BOE ujawnia ekran laptopa 600 Hz

Firma BOE (Beijing Oriental Electronics) wprowadziła nowy wyświetlacz z najszybszą częstotliwością odświeżania w historii, a dokładnie z oszałamiającą częstotliwością 600 Hz.

Wspomniany ekran to tak naprawdę ekran laptopa, 16-calowy wyświetlacz LCD, na który zwróciła naszą uwagę chińska witryna IT Home (otwiera się w nowej karcie) (za pośrednictwem Tom's Hardware (otwiera się w nowej karcie).)).

Panel został zaprezentowany na konferencji Global Display Industry Conference w Chinach, ale poza rozmiarem i częstotliwością odświeżania nie podano żadnych innych specyfikacji wyświetlacza, chociaż zademonstrowano go podczas wydarzenia.

BOE pokazał ekran laptopa z prawdopodobnie procesorem AMD Ryzen i kartą graficzną Nvidia, a przynajmniej te logo znajdowały się na obudowie laptopa, więc byłoby bardzo dziwne, gdyby elementy etykiety nie znajdowały się wewnątrz laptopa.

Należy pamiętać, że ekran 600 Hz wciąż znajduje się na wczesnym etapie rozwoju, ponieważ podczas pracy ekran był najwyraźniej przymocowany do podstawy laptopa za pomocą taśmy klejącej.

Analiza: Czy to naprawdę przypadek „wystarczająco, to głupie”?

Czy świat naprawdę potrzebuje panelu 600 Hz? Czy to pozornie nieustające dążenie do zwiększania liczby klatek na sekundę do coraz bardziej kolosalnych poziomów ma jakikolwiek sens? Na początku roku firma BOE reklamowała monitor do gier 500 Hz, a pod koniec roku wyświetlacz 600 Hz pokonał ten wysiłek i to o spory dystans.

Czy to wszystko nie jest bardzo głupie? Cóż, uważamy, że to ogólnie prawda, ale powiedziawszy to, istnieje grupa docelowa dla tego typu panelu o bardzo wysokiej częstotliwości odświeżania, chociaż można dokładnie powiedzieć, co taki wyświetlacz wnosi do stołu.

Tą grupą docelową byliby profesjonalni gracze grający w Counter-Strike: Global Offensive, gdzie możliwe jest generowanie naprawdę wysokich klatek na sekundę (ponieważ nie proszą o tytuły).

Warto zauważyć, że możemy założyć, że wyświetlacz 600 Hz ma rozdzielczość 1080p, ponieważ konieczność zwiększania liczby klatek na sekundę oznacza, że ​​nie będzie miał wyższej rozdzielczości. W tym przypadku 600 fps nigdy nie zostałoby osiągnięte, a pamiętaj, że to także laptop, co sprawia, że ​​osiągnięcie tych szczytów jest zadaniem bardziej skomplikowanym pod względem dostępnego GPU. To kolejna kwestia: nie jesteśmy pewni, dlaczego został stworzony jako panel laptopa, a nie samodzielny monitor, jak wspomniany wysiłek BOE 500 Hz.

Jak słusznie zauważa Tom's Hardware, jedną z korzyści znacznego zwiększenia częstotliwości odświeżania panelu jest to, że uzyskujesz lepsze czasy wyświetlania klatek (płynniejsze i bardziej spójne dostarczanie klatek), ale zyski z tego frontu są bardzo malejące wraz z wiekiem. oszałamiająca liczba klatek na sekundę. . Na przykład 360 Hz oferuje czas ramki 2,7 ms, podczas gdy 600 Hz skraca go do 1,66 ms. Teraz podstawowy panel 60 Hz ma 16,66 ms, co jest dobre do zwykłych gier, więc spadek w kroku 360 Hz o 2,7 ms jest znaczący (przynajmniej dla tych). Ale zejście jeszcze niżej do 1,66 ms jest, delikatnie mówiąc, dość marginalne.

Czy naprawdę jest prawdopodobne, że ktoś doceni tę niewielką różnicę? Czy ludzkie oko może wykryć zalety paneli 600 Hz (lub nawet 500 Hz lub mniej)? Prawdę mówiąc, odpowiedź dla zdecydowanej większości ludzi brzmi prawdopodobnie nie. Ale w przypadku bardzo małej niszy najlepszych profesjonalnych graczy mogliby oni skorzystać z panelu o bardzo wysokiej częstotliwości odświeżania, jeśli chodzi o płynniejsze wrażenia z gry, które można zauważyć jedynie pod względem bardzo niewielkiej różnicy w odczuciu gry. , nawet najmniejszy przebłysk potencjalnej przewagi jest czymś, co lepiej zarabiający profesjonaliści w dziedzinie gier mogą uznać za warte zainteresowania.

Jednak dla reszty z nas, którzy nie są graczami, te ekrany zaprojektowane do osiągania wysokich częstotliwości odświeżania są całkiem bezużyteczne. A ekstremalne wyżyny, na które to wszystko zostało wzniesione w ciągu 2022 roku, nieuchronnie uderzą nas jako głupich, zwykłych śmiertelników ze świata gier wideo. Realistycznie rzecz biorąc, będziesz w porządku i fantazyjny z 144 Hz lub 240 Hz, jeśli chcesz wypchnąć łódź.

Na koniec, okaże się, w jakim stopniu BOE napina swoje marketingowe muskuły. Czy kiedykolwiek zobaczymy ten panel 600 Hz w laptopach do gier? Być może, ale z drugiej strony nie słyszeliśmy od firmy sygnału dźwiękowego na temat monitora 500 Hz od czasu jego wprowadzenia na początku tego roku.

Podobno w 480 roku pojawią się monitory 2023 Hz od AU Optronics i LG Display, więc niezależnie od twoich odczuć co do superszybkich częstotliwości odświeżania, prawdopodobnie zobaczymy niektóre z tych modeli w przyszłym roku.

Najlepsze dzisiejsze oferty monitorów do gier

Udostępnij to