Jedna minuta przeglądu

Samsung QN90A Neo QLED to jeden z pierwszych wyświetlaczy w 2021 roku, w których zastosowano przereklamowane panele Neo QLED od firmy, które mają większą liczbę diod LED na cal kwadratowy niż poprzednie generacje. Rezultatem jest telewizor, który jest jaśniejszy niż wcześniej, jeśli to możliwe dzięki Samsungowi, i który może wyświetlać gamę kolorów w satysfakcjonująco głęboki sposób.

Wewnątrz każdy telewizor Neo QLED ma wysokiej klasy procesor Neo Quantum 4K, który wykorzystuje sieć neuronową do badania obrazów w celu lepszego skalowania HD oraz Motion Xcelerator Turbo + dla lepszego zarządzania ruchem, co naprawdę się opłaciło w przypadku flagowego wyświetlacza Samsunga.

Wreszcie są nowe funkcje GameView i Game Bar.Pasek gier wyświetla każdą kluczową specyfikację, na której zależy graczom, na przykład bieżącą liczbę klatek na sekundę (FPS) i aktualną wersję VRR. GameView umożliwia konwersję proporcji ekranu. Szczerze mówiąc, jest to fajny pomysł i może pomóc zrekompensować koszty, jeśli używasz telewizora jako monitora i ekranu rozrywkowego w swoim salonie.

To powiedziawszy, w tym roku pojawiają się pewne wady, których nie możemy zignorować, takie jak lekkie chybotanie stojaka lub zaskakująco słaba jakość dźwięku, która nie do końca dorównuje flagowemu telewizorowi 4K. Nie ma również obsługi Dolby Vision, co oznacza, że ​​jest on zablokowany do HDR10 w serwisie Netflix (chociaż HDR10+ w innych miejscach). Żaden z tych czynników nie jest czynnikiem ostatecznym, ale powinny dać ci trochę odpoczynku, zanim wydasz 2,500 euro.

Cena i data premiery

 • Część serii telewizorów Samsung 2021
 • Od 1.499 € / 1.799 €.

Telewizor Samsung QN90A Neo QLED należy do linii telewizorów Samsung 2021, który obejmuje również telewizory Samsung QN85A, Samsung QN80A, Samsung Q70A i Samsung Q60A 4K QLED, a także telewizory Samsung QN700A, Samsung QN800A i Samsung QN900A 8K. Został zaprezentowany na wirtualnych targach CES XNUMX, a wkrótce potem był bezpłatny w USA i Wielkiej Brytanii.

Koszty w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych wynoszą od 1.499 EUR / 1.799 EUR. W Stanach Zjednoczonych dostępny jest również model 4.999-calowy za XNUMX EUR, jeśli chcesz naprawdę duży ekran.

Koszty w Stanach Zjednoczonych:

 • Samsung QN50QN90AAFXZA pięćdziesiąt cali jest dostępny za 1499 €
 • Pięćdziesięciopięciocalowy Samsung QN55QN90AAFXZA jest dostępny za 1799 €
 • Samsung QN65QN90AAFXZA sześćdziesiąt pięć cali jest dostępny za 2599 €
 • Samsung QN75QN90AAFXZA siedemdziesiąt pięć cali jest dostępny za 3,499 XNUMX €
 • Osiemdziesięciopięciocalowy Samsung QN85QN90AAFXZA jest dostępny za 4,999 euro

Koszty w Wielkiej Brytanii:

 • Pięćdziesięciocalowy Samsung QE50QN90AATXXU jest dostępny za 1,799 €
 • Pięćdziesięciopięciocalowy Samsung QE55QN90AATXXU jest dostępny za 1,999 XNUMX EUR
 • Sześćdziesięciopięciocalowy Samsung QE65QN90AATXXU jest dostępny za 2,799 euro
 • 75-calowy Samsung QE90QN3,999AATXXU jest dostępny za XNUMX €

Konstrukcja

 • Minimalny zasięg i wykonane z materiałów najwyższej jakości.
 • Podstawa jest trochę chwiejna.
 • Jeden port HDMI 1 plus każdy port akceptuje 4K / 120Hz
 • Ekologiczny pilot z energią słoneczną działa dobrze

Z czysto estetycznego punktu widzenia Nie ma się czego nie lubić w Samsungu QN90A. Wygląda naprawdę dobrze z najlepszymi materiałami i wygląda naprawdę dobrze zarówno na ścianie, jak i na stojaku. W koncepcji projektu stoisko jest jednak nieco niebezpieczne.

