Amazon Web Services może być globalną potęgą w świecie hostingu w chmurze, ale jego udział w rynku infrastruktury jako usługi (IaaS) może być jednym z obszarów, w którym pozostaje nieco w tyle.

Według Gartnera udział giganta technologicznego w rynku IaaS spadł z 40,8% w 2020 r. do 38,9% w 2021 r., podczas gdy udział rywala Microsoft Azure wzrósł z 19,7% do 21,1%.

Przestrzeń IaaS pozostaje obszarem kontrolowanym przez kilku starannie wybranych graczy, a pięciu największych dostawców IaaS stanowi ponad 80% całego rynku. Gartner dodaje, że globalna branża IaaS okazała się niezwykle dynamiczna, rosnąc o 41,4% w 2021 r. do łącznej wyceny 90 mld USD, w porównaniu z 900 mld USD w 64 r.

Jak wygląda rynek?

Google podnosi się również, aby rzucić wyzwanie dominacji AWS, która jest oceniana przez Gartnera.

Google Cloud odnotował najwyższy wskaźnik wzrostu wśród pięciu największych dostawców IaaS, rosnąc o 63,7% w 2021 r. do 6400 miliarda euro przychodów.

Według Gartnera, rozwój działu hostingu w chmurze firmy Google był spowodowany stałym i rosnącym przyjmowaniem tradycyjnych obciążeń korporacyjnych, a także pracami nad pojawiającymi się możliwościami, takimi jak sztuczna inteligencja i technologie kontenerów w chmurze. Gartner podkreślił również rozbudowę ekosystemu partnerów w celu dotarcia do szerszej bazy klientów.

Nie tylko zachodni dostawcy zarabiają duże pieniądze na usługach IaaS, Alibaba odnotowała przychody w wysokości 8.7 miliarda euro w 2021 r. z 9.5% udziałem w rynku.

Ponieważ Alibaba nadal dominuje na chińskim rynku chmury, Gartner twierdzi, że jest również na dobrej drodze do zostania wiodącym regionalnym dostawcą chmury w Indonezji, Malezji i innych wschodzących rynkach chmury.

Firma analityczna przypisała ten sukces swojemu zrozumieniu lokalnego rynku i jego zdolności do służenia jako brama do handlu cyfrowego, co czyni ją trzecim co do wielkości dostawcą chmury.

Podczas gdy wzrost Huawei zwolnił w 2021 r. po dwóch kolejnych latach wzrostu o ponad 200%, nadal zajmował piątą pozycję pod względem udziału w rynku z przychodami 4200 miliarda euro, według Gartnera.

„Rynek IaaS stale rośnie, ponieważ natywna chmura staje się główną architekturą nowoczesnych obciążeń” — powiedział Sid Nag, wiceprezes ds. analityków w firmie Gartner. „Chmura zapewnia skalowalność i możliwość komponowania wymagane przez zaawansowane technologie i aplikacje, jednocześnie umożliwiając firmom zaspokojenie pojawiających się potrzeb, takich jak suwerenność, integracja danych i lepsze wrażenia klientów”.

Udostępnij to