Azure traci pozycję lidera AWS w miarę ciągłego wzrostu rynku rozwiązań chmurowych

Azure traci pozycję lidera AWS w miarę ciągłego wzrostu rynku rozwiązań chmurowych

Amazon Web Services może być globalną potęgą w świecie hostingu w chmurze, ale jego udział w rynku infrastruktury jako usługi (IaaS) może być obszarem, w którym pozostaje nieco w tyle.

Według Gartnera udział technologicznego giganta w rynku IaaS spadł z 40,8% w 2020 r. do 38,9% w 2021 r., podczas gdy udział w rynku konkurencyjnego Microsoft Azure wzrósł z 19,7% do 21,1%.

Przestrzeń IaaS pozostaje obszarem kontrolowanym przez kilku starannie wybranych graczy, przy czym pięciu największych dostawców IaaS stanowi ponad 80% całego rynku. Gartner dodaje, że globalna branża IaaS okazała się niezwykle dynamiczna, odnotowując wzrost o 41,4% w 2021 r., do łącznej wyceny na poziomie 90 mld dolarów, w porównaniu z 900 mld dolarów w 64 r.

Jak wygląda rynek?

Google także podnosi się, by rzucić wyzwanie dominacji AWS, która jest klasyfikowana przez Gartnera.

Google Cloud odnotowało najwyższą dynamikę wzrostu wśród pięciu największych dostawców IaaS, osiągając wzrost o 63,7% w 2021 r. i osiągając przychody o wartości 6400 miliarda euro.

Według Gartnera rozwój działu hostingu w chmurze Google jest napędzany ciągłym i rosnącym przyjęciem tradycyjnych obciążeń korporacyjnych, a także pracą firmy nad pojawiającymi się możliwościami, takimi jak sztuczna inteligencja i technologie kontenerowe. Kubernetes. Gartner podkreślił również rozwój ekosystemu partnerów w celu dotarcia do szerszej bazy klientów.

Nie tylko zachodni dostawcy zarabiają duże pieniądze na usługach IaaS. Alibaba odnotowała przychody w wysokości 8.7 miliarda euro w 2021 roku przy 9.5% udziale w rynku.

Gartner twierdzi, że Alibaba w dalszym ciągu dominuje na chińskim rynku usług chmurowych i jest na dobrej drodze, aby stać się wiodącym regionalnym dostawcą w Indonezji, Malezji i na innych wschodzących rynkach usług chmurowych.

Firma analityczna przypisała ten sukces swojemu zrozumieniu lokalnego rynku i zdolności do pełnienia roli bramy do handlu cyfrowego, co czyni ją trzecim co do wielkości dostawcą usług w chmurze.

Chociaż wzrost Huawei w 2021 r. uległ spowolnieniu po dwóch kolejnych latach wzrostu o ponad 200%, według Gartnera nadal utrzymał on piątą pozycję pod względem udziału w rynku z przychodami na poziomie 4200 miliarda euro.

„Rynek IaaS stale rośnie, ponieważ natywna chmura staje się głównym nurtem architektury nowoczesnych obciążeń” — powiedział Sid Nag, wiceprezes i analityk firmy Gartner. „Chmura obsługuje skalowalność i możliwość komponowania wymaganą przez zaawansowane technologie i aplikacje, jednocześnie umożliwiając przedsiębiorstwom zaspokajanie pojawiających się potrzeb, takich jak suwerenność danych, integracja danych i lepsza obsługa klienta”.