Jeśli napotkasz kod captcha, który uniemożliwia zalogowanie się do poczty lub w innym miejscu, iOS 16 może to zrobić za Ciebie z dodatkowym kodem dla serwerów obsługujących witryny i aplikacje.

Jeśli nie jesteś zaznajomiony, captcha to małe wyskakujące okienka, które pojawiają się po zalogowaniu się do witryny. Może raz lub dwa razy poprosić Cię o wybranie sześciu łodzi z dziewięciu zdjęć, a jeśli odniesiesz sukces, uzyskasz dostęp do swojego konta. Ale przez lata niepokoiły one wiele osób, głównie ze względu na fakt, że jest to zbyt złożona kwestia, która jest uważana za przesadę, aby zweryfikować konto.

Według wideo programisty (otwiera się w nowej karcie) od Apple, iOS 16 otrzymuje kolejną małą funkcję, która może pozbyć się tych frustracji na Twoim iPhonie. Ma to również duży wpływ na osoby z potrzebami ułatwień dostępu, ponieważ ta funkcja umożliwi im dostęp do swojego konta bez bólu głowy, jeśli są niedosłyszący lub niedowidzący.

Apple promuje prywatne tokeny dostępu dla tej funkcji, które będą wysyłane na serwer witryny jako środek uwierzytelniania, informując witrynę, że użytkownik przeszedł kontrolę bezpieczeństwa przez iCloud. Chociaż możesz go włączyć, przechodząc do Ustawienia> Apple ID> Prywatność i bezpieczeństwo> Automatyczna weryfikacja, Apple nie potwierdziło, czy pojawi się to na macOS Ventura.

Analytics: jedna przydatna mała funkcja na raz

(Zdjęcie: Apple)

Captcha są częścią spuścizny, która musi na zawsze zniknąć z Internetu. Inne przykłady, takie jak rozwiązywanie problemu matematycznego lub ustawianie ramienia małpy we właściwej pozycji, to inne absurdalne metody bezpieczeństwa, które nie mają sensu dla nikogo.

Weźmy na przykład aplikacje bankowe. W przypadku niektórych zakupów konieczne będzie zalogowanie się w aplikacji bankowej, aby zatwierdzić płatność, a następnie powrót do odpowiedniej aplikacji lub witryny zakupowej w celu sfinalizowania zamówienia. Nie ma captcha, a do uwierzytelnienia zakupu używasz tylko twarzy lub palca (lub kodu PIN).

To jest wersja Apple’a tego, co już robią aplikacje bankowe, i jest to krok we właściwym kierunku. Jednak to, co może sprawić, że będzie to hit wśród użytkowników, to fakt, że kod można zastosować na serwerze obsługującym wiele stron internetowych, takich jak Cloudflare i Fastly. Oznacza to, że dodanie tej funkcji może być zastosowane do wszystkich witryn hostowanych na serwerze jednocześnie, przyspieszając rozpad captcha.

Po raz kolejny jest to kolejna mała funkcja w iOS 16, która zrobi dużą różnicę dla wielu, zwłaszcza osób z wadami wzroku, i sprawia, że ​​zastanawiamy się, co Apple może zrobić, aby pozbyć się najbardziej irytujących rzeczy, które znajdujemy w Internecie.

Udostępnij to