Straciliśmy rachubę przypadków, w których hasło (otwierane w nowej karcie) zostało uznane za martwe, ale w najnowszym wydaniu Apple tym razem może być prawdziwe. Firma ogłosiła „nowy sposób na zwiększenie bezpieczeństwa sieci”: zastąpienie haseł nową funkcją o nazwie Passkeys.

Przedstawiając funkcję Passkey światu na WWDC 2022, wiceprezes Apple ds. technologii internetowych, Darin Adler, opisał klucze dostępu jako „poświadczenie nowej generacji, które jest bezpieczniejsze, łatwiejsze w użyciu i ma na celu trwałe zastąpienie haseł”.

Adler wyjaśnił, że klucze dostępu wykorzystują „silne techniki kryptograficzne i dane biometryczne na urządzeniu”, aby zapewnić bezpieczeństwo kont, a użytkownicy muszą po prostu użyć TouchID lub FaceID, aby uwierzytelnić się w nowej aplikacji internetowej, aplikacji mobilnej lub usłudze, aby utworzyć klucz główny.

Hasło, którego nie można zhakować

To z kolei tworzy unikalny klucz cyfrowy, który działa tylko w witrynie, dla której został utworzony.

Według Adlera, klucze dostępu nie mogą zostać wyłudzone (otwiera się w nowej karcie), ponieważ nigdy nie opuszczają urządzenia, na którym zostały utworzone, i nie można ich ujawnić ani zhakować, ponieważ na żadnym serwerze WWW nie są przechowywane żadne tajemnice.

Wyjaśnił również, że klucze dostępu zostały zaprojektowane tak, aby działały z aplikacjami równie łatwo, jak z resztą sieci. Są one natychmiast dostępne i bezpiecznie zsynchronizowane na wszystkich urządzeniach Apple, w tym na urządzeniach Mac, iPhone, iPad i Apple TV, za pośrednictwem usługi pęku kluczy iCloud.

Co ciekawe, Apple nie ograniczy tej funkcji tylko do swoich produktów i usług. Firma nawiązała współpracę z innymi liderami branży w sojuszu FIDO, który obejmuje zarówno Google, jak i Microsoft, aby zapewnić bezproblemowe działanie usługi Passkeys na różnych platformach.

„Dzięki temu kodowi będziesz mógł uzyskać dostęp do urządzenia innego niż Apple i zalogować się do witryny internetowej lub aplikacji za pomocą samego iPhone'a” – podsumowuje Adler. „Nie możemy się doczekać przyszłości bez hasła”.

Nie wiadomo, czy gwóźdź Apple’a będzie ostatnim w trumnie haseł, ale przy tak dużej i oddanej bazie użytkowników dalibyśmy Apple uczciwą szansę w walce.

Udostępnij to