Intel i AMD szykują się do jednej z największych rozgrywek, jakie przemysł procesorów widział od lat, a nowe generacje procesorów szybko zbliżają się do premiery po obu stronach. Chipy „Raptor Lake” 13. generacji Intela zmierzą się z serią AMD Ryzen 4 „Zen 7000”, przy czym obaj konkurenci obiecują poważną wydajność.

Szczegóły dotyczące nowych procesorów powoli pojawiają się w wyniku połączenia przecieków i oficjalnych zapowiedzi, a Intelowi sprawy wyglądają bardzo dobrze. Mówi się, że Raptor Lake stanowi znaczny wzrost wydajności w porównaniu z obecną generacją układów Alder Lake, a teraz wyciek podczas warsztatu Intela w Chinach ujawnił, że układy Raptor Lake-S będą obsługiwać zarówno pamięć DDR4, jak i DDR5.

Wcześniej wiedzieliśmy, że Raptor Lake i Ryzen 7000 będą obsługiwać DDR5, ale teraz wygląda na to, że Intel będzie o krok przed Intelem, oferując obsługę zarówno nowego standardu pamięci, jak i bardziej popularnej wersji pamięci RAM DDR4.

(Źródło zdjęcia: 无情的滑稽 (Baidu))

To wielka sprawa, ponieważ DDR5 jest nowym dzieckiem w bloku, a adopcja jest nadal dość powolna wśród producentów komputerów PC. Regularnie trafia do gotowych komputerów stacjonarnych i laptopów, ale nie jest tak powszechny na niestandardowych komputerach PC, ponieważ wymaga aktualizacji płyty głównej. DDR5 jest również droższy - staje się coraz bardziej przystępny, ale DDR4 jest nadal znacznie tańszy i potrzebujesz także droższej płyty głównej kompatybilnej z DDR5.

Dla niewtajemniczonych, chipy Raptor Lake z „serii S” są skoncentrowanymi na wydajności wersjami procesorów Intela, z nieco mniejszym przetwarzaniem w zamian za mniejsze zapotrzebowanie na energię. W tej chwili nie jest jasne, czy zwykłe chipy Raptor Lake (lub podkręcana seria K) będą obsługiwać tę samą standardową obsługę podwójnej pamięci.

Analiza: AMD może zostać sparaliżowane, zmuszając użytkowników do uaktualnienia do DDR5

AMD już zmaga się nieco z ogromnym sukcesem procesorów Intel Alder Lake, które oferują niesamowitą wydajność dzięki hybrydowej architekturze rdzeni, która wykorzystuje potężne „rdzenie wydajnościowe” wraz z „rdzeniami wydajnymi” o niskim poborze mocy.

Ogólnie rzecz biorąc, AMD nadal jest dobrą opcją do budowania budżetowych komputerów PC (Ryzen 5 5600X jest obecnie dostępny za mniej niż 200 USD), a Team Red od dawna jest pozycjonowany jako procesor wybierany przez graczy, ale ten przeciek stanowi problem dla Ryzena 7000.

Potencjalnych nabywców z ograniczonym budżetem prawdopodobnie przyciągnie wsparcie dla tańszego standardu pamięci DDR4, zwłaszcza że płyty główne obsługujące DDR5 są również droższe. AMD zmuszając każdego, kto kupuje procesor Ryzen 7000 do korzystania z pamięci DDR5, może sprawić, że będzie to najmniej atrakcyjna opcja dla konsumentów dbających o pieniądze.

Wydaje się, że AMD ma plany dotyczące układów z serii Ryzen 5000 przynajmniej przed wydaniem procesorów nowej generacji. Sugerowano, że AMD może wybrać datę premiery we wrześniu, aby pokonać Intela, ale to zależy od przeniesienia najpierw podstawowego Ryzena 5000. Wydaje się również, że AMD planuje zintegrować swoją technologię pamięci podręcznej 3D V w grach z nowymi układami. , co mogłoby nieco poprawić jego pozycję.

Od Neowina.

Udostępnij to