Gdy telewizor został w pełni zainstalowany na wsporniku, przy użyciu śrub tak mocno, jak to możliwe, telewizor nadal chybotał się w rozsądnym zakresie. Nie był tak zły jak Sony X950H, który krytykowaliśmy w zeszłym roku za jego drżenie, ale wciąż jest o wiele mniej stabilny, niż byśmy chcieli. Oczywiście możemy rozmawiać tylko o XNUMX-calowej wersji testowanego przez nas telewizora; pięćdziesięciopięciocalowy telewizor poradziłby sobie dobrze z mniejszą wagą i środkiem ciężkości.

Jednym z powodów dlaczego QN90A jest nieco bardziej niestabilny w tym roku to dlatego, że jest nieco cieńszy. W porównaniu do zeszłego roku Samsung zmniejszył głębokość telewizora o około pół cala, co oznaczało pogorszenie jakości dźwięku i stabilności. Nie jest źle, jeśli planujesz podłączyć telewizor do zewnętrznego systemu audio, na przykład jednego z soundbarów Dolby Atmos Samsunga i zamontować telewizor na ścianie, ale warto to zauważyć.

Inną wadą projektu Samsung QN90A jest to, że jest dostarczany tylko z jednym pełnopasmowym portem HDMI 1. To może być trochę minusem w przyszłości, ale dobrą wiadomością jest to, że 4 porty mogą teraz obsługiwać zarówno PS5, jak i Xbox Series X przy 4K / 120 Hz, VRR i ALLM. Chociaż wszystkie 4 porty działają dobrze na konsolach, port trzeci jest jedynym portem, który akceptuje eARC, więc będziesz chciał go użyć do listwy dźwiękowej.

Niestety wszystkie te porty znajdują się bezpośrednio z tyłu telewizora, a nie na pudełku Samsung OneConnect, które jest bezpłatne tylko w modelach QN95A, Q800A i Q900A. QN90A ma sposób na ukrycie kabli, wkładając je w szczeliny z tyłu telewizora, ale nie jest to tak wymyślne rozwiązanie jak pudełko OneConnect.

Jednak bardzo eleganckim rozwiązaniem jest nowy ekologiczny pilot, który współpracuje z baterią słoneczną. Po prostu wyjmij go z pudełka i ładuj każdej nocy, siadając na krawędzi parapetu. Zanim chcieliśmy wrócić do oglądania telewizji w środku poranka lub wczesnym popołudniem, pilot był ponownie w pełni naładowany.

(Zdjęcie: Samsung)

Recenzja telewizora Samsung QN90A Neo QLED 1 recenzja

Oprócz prostoty ładowania pilot wykorzystuje technologię Bluetooth, co oznacza, że ​​działa bez widoczności telewizora i jest wyposażony we wbudowany mikrofon, który może być używany do przesłuchiwania inteligentnych asystentów. Zazwyczaj nadal jest dość solidny, mimo że jest jednym z mniejszych popularnych pilotów do telewizora, a jego ekologiczny charakter wyraźnie daje mu pewne punkty w naszej książce.

Inteligentny telewizor (Tizen)

 • Obsługuje wielu wbudowanych asystentów
 • Duża biblioteka aplikacji z wybranymi aplikacjami kompatybilnymi z HDR10 +
 • Wymaga konta Samsung do pobierania nowych aplikacji
 • Obsługa przesyłania strumieniowego ekranu i Apple AirPlay XNUMX również

Sercem Samsunga QN90A jest inteligentna platforma Tizen, z której Samsung korzysta od zawsze. Nowością w bieżącym roku jest możliwość przeniesienia inteligentnego asystenta, którego używa telewizor, a dostępne opcje to Alexa, Asystent Google i Bixby. Nadal nie uważamy, że Bixby jest na równi z pozostałymi 2, ale teraz jest to niewielka niedogodność, biorąc pod uwagę, że łatwo jest przejść do jednego z pozostałych.

