Amazon rozpoczął krytyczną reakcję na nowe ustawodawstwo Stanów Zjednoczonych mające na celu ograniczenie zdolności dużych firm do promowania własnej marki na produktach innych firm.

22-stronicowa „American Online Choice and Innovation Act” zawiera szereg zaleceń mających na celu uniemożliwienie platformom handlu elektronicznego faworyzowania własnych produktów na swoich stronach internetowych.

Jednak Brian Huseman, wiceprezes Amazona ds. polityki publicznej, powiedział w niedawnym oświadczeniu, że projekt ustawy „zagraża dwóm rzeczom, które amerykańscy konsumenci najbardziej kochają w Amazon: szerokim wyborze i najniższym cenom”, które są możliwe dzięki otwarciu nasz sklep osobom trzecim». partyjnych partnerów detalicznych i obietnica szybkiej, bezpłatnej wysyłki za pośrednictwem Amazon Prime.”

Co mówi rachunek?

Ustawa ogłasza, że ​​niezgodne z prawem jest „faworyzowanie produktów, usług lub linii biznesowych Operatora Platformy objętej usługą w stosunku do produktów, usług lub linii biznesowych innego Użytkownika biznesowego Platformy objętej usługą” w sposób, który istotnie szkodzi konkurencji.

Sponsorowany przez senatorów, takich jak Amy Klobuchar i Chuck Grassley, projekt ustawy był reklamowany jako sposób na ochronę małych firm.

Wydaje się, że projekt ustawy jest skierowany wprost do jednej firmy, ponieważ dotyczy tylko stron, których „roczna sprzedaż netto w Stanach Zjednoczonych przekracza 550 miliardów euro, skorygowana o inflację w oparciu o 13. indeks” cen konsumpcyjnych, z wyłączeniem wyjątkowo dużych konkurentów, takich jak Walmart. . i obiektywny.

Amazon twierdzi, że „luźno sporządzony” projekt ustawy wymagałby umożliwienia innym dostawcom logistycznym realizacji zamówień Prime.

To może być dobra wiadomość dla firm, które nie są obecnie preferowane przez system hostingu eCommerce Amazon. Gigant e-commerce przekonywał jednak, że gdyby „ustawodawstwo stało się prawem, to znacznie obniżyłoby wartość i jakość Prime, ponieważ wiele produktów sprzedawanych dziś w naszym sklepie z obietnicą jednego lub dwóch dni dostawy Prime nie może zostać dostarczonych . W tym sensie. Przedział czasowy".

Senatorowie mają głosować nad ustawą w ciągu najbliższego miesiąca.

Udostępnij to