AMD zakończyło wielomiliardowe przejęcie Xilinx w ramach, jak się uważa, największej transakcji półprzewodnikowej w historii.

Producent chipów twierdzi, że transakcja dotycząca wszystkich akcji stworzy „lidera w branży wysokowydajnych obliczeń adaptacyjnych”, zapewniając nowo rozwiniętej firmie „znacznie rozszerzoną skalę i najmocniejsze portfolio obliczeń, grafiki adaptacyjnej i wiodących w branży układów SoC”.

Wiadomość pojawia się po formalnym zatwierdzeniu transakcji przez amerykańskie i chińskie organy regulacyjne.

AMD i Xilinx

„Przejęcie Xilinx łączy wysoce komplementarny zestaw produktów, klientów i rynków w połączeniu ze zróżnicowaną własnością intelektualną i światowej klasy talentami, aby stworzyć lidera branży w dziedzinie wysokowydajnych i adaptacyjnych obliczeń” – powiedziała dr Lisa Su, prezes i dyrektor generalny AMD.

„Xilinx oferuje najnowocześniejsze układy FPGA, adaptacyjne układy SoC, silniki sztucznej inteligencji i wiedzę specjalistyczną w zakresie oprogramowania, które umożliwiają AMD dostarczanie najsilniejszego w branży portfolio wysokowydajnych, adaptacyjnych rozwiązań obliczeniowych i przechwytywanie większej części z około 135 miliardów, które widzimy w chmurze . urządzenia brzegowe i inteligentne.

Były dyrektor generalny Xilinx, Victor Peng, dołączy do AMD jako prezes nowej grupy Adaptive and Integrated Computing (AECG).

„Szybka ekspansja podłączonych urządzeń i aplikacji intensywnie korzystających z danych z wbudowaną sztuczną inteligencją napędza rosnące zapotrzebowanie na wysoce wydajne i elastyczne rozwiązania obliczeniowe o wysokiej wydajności” — powiedział Victor Peng.

„Połączenie AMD i Xilinx przyspieszy naszą zdolność do zdefiniowania nowej ery informatyki poprzez dostarczenie najbardziej wszechstronnego portfolio adaptowalnych platform obliczeniowych, zdolnych do zasilania szerokiej gamy inteligentnych aplikacji”.

Samo przejęcie trwało 16 miesięcy, zostało pierwotnie ogłoszone w październiku 2020 r., a jego wartość wzrosła wraz ze wzrostem ceny akcji AMD.

Po ogłoszeniu, początkowo wyceniana na 35 mld euro, ostateczna cena transakcji zostanie prawdopodobnie sfinalizowana na około 53 mld euro.

Podczas gdy AMD jest znane ze swoich procesorów i procesorów graficznych, Xilinx specjalizuje się w rodzaju półprzewodników zwanych Field Programmable Gate Arrays (FPGA). W przeciwieństwie do innych półprzewodników, układy FPGA można modyfikować nawet po zaimplementowaniu, co czyni je dość wszechstronnymi, mimo że zazwyczaj są wolniejsze niż procesory graficzne lub procesory graficzne.

Przejmując Xilinx, AMD będzie w stanie rozszerzyć i ulepszyć swoje centra danych, gry i komputery PC, a także różne branże, w tym komunikację, motoryzację, przemysł, lotnictwo i obronność.

Udostępnij to