Nowe dane wskazują, że C++ jest jednym z trzech najpopularniejszych języków programowania używanych obecnie przez programistów.

Indeks TIOBE (otwiera się w nowej karcie), który obiecuje codziennie sprawdzać ponad miliard wierszy kodu, aby nadążyć za zużyciem, zauważył, że Python pozostaje najpopularniejszym językiem kodowania, oferując 16,66%. ratingu, nieco wyprzedzając drugie miejsce C, które wynosi 16.56%.

Wartości procentowe nie są obliczane na podstawie udziału w rynku, ale „na podstawie liczby wykwalifikowanych inżynierów na całym świecie, kursów i dostawców zewnętrznych”. Bycie w pierwszej trójce daje każdemu językowi programowania najwyższe wyróżnienie, które reprezentuje rozwój, pewność siebie, a nawet zaangażowanie w rozwój.

Trzy główne języki programowania.

Chociaż zmieniają się one z roku na rok, trzecia nagroda Java z grudnia 2021 r. została zakwestionowana w najnowszym zestawie liczb, ponieważ spadła o 1,7% na czwarte miejsce. Strącając Javę z podium, C++ odnotował znaczny wzrost o 4,21%, ale w rzeczywistości, na poziomie 11,94% i 11,82%, te dwa języki programowania nadal są niezwykle wąskie, ponieważ nadal są ulubionymi programistami na całym świecie.

Może to być kamień milowy w rozwoju C++, a dyrektor generalny TIOBE Software, Paul Jansen, zauważył, że jest to „pierwszy raz w historii indeksu TIOBE”, który przewyższył Javę.

C# dopełnił pierwszą piątkę z wynikiem 4,92%, z JavaScript na 7. miejscu, PHP na 12. i językiem kodowania Apple Swift na 15. miejscu, co oznacza wzrost z 10. miejsca w tym samym okresie z ubiegłego roku.

To, co definiuje odnoszący sukcesy język programowania, różni się w zależności od branży, a wskaźniki TIOBE to tylko jeden ze sposobów mierzenia tego. Wcześniej w tym roku raport CirlceCI o stanie dostarczania oprogramowania 2022 (otwiera się w nowej karcie) znalazł inny zestaw preferowanych języków programowania, w tym TypeScript, JavaScript i Ruby. Python zajął czwarte miejsce, a C i C++ nie znalazły się nawet w pierwszej dziesiątce.

Mimo to z ostatnich numerów TIOBE możemy wywnioskować, że istnieje bardzo wyraźny kwartet ulubionych języków programowania, który prawdopodobnie będzie nadal walczył o pierwsze miejsce, chyba że inny język odnotuje znaczny wzrost popularności.

Udostępnij to