Firma Apple wprowadziła nowy interfejs API do tworzenia planów pięter 3D wewnętrznego pokoju. .

Od 2020 r. wysokiej klasy iPhone'y i iPady są wyposażone w skanery LiDAR, technologię wykrywania światła, która umożliwia skanowanie i mapowanie bezpośredniego otoczenia użytkownika.

Teraz, na ostatnim wydarzeniu WWDC 2022, firma zaprezentowała RoomPlan (otwiera się w nowej karcie), narzędzie rzeczywistości rozszerzonej obsługiwane przez ARKit firmy Apple, które umożliwi firmom korzystanie z LiDAR we własnych aplikacjach. Skierowany mocno do profesjonalistów z branży nieruchomości, hotelarstwa, architektury i projektowania wnętrz, Apple twierdzi, że RoomPlan „pomoże Twojej aplikacji w szybkim tworzeniu uproszczonych parametrycznych skanów 3D pokoju” w celu usprawnienia planowania koncepcji.

Jak działa Apple RoomPlan?

RoomPlan jest obecnie w fazie beta, ale dokumentacja programisty Apple (otwiera się w nowej karcie) dotycząca przyjęcia tego interfejsu API zawiera kilka wskazówek.

W aplikacji użytkownik najpierw skanuje pokój za pomocą swojego urządzenia. Według Apple: „Struktura kontroluje obraz z kamery urządzenia i odczyty LiDAR oraz identyfikuje ściany, okna, otwory i drzwi. RoomPlan rozpoznaje również funkcje pokoju, meble i urządzenia, takie jak kominek, łóżko czy lodówka, i przekazuje te informacje do aplikacji.

Po zatwierdzeniu analizy użytkownik ma dostęp do odczytów RoomPlan. Obejmuje to szacunkowe wymiary pokoju, możliwość dodania wirtualnych mebli, a nawet włączenia pokoju w grę 3D.

Wynikiem są formaty plików USD i USDZ, co pozwala na dalsze dostrajanie podczas eksportu do narzędzi zgodnych z USD, takich jak AutoCAD, nasz najlepszy wybór dla najlepszego oprogramowania architektonicznego.

(Zdjęcie: Apple)

Mapowanie 3D na urządzeniach mobilnych nie jest niczym nowym: niektóre z najlepszych programów do projektowania wnętrz mają wieloletnie możliwości AR. Jest to sposób na dokładną wizualizację projektów na miejscu, dzięki czemu użytkownicy mogą „zobaczyć”, jak ukończone projekty będą wyglądać w tej samej przestrzeni, w której się znajdują.

Udostępniając analizę w czasie rzeczywistym za pomocą LiDAR aplikacjom innych firm, Apple jeszcze bardziej upraszcza dostęp firmom, które chcą urzeczywistniać wizje rzeczywistości rozszerzonej dla konsumentów i klientów. To sposób na tworzenie lepszych doświadczeń dla użytkowników aplikacji. RoomPlan pozwala twórcom aplikacji „podkreślać fizyczne struktury i wyświetlać tekst, który prowadzi użytkownika do analizy kształtu ich fizycznego otoczenia”.

Wraz z ulepszonymi wskazówkami podczas skanowania jest lepsza wizualna informacja zwrotna, podczas gdy widok domku dla lalek pokaże wszystko, co zostało zeskanowane w pokoju. W rzeczywistości dzięki temu ogłoszeniu zespoły programistów mogą jeszcze bardziej zwiększyć możliwości oprogramowania do projektowania domów 3D.

Udostępnij to