Firma AMD opublikowała zaktualizowaną mapę drogową dla swojej linii procesorów serwerowych EPYC, która będzie działać do końca 2024 roku.

Podczas prezentacji (otwiera się w nowej zakładce) dla inwestorów, firma ujawniła, że ​​jej chipy EYPC czwartej generacji są na dobrej drodze do premiery w 2023. W ofercie pojawią się również dwa nowe dodatki: Genoa-X, wyposażona w V-Cache 3D i zoptymalizowany pod kątem obciążeń związanych z obliczeniami technicznymi i Sieny, ukierunkowany na przypadki użycia na urządzeniach brzegowych i telekomunikacyjnych.

Następnie AMD zaprezentowało nowe chipy EPYC oparte na architekturze Zen 5 o nazwie kodowej Turin, obiecując znaczny wzrost wydajności z pokolenia na generację dzięki całkowitemu przeprojektowaniu. Oczekuje się, że te chipy piątej generacji trafią na rynek w ciągu najbliższych dwóch lat.

AMD EPYC

Nowa mapa procesorów serwerowych AMD, która obowiązuje do 2024 roku. (Źródło zdjęcia: AMD)

AMD EPYC Genua-X i Siena

Chociaż AMD nie powiedziało nic na temat specyfikacji swoich nadchodzących chipów Turin, firma zagłębia się w nowe dodatki do portfolio EPYC czwartej generacji.

Genoa-X wypełni tę samą lukę w ofercie, co układy Milan-X, wykorzystując zaawansowaną technologię układania chipów (3D V-Cache), aby zaoferować do 1 GB pamięci podręcznej L3 na gniazdo, więcej niż jakikolwiek inny układ oparty na x86. w sklepie. Sklep.

Dzięki temu są idealne do obciążeń, które opierają się na dużych ilościach danych, takich jak obliczeniowa dynamika płynów i analiza strukturalna. Firma AMD już wcześniej opisywała te obciążenia jako niezbędne dla „przedsiębiorstw, które muszą modelować złożoność świata fizycznego”, aby informować o projektowaniu innowacyjnych nowych produktów.

Nowe chipy Genoa-X będą dostępne w kilku wersjach, z których każdy spełnia inne wymagania dotyczące wydajności, a liczba rdzeni sięga aż 96. Jeśli poprzednia generacja ma jakiekolwiek zastosowanie, nie będzie tania.

Z drugiej strony chipy AMD EPYC Siena są zoptymalizowane pod kątem wydajności na wat, co czyni je inteligentnym wyborem dla scenariuszy przetwarzania brzegowego o ograniczonej przestrzeni i mniej zależnych od wydajności zastosowań telekomunikacyjnych.

Te nowe układy dołączą do układów ogólnego przeznaczenia EPYC Genoa i zoptymalizowanych pod kątem chmury wysokordzeniowych procesorów Bergamo, uzupełniając ofertę o szeroki zakres zastosowań.

Udostępnij to