Amazon twierdzi, że jego ślad węglowy znacznie wzrósł w ciągu ostatniego roku

Amazon twierdzi, że jego ślad węglowy znacznie wzrósł w ciągu ostatniego roku

Amazon ujawnił, że jego ślad węglowy wzrósł w zeszłym roku o 18%, osiągając około 71,54 miliona ton dwutlenku węgla (CO2).

Dla porównania, jest to w przybliżeniu odpowiednik danych wyprodukowanych przez kraje takie jak Austria i Bangladesz i jest nieco więcej niż 47,50 miliona ton metrycznych CO2 wyprodukowanych przez rząd USA w zeszłym roku.

Według najnowszego raportu firmy na temat zrównoważonego rozwoju (otwiera się w nowej karcie), liczby Amazona za 2021 r. Również reprezentują dość duży wzrost w stosunku do produkcji sprzed pandemii; 40% więcej od 2019 r., kiedy emisje dwutlenku węgla wynosiły 51,17 mln ton, ale przed pandemią pchnęła branżę e-commerce na nowe wyżyny.

Co napędza gwałtowny wzrost?

Wzrost wynikał po części z podwojenia przez Amazon wielkości sieci dystrybucji w 2021 r., a także z rozbudowanej sieci centrów danych.

Ta zadziwiająca liczba pojawia się pomimo tego, że były dyrektor generalny Jeff Bezos obiecał w 2019 r., że Amazon będzie całkowicie neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla do 2040 r., i wezwał inne organizacje do tego samego.

Ważne jest, aby pamiętać, że liczby nie obejmują emisji wytwarzanych przez produkcję jakichkolwiek produktów innych firm sprzedawanych przez Amazon, więc może to nie dać pełnego obrazu prawdziwych kosztów środowiskowych Amazona.

Jednak Amazon może przynajmniej stać się bardziej wydajny pod względem emisji dwutlenku węgla, jego „intensywność emisji dwutlenku węgla, liczba gramów emisji CO₂ na dolara sprzedaży towarów brutto (GMS) spadła o -1.9%.

Może to oznaczać, że gigant technologiczny dostarcza produkty i obsługuje swoje magazyny, centra danych i biura w bardziej zrównoważony sposób, ale jest mało prawdopodobne, aby miało to ogromny wpływ na całkowitą produkcję CO02, jeśli firma nadal się rozwija.

Ale Amazon nie jest jedyną dużą firmą technologiczną, która produkuje duże ilości CO2.

Microsoft odnotował wzrost śladu węglowego o 21% do prawie 13,8 miliona ton metrycznych w zeszłym roku, w porównaniu z zaledwie 11,2 miliona ton metrycznych węgla w 2020 roku.

Amazon reinwestuje część swoich zysków w zrównoważony rozwój. Jednak firma w zeszłym roku zainwestowała w 100.000 XNUMX pojazdów elektrycznych od producenta samochodów elektrycznych Rivian w ramach wysiłków na rzecz dekarbonizacji swojej floty.

„To porównanie intensywności emisji dwutlenku węgla z roku na rok odzwierciedla nasze wczesne postępy w dekarbonizacji naszej działalności, ponieważ nadal rozwijamy się jako firma” – powiedział rzecznik Amazona.

„Prawie połowa naszej poprawy w zakresie intensywności emisji dwutlenku węgla jest wynikiem naszych inwestycji w energię odnawialną i zwiększoną wydajność operacyjną”.