Rosyjska firma danych udająca amerykańską ostatecznie opracowała kod dla aplikacji używanych przez armię USA, a także Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

Według agencji Reuters (otwiera się w nowej karcie), firma o nazwie Pushwoosh, która jako swoją siedzibę podała (między innymi) adres w Waszyngtonie, w rzeczywistości miała swoją siedzibę w Nowosybirsku w Rosji. Twierdzi również, że Pushwoosh wymienił adresy w Kalifornii, Maryland i Waszyngtonie

W rezultacie ponad 8000 aplikacji na iOS i Androida zawiera kod opracowany w Rosji. Od tego czasu armia USA twierdziła, że ​​usunęła szkodliwy kod ze swoich produktów, a CDC usunęła oprogramowanie Pushwoosh z siedmiu publicznych aplikacji, powołując się na obawy dotyczące bezpieczeństwa.

„Dumny Rosjanin”

Założyciel firmy, Max Koniew, powiedział Reuterowi kilka miesięcy temu, że nigdy nie ukrywał rosyjskiego pochodzenia firmy. Powiedział: „Jestem dumny z bycia Rosjaninem i nigdy bym tego nie ukrywał”.

W rzeczywistości adres firmy podany na Twitterze, Facebooku i LinkedIn to podmiejski dom w Kensington w stanie Maryland, którego właścicielem jest przyjaciel założyciela, który powiedział, że nie ma innych udziałów w firmie.

Konev powiedział, że adres Maryland był używany do „odbierania korespondencji biznesowej” podczas pandemii covid-19. Twierdził również, że Pushwoosh działa teraz z Tajlandii, ale Reuters nie mógł znaleźć żadnych dowodów na to, że firma była zarejestrowana w tej jurysdykcji.

Pushwoosh to firma programistyczna, która przetwarza dane, co może wywołać alarm. Jednak Reuters nie znalazł dowodów na to, że Pushwoosh niewłaściwie obchodził się z danymi użytkowników.

Udostępnij to