Co dotyczy Interfejs użytkownika TizenWygląda całkiem czysto. Naciśnij przycisk Home, aby wyświetlić na dole ekranu nakładkę ze zwykłymi aplikacjami i źródłami, takimi jak ustawienia i tryb Ambient Perfect. Tryb z grubsza idealnego otoczenia to tryb o niższym poborze mocy, który pomaga telewizorowi wtopić się w piszczące otoczenie, zachowując jednocześnie niektóre kluczowe informacje, takie jak czas spędzony na ekranie. Istnieje od kilku lat i nadal jest spełnieniem marzeń dekoratora wnętrz.

Inną fajną wbudowaną funkcją Tizen jest aplikacja Samsung TV Plus należąca do Samsunga, która łączy tradycyjne kanały telewizyjne z kanałami strumieniowymi, zapewniając bardziej niezawodne i bezpłatne korzystanie z aplikacji. Najlepsze jest to, że Samsung TV Plus przypomina niezliczone przewodniki po kablach, co oznacza, że ​​znalezienie czegoś do obejrzenia jest częściowo intuicyjne i możesz wybierać spośród wielu popularnych sieci, takich jak ABC News, MTV, Nickolodeon i innych. Wszystkie te kanały są obsługiwane przez reklamy, więc zobaczysz reklamę kilka razy, ale poza tym jest to dobrodziejstwem dla Tizen.

Jeśli chodzi o obsługę aplikacji, dostępna jest każda główna platforma do przesyłania strumieniowego, w tym Netflix, Amazon Prime Video, Disney Plus i Hulu. Aby pobrać aplikacje, które nie są wbudowane w telewizor, musisz zalogować się na konto Samsung, co niewątpliwie jest trochę uciążliwe, a niektóre aplikacje są lepsze niż inne. Na przykład Amazon Prime Video ze swoją obsługą HDR10+ faktycznie wygląda lepiej niż HBO Max, który, gdy próbowaliśmy transmitować Mortal Kombat, niezrozumiale zastosował odpowiednie ustawienia obrazu dla ekranu i nie dało się go zmienić. W końcu musieliśmy użyć innego urządzenia do przesyłania strumieniowego na ich stronie, co było nieco rozczarowujące.

Mówiąc o nakładkach interfejsu użytkownika, funkcje Tizen's Game Bar i GameView są również warte pogawędki. Chociaż rzeczywiście mogą być przydatne dla graczy konsolowych, o ile potwierdzają częstotliwość odświeżania telewizora, są znacznie bardziej przydatne dla graczy komputerowych. Na przykład podłączenie QN90A do komputera pozwala monitorować proporcje, ale musisz ręcznie skonfigurować wyjście komputera na 21: dziewięć (3840 × 1600 lub (2560 × 1080) lub 32: dziewięć (3840 × 1080) Preferuj ten format nad innymi będzie 5 z 16:90, ale posiadanie tej alternatywy stanowi solidną podstawę do korzystania z Samsung QNXNUMXA jako monitora.

Telewizor Samsung QN90A Neo QLED

(Zdjęcie: Samsung)

Podsumowując, telewizor akceptuje przesyłanie ekranu dla większości podstawowych aplikacji i Apple AirPlay dwóch. Udostępnianie treści na ekranie jest częściowo proste i niezwykle wygodne; Oprócz tego, jeśli używasz smartfona lub smartwatcha Samsung, możesz śledzić swoje dane biometryczne na telewizorze za pomocą wbudowanej aplikacji Samsung Health. Nie warto wyrzucać urządzenia z systemem iOS, jeśli nie jest już na platformach Android firmy Samsung, ale jest to dobra zaleta dla tych z nas, którzy są.

Jakość obrazu

 • Mini led poprawia szczytową jasność i nasycenie kolorów
 • Procesor Neo Quantum 4K wykonuje ogromną pracę skalowania
 • Niektóre wady ruchu, więcej można zmienić w ustawieniach obrazu
 • Niestety nie obsługuje Dolby Vision
 • Poziom czerni jest bardzo dobry jak na LED-LCD, ale jeszcze nie na poziomie OLED.

 

Udostępnij to