon)

W przeszłości, Wymagane było oprogramowanie Digital Photo Professional firmy Canon, ale w modelu Canon EOS R5 umożliwia ono dokonywanie korekt w aparacie za pomocą nowej funkcji o nazwie „portret oświetlenia”.. Jeśli zrobiłeś czyjś portret i światło pada mocno z jednej strony, możesz przesunąć kciukiem po ekranie i zmienić kierunek źródła światła, tworząc iluzję, że światło pada z innego obszaru.

W rzeczywistości wygląda trochę jak cyfrowy reflektor, który można zastosować w postprodukcji. Nie widzieliśmy go jeszcze w akcji, ale chcemy to przetestować na EOS R5.

Canon EOS R5 kontra EOS R6: łączność

Kolejną niewielką różnicą między tymi dwoma aparatami są opcje łączności. Oboje używają niskoenergetycznego połączenia Bluetooth do łączenia się z urządzeniami inteligentnymi, ale R5 może również łączyć się z Wi-Fi 5 GHz i 2.4 GHz, podczas gdy R6 może używać tylko 2.4 GHz.

Sony wkrótce przyćmi Canon EOS R5 dzięki

(Zdjęcie: Canon)

Oznacza to, że R6 prawdopodobnie będzie wolniejszy, jeśli chodzi o przesyłanie zdjęć w inne miejsce., podczas gdy R5 uzyskuje w tym zakresie znaczne ulepszenia, które odzwierciedlają jego trendy.

Możesz przesłać na stronę FTP przez Wi-Fi, co jest bardzo przydatne, jeśli jesteś fotografem prasowym, a także możesz dodać opcjonalny bezprzewodowy nadajnik WFT-R10, który ma dwa gniazda baterii oraz możliwość transmisji przez SFTP. Lub jego gigabitowy port Ethernet.

Canon EOS R5 kontra EOS R6: gniazda na karty

Kolejnym obszarem, który ujawnia różnych odbiorców docelowych obu kamer, są ich opcje gniazd na karty.

Ponieważ jest skierowany do strzelca amatorskiego, a nie zawodowca, EOS R6 ma dwa gniazda kart SD UHS-II, podczas gdy R5 jest przeznaczony dla profesjonalistów z jednym gniazdem SD UHS-II i jednym gniazdem CFexpress.

W rzeczywistości R5 potrzebuje szybszych prędkości odczytu/zapisu, ponieważ robi zdjęcia z prędkością 45 MP w porównaniu do 20 MP R6 i może przechwytywać materiał wideo Raw 8K, z materiałem wideo 4K z nadpróbkowaniem przy 120 klatkach na sekundę. Przechwytywanie tego typu danych wideo jest po prostu niemożliwe na dzisiejszych kartach SD UHS-II.

Canon EOS R5 kontra EOS R6: Żywotność baterii

Ostatnim obszarem, w którym odzwierciedlane są zmniejszone potrzeby pasma R6, jest żywotność baterii.gdzie możesz poczekać? 490 zdjęć na aparacie R5 przy użyciu monitora do kadrowania lub 320 przy użyciu wizjera elektronicznego, R6 jest przeznaczony do wykonania do 510 zdjęć przy użyciu monitora lub 380 zdjęć przy użyciu wizjera.

Ponownie, są one oparte na tradycyjnych ostrożnych szacunkach CIPA, więc możesz oczekiwać więcej. Opcjonalna rękojeść bateryjna BG-R10 oferuje również opcję dla tych, którzy chcą używać więcej niż jednej baterii bez konieczności jej wymiany.

Canon EOS R5 vs EOS R6: Docelowi odbiorcy

Kiedy oceniasz różnice między tymi pozornie podobnymi aparatami, jasne jest, że celują w bardzo różnych fotografów.

Canon EOS R6 to pełnoklatkowy aparat z nieco bardziej skupionym obrazem dla fotografów sportowych lub ślubnychlub namiętnych amatorów, którzy mają różnorodny tryb fotografowania, który obejmuje stronę wideo.

Rozdzielczość 20.1 megapiksela może wydawać się nieco niska w przypadku zdjęć, ale w połączeniu z jakością wideo 4K UHD, jest to aparat, który powinien w końcu wygodnie rejestrować „profesjonalnie wyglądające” multimedia, flagowy aparat DSLR Canon EOS-1D X Mark III ma identyczny czujnik. Ma również potencjalne zalety w stosunku do R5 pod względem szybkości pracy, wydajności przy słabym oświetleniu i odporności na strzał.

Z drugiej strony Canon EOS R5 jest wyraźnie skierowany do profesjonalistów, którzy wymagają od swojego sprzętu wiele, w tym bardzo szczegółowych zdjęć i równie szczegółowych obrazów wideo. Jego czujnik 45 MP i nieprzetworzony materiał wideo 8K zacierają granice między fotografem, kamerzystą i filmowcem, zwłaszcza przy użyciu C-Log.

To właśnie te dodatki pod względem funkcjonalności i wydajności mają nadzieję, że Canon usprawiedliwi wyższą cenę R5 twórcom, którzy zarabiają na życie zawodowo. Już wkrótce dowiemy się z naszych pełnych recenzji obu aparatów.

Udostępnij to