Apple spodziewał się wypuścić swojego rywala Meta Quest Pro w 2023 roku, ale może być za późno

Apple spodziewał się wypuścić swojego rywala Meta Quest Pro w 2023 roku, ale może być za późno

Wygląda na to, że nie będziemy musieli długo czekać, aby zobaczyć pierwszą wyprawę Apple do wirtualnej rzeczywistości. W produkcji jest kilka zestawów słuchawkowych, które będą działać na nowym „xrOS”, zgodnie z nowym artykułem w Bloomberg autorstwa znanego dziennikarza Apple, Marka Gurmana.

xrOS ma zastąpić starszy „realityOS” (lub po prostu „rOS”), który został pierwotnie zgłoszony w planach Apple dotyczących zestawu słuchawkowego rzeczywistości rozszerzonej w 2017 roku. W tamtym czasie spodziewaliśmy się tylko noszenia AR od owocowego giganta technologicznego , ale najnowszy raport Gurmana sugeruje, że faktycznie zobaczymy trzy różne zestawy słuchawkowe: o nazwach kodowych „N301”, „N602” i „N421”.

Pierwsze dwa mają być prawdziwymi zestawami słuchawkowymi rzeczywistości mieszanej, które będą zawierały funkcje AR i VR. Nie jest to całkiem nowa technologia – mieszana rzeczywistość istnieje już od jakiegoś czasu, co widać w produktach takich jak Microsoft HoloLens 2 – ale Apple robi coś z Apple i nadaje mu nową nazwę, aby potwierdzić oryginalność. Część „xr” xrOS oznacza „rzeczywistość rozszerzoną”, która jest… po prostu rzeczywistością mieszaną, o ile nam wiadomo.

Uważa się, że zestaw słuchawkowy N421 jest mniej złożonym produktem AR, bardziej podobnym do niefortunnego Google Glass. Oczekuje się, że N301 zostanie uruchomiony jako pierwszy, a Gurman opisuje go jako na „zaawansowanym” etapie procesu rozwoju, z potencjalnym uruchomieniem już w przyszłym roku. Będzie bezpośrednim konkurentem zestawu słuchawkowego Meta Quest Pro.

Analiza: Apple spóźnia się na imprezę, ale czy ma jeszcze szansę?

Pomysł, aby Apple wypuścił produkt, który splątał się z najlepszymi zestawami słuchawkowymi VR, krąży od ponad pół dekady iw tym czasie widzieliśmy wielu wysokiej jakości konkurentów. Apple gra tutaj na deficycie, ale pacjenci Apple i dobrze udokumentowana lojalność klientów wobec marki wciąż mogą wygrać.

Z pewnością istnieją argumenty przemawiające za tym, aby nie być pionierem w nowej branży. Były podobne komentarze, że Valve oferowało „za mało, za późno”, kiedy ogłaszało Valve Index, ale okazało się, że to niesamowity produkt.

Siedząc cicho i obserwując, jak inni producenci wypuszczają własne zestawy VR, Apple może dowiedzieć się, co działa, a co nie, aby stworzyć wysoce dopracowany produkt. Widzimy to cały czas w sferze technologicznej; Niedawno byliśmy pod wrażeniem Asus Zenbook 17 Fold OLED, składanego laptopa, który wyraźnie wyciągnął wnioski z mniej niż gwiezdnej próby Lenovo, aby wykorzystać tę technologię dwa lata temu za pomocą ThinkPad X1 Fold.

Szczęśliwa osoba korzystająca z Valve Index

Indeks Valve jest już uważany za drogi za 999 euro (Źródło zdjęcia: Future)

Mamy jednak inne obawy dotyczące nowego zestawu słuchawkowego xrOS. Najważniejszym z nich jest cena; Poprzednie przecieki sugerowały, że pierwszy zestaw słuchawkowy VR/AR firmy Apple będzie zawierał fajne funkcje, takie jak wysokiej jakości wyświetlacze OLED i uwierzytelnianie za pomocą skanowania tęczówki, ale to oczywiście podniesie cenę.

Kilka miesięcy temu informowaliśmy o potencjalnie wysokich kosztach zestawu słuchawkowego Apple VR, a najnowszy raport Gurmana powtarza, że ​​produkt Apple „rozszerzonej rzeczywistości” będzie bardzo drogi w momencie premiery, a jego ceny mają wynosić od 2,000 do 3,000 USD. . (lub około 1600 EUR do 2500 EUR / 3000 AUD do 4400 AUD).

Słuchaj, rozumiemy, że „podatek Apple” istnieje, ale to po prostu głupie. Nikt nie powinien płacić XNUMX USD za zestaw słuchawkowy rzeczywistości mieszanej, przynajmniej nie skierowany do konsumentów. Jasne, HoloLens był absurdalnie drogi, ale przynajmniej był sprzedawany firmom jako profesjonalne rozwiązanie immersyjne.

Jeśli flagowy model zaczyna się od 3,000 euro, będzie dosłownie dwukrotnie droższy od Meta Quest Pro, trzykrotnie droższy od Valve Index i ponad sześciokrotnie droższy od znakomitego Meta Quest 2 (wcześniej Oculus Quest 2) . Teraz można kupić zestaw słuchawkowy VR za kilkaset dolarów, o czym świadczą nasze najlepsze oferty zestawów słuchawkowych VR.

To za drogie, Apple. Nie możesz cofnąć się o lata i oczekiwać, że ludzie zapłacą tak absurdalną kwotę za technologię, jaką widzieliśmy gdzie indziej. Jak xrOS uzasadni taką cenę, dopiero się okaże, ale w tym momencie nie będziemy z tego powodu zbyt zadowoleni.